Już ponad 11 tysięcy osób skorzystało z tymczasowego prawa jazdy w mObywatelu - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Szef MC zapowiedział, że we wrześniu ruszy kampania promująca możliwości aplikacji.
"Już ponad 11 tysięcy młodych ludzi skorzystało z Tymczasowego Prawa Jazdy w mObywatelu" - napisał w weekend na Twitterze Cieszyński.
"Już we wrześniu ruszamy z kampanią promującą możliwości aplikacji" - poinformował.
Tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który umożliwia kierowcom jazdę zaraz po egzaminie do czasu odebrania plastikowego dokumentu. Nowa usługa zaczęła być wprowadzana do mObywatela w pierwszej połowie sierpnia.
Dokument jest ważny 30 dni od zaliczenia egzaminu. Daje możliwość kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Jest zatem przeznaczony dla początkujących kierowców, a także dla tych, którzy poszerzyli swoje uprawnienia.
Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie dane przesyłane są do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Na końcu aplikacja mObywatel powiadamia użytkownika, że cyfrowy dokument jest gotowy do pobrania.
mObywatel - jakie funkcje?
Od 14 lipca, gdy weszła w życie ustawa o mObywatelu, działa nowa wersja aplikacji. W mObywatelu 2.0 pojawiają się kolejne funkcje i usługi. Jedną z nich jest dokument tożsamości - mDowód. Można się nim posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty. Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku.
mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie w ramach aplikacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock