Nowość w taryfikatorze. Nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono za to zapłacić

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert: nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono zapłacić
Ekspert: nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono zapłacićTVN24
wideo 2/5
Ekspert o nowości w taryfikatorze. Nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono za to zapłacićTVN24

Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje. - Dzisiaj obudziliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości - mówił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Sztal, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak wskazywał, w taryfikatorze pojawiła się nowość związana z punktami karnymi za niezatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem warunkowym, kiedy skręcamy w kierunku wskazanym zieloną strzałką. - To jest ważna zmiana i warto, żeby się wszyscy o tym dowiedzieli - podkreślił Sztal.

Od soboty zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, w którym wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może dostać 15 punktów karnych. Do tej pory maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie nie mogła przekroczyć 10.

Czytaj także: Popełnisz te dwa wykroczenia, stracisz prawo jazdy. Nowy taryfikator punktów karnych

- Dzisiaj obudziliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości, bo ta relacja punktów karnych za poszczególne wykroczenia wygląda zasadniczo inaczej. Najistotniejsze, to zmiany, że najpoważniejsze wykroczenia dzisiaj mają wartość 15 punktów karnych przy limicie 24 (punktów - red.) dla tych kierowców ze stażem dłuższym niż rok. Te 15 punktów robi zasadniczą różnicę - komentował w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Sztal, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak wskazywał, "kary są po to, żeby odstraszać potencjalnych kierujących". - W mojej ocenie dzisiaj, to skutecznie powinno zadziałać - podkreślił.

Punkty karne

Jak wskazywał Sztal, po wejściu w życie nowego taryfikatora uzbieranie 24 punktów karnych nie jest specjalnie trudne. - Oczywiście te 15 punktów, to są wykroczenia najbardziej radykalne, bardzo nieodpowiedzialne zachowania, które skutkują bardzo niebezpiecznymi sytuacjami - zauważył.

- Mówimy o przekroczeniu prędkości o więcej niż 70 kilometrów na godzinę na odcinku drogi z jakąś dopuszczalną prędkością. Dzisiaj ktoś, kto jedzie ponad 200 kilometrów na godzinę na autostradzie musi się liczyć z tymi 15 punktami. Telefon komórkowy, to jest 12 punktów - wymieniał ekspert.

Gość programu "Wstajesz i weekend" w TVN24 zwracał też uwagę na jedną rzecz, "która się pojawiła jako nowa". - Niezatrzymanie pojazdu dzisiaj przed sygnalizatorem warunkowym, czyli mówimy o czerwonym świetle i zielonej strzałce najczęściej w prawo, dzisiaj to jest 6 punktów karnych. Coś, czego wcześniej nie mieliśmy. Mieliśmy ujęte niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej ogólnie, natomiast teraz jest to doszczegółowione. Niestosowanie się do sygnalizacji, to jest 15 punktów, ale w tym przypadku niezatrzymania pojazdu, to jest 6 punktów, to jest jedna czwarta puli - tłumaczył.

- Chodzi o to, że jeżeli mamy czerwone światło, to na przejściu jest kolor zielony i wtedy jest ryzyko dojścia do sytuacji niebezpiecznej względem niechronionych uczestników ruchu. To jest ważna zmiana i warto, żeby się wszyscy o tym dowiedzieli - podkreślił Mariusz Sztal.

W taryfikatorze określono to wykroczenie jako: "niezatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem S-2 przez kierującego pojazdem skręcającym (zawracającym) w kierunku wskazanym zieloną strzałką".

Czytaj także: Duże zmiany dla kierowców od soboty. Część z nich może zapłacić podwójnie

Redukcja punktów karnych

Ekspert zwracał uwagę na jeszcze drugą - w jego ocenie - ważną rzecz. - Punkty karne na naszym koncie będą przez dłuższy okres figurowały w ewidencji - był rok, dzisiaj są 2 lata, ale 2 lata liczone nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko od momentu uiszczenia grzywny - wskazał.

Oznacza to, że "jeżeli ktoś nie zapłaci terminowo mandatu, to wówczas ten okres wydłuża mu się dosyć poważnie". - To są dosyć poważne zmiany - zauważył.

Ponadto zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Kursy były realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. - Do wczoraj Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego pękały w szwach przez osoby, które chciały zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie, były tak zwane kursy reedukacyjne, czyli za kilkaset złotych, 6 godzin spędzone w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego - niektóre organizowały online - można było zdjąć 6 najstarszych punktów karnych - tłumaczył gość TVN24.

- Ktoś, kto był na takim szkoleniu zdaje sobie sprawę, że ta resocjalizacja nie następowała skutecznie. Pełniąc funkcję kierownika wydziału szkoleń, która organizowała tego rodzaju wydarzenia, zgodnie z założeniami scenariusza prawnego, nie sposób było tego nie widzieć. Bywały takie osoby, które regularnie dzwoniły i pytały, czy to pół roku od poprzedniego szkolenia już mu upłynęło, czy on może przystąpić ponownie. Nie było tutaj żadnej poprawy - zwrócił uwagę Sztal.

- Każdy miał takie samo tłumaczenie: jeżdżę szybko, ale bezpiecznie. To było notoryczne. Nic za tym nie szło, nie było żadnych wniosków wyciąganych - dodał.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Opoka / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości płatnicze Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 2,1 miliarda złotych, do poziomu 85,7 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Problemy ze spłatą zobowiązań ma już co dwunasta pełnoletnia osoba.

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Zysk netto, który Grupa Orlen osiągnęła w I kwartale 2024 roku, był niższy o ponad 6,5 miliarda złotych w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem - wynika ze skonsolidowanego raportu kwartalnego koncernu.

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP

Najbardziej poszukiwanym udogodnieniem przy zakupie czy wynajmie mieszkania jest miejsce parkingowe - wynika z raportu serwisu Otodom. Polacy bardziej cenią je niż na przykład balkony czy klimatyzację. Bo gdy własnego miejsca brak, to za wynajem trzeba słono zapłacić. W Warszawie to nawet 600 złotych miesięcznie.

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Renta wdowia według projektu zgłoszonego przez ponad dwadzieścia organizacji to koszt nawet 10 miliardów złotych rocznie - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych to rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną - skomentowała w środę szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W sprawie mediów publicznych podstawowy komunikat jest taki, że się nie zatrzymamy, idziemy ścieżką wyznaczoną przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. - Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, jest w błędzie - dodała.

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

Źródło:
PAP

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP