Kierowcy nie zdążyli jeszcze oswoić się z taryfikatorem punktów karnych i mandatów obowiązującym od 1 stycznia, a już od soboty weszły w życie nowe stawki. Maksymalna liczba punktów karnych, jaką można otrzymać za jedno wykroczenie, wzrosła z 10 do 15. W przepisach pojawiły się też kary w wysokości 11, 12, 13 i 14 punktów karnych. To oznacza, że kierowcy będą mogli stracić prawo jazdy już za dwa wykroczenia.
Nowy taryfikator punktów karnych i mandatów zaczął obowiązywać 17 września. To druga zmiana stawek obowiązujących kierowców w tym roku. Poprzednie zasady weszły w życie 1 stycznia. Wzbudziły duże kontrowersje, bo wcześniej przez kilkanaście lat nie zmieniano taryfikatora kar za wykroczenia drogowe.
Teraz kierowcy muszą jeszcze uważniej kontrolować prędkość. W przeciwnym razie szybko mogą pożegnać się z prawem jazdy. Utrata dokumentu będzie możliwa już po dwóch wykroczeniach. Limit punktów karnych, na których posiadanie może sobie pozwolić kierowca, pozostaje co prawda na poziomie 24, ale "uzbieranie" takiej liczby będzie znacznie łatwiejsze niż dotąd.
Co zmienia nowy taryfikator?
Do tej pory maksymalna liczba punktów karnych, jaką za jedno wykroczenie mógł otrzymać kierowca, to było 10. Zgodnie z nowym taryfikatorem aż 12 wykroczeń zostało "wycenionych" na 15 punktów karnych. Niektóre wykroczenia będą karane więcej niż 10, ale mniej niż 15 punktami karnymi. Zwiększyła się też liczba wykroczeń, za których popełnienie można otrzymać 10 punktów.
Od soboty zniknęła również możliwość dobrowolnego uczestnictwa w kursach doszkalających, co do tej pory było dla kierowców furtką do zredukowania liczby punktów karnych. Punkty anulowane będą wyłącznie po dwóch latach, i to nie od momentu otrzymania mandatu, jak było do tej pory, a od dnia, w którym kara została opłacona.
Piętnaście punktów karnych - za co?
Piętnaście punktów karnych będzie można dostać za 12 najpoważniejszych wykroczeń drogowych:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h poza obszarem zabudowanym (50 km/h w przypadku recydywistów, czyli kierowców popełniających to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od popełnienia go po raz pierwszy),
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h w obszarze zabudowanym (50 km/h w przypadku recydywistów),
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, żeby ustąpić pieszym,
- niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
- naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.
Jedenaście i więcej punktów karnych
Trzynaście i 14 punktów karnych przewidzianych jest za po jednym konkretnym wykroczeniu - gdy kierowca przekroczy prędkość o odpowiednio od 51 do 60 km/h i od 61 do 70 km/h. Ale uwaga, recydywistów w obu przypadkach obowiązuje kara w wysokości 15 punktów.
Dwanaście punktów karnych można dostać za następujące wykroczenia:
- spowodowanie wypadku,
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
- naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej,
- naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.
Dziesięć punktów karnych
Dziesięć punktów karnych grozi za wiele wykroczeń, m.in.:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem,
- naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
- naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
- naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
- spowodowanie kolizji, w której nikt nie ucierpiał,
- kierowanie pojazdem mechanicznym, nie mając uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu,
- przewożenie dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,
- przewożenie osoby w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu na motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem.
Jak odzyskać prawo jazdy?
Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą mieć na koncie nie więcej niż 24 punkty karne. W przypadku tych z krótszym stażem, limit wynosi do 20 punktów. Po przekroczeniu limitu kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące - wymienione zasady pozostają akurat niezmienne od wielu lat. Nie zmieni się również procedura odzyskiwania dokumentu.
Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok jest kierowany na ponowny egzamin. Jeśli pierwsza próba się nie powiedzie, będzie musiał ponownie przejść całą ścieżkę niezbędną do uzyskania dokumentu. Kierowcy ze stażem krótszym niż rok, gdy stracą prawo jazdy, od razu muszą przechodzić całą drogę przewidzianą dla tych, którzy go nie posiadają.
Źródło: TVN Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock