Szkolenia redukujące punkty karne wracają po rocznej przerwie. Będą trwały dłużej i pojawi się ćwiczenie praktyczne. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie, dołączono do niego program szkolenia. Przepisy wejdą w życie w niedzielę, 17 września.
Zgodnie z przepisami, kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować do 6 punktów karnych. Nie dotyczy to kierowcy w okresie pierwszego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Przepisy umożliwiające ponowne organizowanie szkoleń wejdą w życie w niedzielę, 17 września 2023 roku. Oznacza to powrót szkoleń po roku, zniknęły bowiem 17 września 2022 roku.
Szkolenia redukujące punkty karne
Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, szkolenie zostanie teraz wydłużone z 6 do 8 godzin wykładów. Wykłady będą podzielone na cztery bloki tematyczne (każdy po 2 godziny):
- zasady i przepisy ruchu drogowego,
- wypadki drogowe w Polsce – przyczyny, skutki, zapobieganie,
- prawne i społeczne skutki wypadków drogowych oraz odpowiedzialność karna sprawców za przestępstwa i wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji,
- psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.
Szkolenie będzie prowadzone przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.
Do tego dojdzie też ćwiczenie praktyczne. Chodzi o awaryjne hamowanie przy prędkościach: 30 km/h i 50 km/h.
Szkolenie będzie realizowane w ciągu jednego dnia. W jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób.
Kierowcy po przedstawieniu przez niego zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub otrzymaniu tego zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy dla miejsca zamieszkania tej osoby komendant wojewódzki policji zmniejszy o maksymalnie 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu popełnionemu z datą najwcześniejszą.
Jak wynika z przepisów, nie będą odejmowane punkty przypisane naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona. Liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie będzie też mogła być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem.
Źródło: TVN24 Biznes