Przekonywał, że paliwo nie może być tańsze i ostrzegał przed "paraliżem kraju". Teraz zmienił zdanie

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes Orlenu poinformował o obniżce benzyny, choć wcześniej mówił, że nie może być tańsza
Prezes Orlenu poinformował o obniżce benzyny, choć wcześniej mówił, że nie może być tańszaTVN24
wideo 2/7
Prezes Orlenu poinformował o obniżce benzyny, choć wcześniej mówił, że nie może być tańszaTVN24

Jeszcze kilka dni temu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał, że nie może obniżyć cen paliw, bo "wystarczyłby tydzień, dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju". W czwartek okazało się to jednak możliwe. Szef płockiego koncernu ogłosił obniżkę cen benzyny i oleju napędowego przed majówką.

W rozmowie z "Super Expressem" z 19 kwietnia 2023 roku prezes Orlenu starał się wytłumaczyć, dlaczego nie może obniżyć cen paliw.

- Gdybym obniżył ceny paliw, to automatycznie zachwiałbym parytetem importowym. 5 milionów ton paliw importują do Polski inne podmioty, co oznacza, że musiałbym kupić to importowane do Polski paliwo drożej - żeby w Polsce sprzedać je taniej. Albo zabrakłoby 5 milionów litrów paliw. Wystarczyłby tydzień, dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju. To już przerabiali Węgrzy, próbując uregulować odgórnie ceny paliwa - rozmontowali całą gospodarkę. Znam bardzo dużo ludzi, którzy jeżdżą po świecie i mówią: czekamy aż tylko dotrzemy do polskiej granicy, żeby taniej zatankować - stwierdził Obajtek.

Obniżka jednak możliwa - kilka dni robi różnicę

Na pytanie, kiedy "przestanie łupić kierowców", prezes PKN Orlen odparł: - Tak się składa, że nie łupimy kierowców.

Po czym dodał: - Warto wiedzieć, co się składa na cenę paliwa i dlaczego nie może być taniej. Państwa OPEC podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia i cena ropy poszła do góry. Na ceny wpływa również kurs dolara. W ciągu ostatnich kilku lat o 100 procent w górę poszły ceny biododatków. Znacząco wzrosła cena uprawnień do emisji CO2. Do tego trzeba doliczyć daniny państwowe i rosnące pensje pracowników. W ciągu 10 lat wynagrodzenia poszły praktycznie o 100 procent w górę - to wszystko ma wpływ na cenę końcową paliw. Robimy wszystko, żeby mieć najtańsze paliwa w Europie i żeby ich nie zabrakło.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po dokładnie 9 dniach - w piątek, 28 kwietnia za pośrednictwem Twittera prezes poinformował o obniżce cen paliw na stacjach Orlenu. "Mamy dobrą wiadomość na weekend majowy - obniżamy ceny paliw: ON o 12 gr/l, a Pb 95 o 8 gr/l" - napisał.

Opozycja domaga się wyjaśnień

Posłowie KO Arkadiusz Myrcha, Michał Krawczyk, Aleksander Miszalski i Krzysztof Truskolaski zorganizowali w piątek konferencję prasową przed jedną ze stacji Orlenu w Warszawie. Jak mówił Krawczyk, Polacy nie mogą wyjechać na długi majowy weekend, ponieważ "ich budżety domowe nie są w stanie unieść zatankowania samochodu". - Ceny w Polsce nie muszą być tak wysokie - przekonywał.

Jego zdaniem, wbrew temu co mówią władze PKN Orlen, ceny benzyny nie są bezpośrednio związane z cenami ropy. Krawczyk podał dane, z których wynikało że 18 lutego 2022 roku, przed wybuchem wojny w Ukrainie, cena ropy wyniosła 96 dolarów za baryłkę, a cena benzyny 5,39 zł za litr. Z kolei 24 kwietnia 2023 roku cena ropy na rynkach światowych wynosi 79 dolarów za baryłkę, a cena benzyny w Polsce 6,80 zł za litr.

- W ciągu ostatniego roku cena ropy spadła o 20 procent, a cena benzyny 95 wzrosła o 25 procent. To jest polityka PiS i Orlenu, polegająca na codziennym łupieniu Polaków i okradaniu domowych budżetów. To jest sprzeczne z zasadami ekonomii, matematyki i zwykłą ludzka przyzwoitością - podkreślił. Mówił, że kiedyś wzrost cen ropy powodował wzrost cen benzyny na stacjach, a spadek cen ropy powodował spadek cen benzyny. Teraz, jak dodał, te dwa elementy nie mają związku.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

"Dziś mamy kolejne cuda"

Miszalski przytoczył dane dotyczące marży Orlenu. Jego zdaniem w 2015 roku marża wynosiła 0,26 zł na litrze paliwa, o tyle w bieżącym roku 0,86 zł na litrze paliwa. - 86 groszy z każdego litra paliwa Orlen pobiera na swoje zyski - powiedział.

Dodał, że ponieważ Orlen jest prawie monopolistą na rynku paliw w Polsce, to on dyktuje innym sieciom stacji ceny marż. - To wszystko generuje te gigantyczne zyski, którymi prezes (Daniel) Obajtek się chwali - mówił Miszalski.

Przekonywał też, że za swoją pensję Polak może średnio kupić 600 litrów paliwa rocznie, a jeszcze dwa lata temu było to 800 litrów. - Gorsi są tylko Rumuni, Bułgarzy, Węgry i Grecy - zaznaczył.

- Dziś mamy kolejne cuda. Wychodzi pan prezes Daniel Obajtek i mówi: na weekend majowy będą niższe ceny. Panie prezesie, skąd wzięła się ta obniżka? Czy ceny na rynkach ropy ostatnio gwałtownie spadły? - pytał Truskolaski.

- Nie, przed majówką chcecie po prostu zmniejszyć marżę. Ale powinniście to zrobić już dawno - dodał poseł KO. Jego zdaniem "Orlen żeruje na tym, że jest wojna na Ukrainie i chce zarabiać na Polakach".

Rzeczniczka Orlenu o cenach na stacjach

Na konferencji posłów opozycji pojawiła się rzeczniczka Orlenu Edyta Olkowicz. - Ceny na stacjach PKN Orlen należą do najniższych w Unii Europejskiej - przekonywała.

Na pytanie: ile zarabiacie hurtowo, jaka jest marża hurtowa PKN Orlen, Olkowicz odparła: - Nie jestem w stanie panu teraz odpowiedzieć, jaka jest marża hurtowa.

- Chcielibyśmy wiedzieć, wykorzystujemy pani obecność. Bardzo nam miło, że dzisiaj jest pani na konferencji, dlatego chcielibyśmy, aby powiedziała pani prawdę, ile Orlen hurtowo zarabia na Polakach - dopytywał jeden z posłów.

Rzeczniczka Orlenu na konferencji posłów opozycji
Rzeczniczka Orlenu na konferencji posłów opozycjiTVN24

- Orlen nie zarabia na Polakach. (...) Trzy procent z detalu, to jest ten zarobek, o którym mówiliśmy - powiedziała rzeczniczka.

Na pytanie, jaki procent rynku paliw obsługują rafinerię Orlenu, rzeczniczka odparła: - Jaki procent? Jaki procent obsługują? Proszę pamiętać, że mamy hurt i mamy detal. 70 procent.

Dodała, że paliwa z rafinerii Orlenu dostarczane są "do różnych stacji".

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP