Po obniżce VAT ceny paliw w Polsce spadły średnio o kilkadziesiąt groszy na litrze. Spowodowało to znaczny wzrost turystyki paliwowej w pasie przygranicznym. PKN Orlen na niektórych stacjach wprowadził w ostatni weekend możliwość sprzedaży paliw wyłącznie do baków pojazdów.
W ostatni weekend w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym, że na stacjach PKN Orlen wprowadzono zmiany w sprzedaży paliw. Na dystrybutorach - jak wynikało z internetowych wpisów - miała się pojawić informacja, że sprzedaż paliw jest prowadzona "wyłącznie do zbiorników pojazdów mechanicznych".
Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli płockiego koncernu o tę sprawę. "Od 1 lutego, po obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc., co z kolei przełożyło się na niższe ceny paliw w Polsce, obserwujemy wzrost sprzedaży na stacjach. Szczególnie znacząco zwiększyła się ona w pasie przygranicznym" - przekazał zespół prasowy PKN Orlen w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.
Koncern przyznał, że "w celu utrzymania ciągłości sprzedaży, na niektórych stacjach Orlen zlokalizowanych głównie w pasie przygranicznym, podczas weekendu prowadzona była sprzedaż wyłącznie do baków pojazdów". "Jednocześnie podjęte zostały działania w obszarze logistyki, tak aby w pełni odpowiadać na obecny popyt na paliwa" - dodano.
"Podjęte przez PKN Orlen działania pozwoliły zapewnić płynność obsługi klientów. Obecnie na stacjach Orlen klienci mogą tankować paliwa bez ograniczeń" - czytamy w przesłanej nam wiadomości.
Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec 2021 roku PKN Orlen kontrolował 1819 stacji paliw. To największa sieć paliwowa w Polsce. Na drugim miejscu pod względem liczby stacji, z 563 obiektami, znalazł się koncern BP. Trzecie miejsce należało do gdańskiego Lotosu, który na koniec czwartego kwartału miał 520 stacji, w tym 183 działające z logo Optima. Pierwszą piątkę uzupełniły Shell z 437 punktami, a także CircleK (dawniej Statoil) - 377.
Ceny paliw w Polsce
Od początku lutego br. weszły w życie niższe stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe, ale też na paliwa. To rozwiązania, które znalazły się w drugiej odsłonie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z ustawą z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Obniżki mają obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.
"Środek ten ma na celu uwolnienie Polaków od skutków inflacji. Rozporządzenie obowiązuje przez okres sześciu miesięcy" - wyjaśnia "Die Welt" i podkreśla, że ceny paliw w Niemczech rosną od kilku tygodni.
Do Polski najbardziej opłaca się przyjeżdżać z położonych wzdłuż granicy landów: Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Berlina - opisuje niemiecki dziennik. W ostatni weekend dużym powodzeniem cieszyły się stacje benzynowe w Słubicach, w długich kolejkach widać był wiele samochodów z Berlina. Oprócz zbiorników w samochodach, tankowano także do kanistrów.
Na Pomorzu Zachodnim obniżka VAT spowodowała znaczny wzrost turystyki zakupowej i paliwowej - potwierdził rzecznik policji federalnej w Pasewalk. Odnotowano wzrost natężenia ruchu zwłaszcza na trasie z Ahlbeck do Świnoujścia.
W niedzielę cena paliwa w Polsce wynosiła równowartość 1,15 euro. W sobotę rano było to ok. 1,20 euro po polskiej stronie, w Brandenburgii - 1,80 euro. "Wiele osób wykorzystało weekend na wycieczkę do sąsiedniego kraju, nie tylko w celu zakupu paliwa. Chętnie odwiedzano też sklepy i targowiska" pisze - "Die Welt".
Ostrzeżenie przed falą bankructw
Niemieckie Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw ostrzega przed falą bankructw wśród operatorów stacji paliw w strefie przy granicy z Polską. Stowarzyszenie zrzesza blisko 300 stacji benzynowych w Berlinie i we wschodnich krajach związkowych Niemiec. "Stacje te mają prawdziwe problemy" - komentuje szef stowarzyszenia Hans-Joachim Ruehlemann. Podkreśla, że stacje paliw są częścią infrastruktury krytycznej, zaopatrują w paliwo także policję i straż pożarną.
Ruehlemann poinformował, że wraz z lokalnymi operatorami stacji wystosuje w najbliższym czasie żądania skierowane do polityków o zniesienie części obciążeń podatkowych dla stacji położonych w rejonie przygranicznym.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24