Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.
Za przyjęciem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw było 58 senatorów, przeciw było 36, a 3 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Poprawkę tej treści złożyli senatorowie PiS podczas procedowania ustawy w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia.
Debata w Senacie
Podczas debaty na posiedzeniu plenarnym Senatu, która poprzedziła głosowanie, senator Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska) stwierdził, że pieniądze na pokrycie ubytku we wpływach do NFZ będą już widoczne w projekcie budżetu na przyszły rok. - Mam zaufanie do Ministerstwa Finansów, że sprawa zostanie tak załatwiona - powiedział.
Wiceszef tego resortu Jarosław Neneman zapewnił senatorów, że rząd zaplanował w wydatkach na kolejne lata pokrycie tej straty. - W konstrukcji budżetu na kolejne lata uwzględniona jest zmiana związana z obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - powiedział.
Senator Waldemar Pawlak (Trzecia Droga) podkreślił, że obniżenie składki dla przedsiębiorców to "sprzątanie po bałaganie wprowadzonym w 2022 r.", tj. zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu - programu wprowadzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Zdaniem Wojciecha Koniecznego, senatora Lewicy i wiceministra zdrowia, składka zdrowotna nie powinna być obniżona, ponieważ obecne nakłady na ochronę zdrowia są w Polsce niewystarczające. - To jest według mnie smutny dzień - stwierdził.
Ocenił też, że obniżenie składki nie jest dobrym ruchem politycznym. - Nasza koalicja ma jeszcze bardzo dużo do zrobienia, utrata poparcia społecznego poprzez takie inicjatywy jak ta dzisiaj to nie jest coś, czym powinniśmy ryzykować - powiedział.
Zmiany w składce zdrowotnej
Nowelę ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zakładającą obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, Sejm uchwalił na początku kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
Czytaj także: Zmiany w składce zdrowotnej. Wyliczenia>>>
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych - dalej będzie to 9 proc. Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy obowiązywać od początku 2026 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak