- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 miliona przedsiębiorców.
Ustawa zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa (uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę), a od nadwyżki dochodów - procentowa.
Za uchwaleniem noweli głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Zmianie sprzeciwia się część koalicji rządowej - przeciwko uchwaleniu tej nowelizacji głosowali posłowie Lewicy.
Składka zdrowotna - zmiany dla rozliczających się według skali
Piotr Juszczyk z inFaktu w komentarzu przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl zauważa, że "zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej może przynieść przedsiębiorcom odczuwalne korzyści finansowe, szczególnie dla osób rozliczających się według skali podatkowej".
Ekspert podatkowy przygotował zestawienie skutków zmian w składce dla poszczególnych form rozliczeń na podstawie pensji minimalnej obowiązującej obecnie i przeciętnego wynagrodzenia za IV kw 2024.
- W mojej opinii to właśnie ci przedsiębiorcy (na skali podatkowej - red.) skorzystają na zmianach najbardziej. Nowe zasady przewidują, że dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych obowiązywać będzie jedna stawka składki zdrowotnej od dochodu do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku - wskazuje Juszczyk. Dodaje, że od nadwyżki, tak jak obecnie, składka wyniesie 4,9 proc. dla podatku liniowego oraz 9 proc. dla skali podatkowej.
Zmiany na ryczałcie
Juszczyk zauważył, że sytuacja jest "znacznie bardziej skomplikowana" w przypadku rozliczania się przedsiębiorcy na ryczałcie.
- Przede wszystkim przedsiębiorcy otrzymają nowy system wyliczania składki, z obowiązkowym naliczaniem powyżej 3-krotności wynagrodzenia. Składka zdrowotna nie będzie już miała stałej wartości, lecz zacznie się zmieniać, co znacznie utrudni kalkulacje finansowe, a w szczególności ocenę rentowności działalności - tłumaczy doradca podatkowy.
- Przedsiębiorcy z wyższymi przychodami mogą na tych zmianach wręcz stracić, choć nie będzie to od razu widoczne. Szczególnie odczują to firmy z branży handlowej, które mają trudne do przewidzenia przychody. Dodatkowym problemem jest fakt, że koszty nie mają wpływu na wysokość składki zdrowotnej - wskazuje.
- Podsumowując, mimo że zmiany mogą być korzystne pod względem finansowym, nadal są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - zaznacza Juszczyk.
Spór o zmiany w składce zdrowotnej
Powodem sprzeciwu, między innymi Lewicy, wobec zmian w składce zdrowotnej były obawy o ubytek środków w Narodowym Funduszu Zdrowia. W marcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała, że na pewno nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców; wskazywała, że NFZ "z pewnością tego nie udźwignie".
Pytana w piątek, dlaczego zmieniła decyzję, zapewniła, że rozmawiała z ministrem finansów i premierem i ma jego zapewnienie dotyczące finansów ochrony zdrowia.
- Zapewniam wszystkich państwa, a przede wszystkim pacjentów, że NFZ nie straci ani jednej złotówki - tłumaczyła w piątek.
Wynik głosowania skomentował Donald Tusk. "Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim 'Polskim Ładem'. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał!" - napisał premier na portalu X.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock