Kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Tak przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
Kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w czwartek pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Projekt trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych.
"W związku z planowanym rozszerzeniem objęcia bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących automatycznej sprzedaży, w pierwszej kolejności automatycznych i samoobsługowych myjni samochodowych, istnieje konieczność dostosowania regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania do wymagań związanych z tego typu działalnością" - czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Jak wskazano, projekt ma wprowadzić regulacje dostosowujące wymagania techniczne do warunków środowiskowych, jakie panują w myjniach samochodowych (duża wilgoć, brak obsługi). W OSR podano, że w Polsce są 5234 podmioty świadczące usługi vendingowe - samoobsługowe i automatyczne myjnie samochodowe.
Regulacje przewidują możliwość rezygnacji z obowiązku umieszczania drukarki w kasie rejestrującej do obsługi myjni.
Wirtualna kasa fiskalna
Tym samym, jak wynika z projektu, w przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę, podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania paragonu fiskalnego w postaci papierowej. W takim przypadku także podatnik nie będzie musiał wystawiać "raportów fiskalnych okresowych, raportu fiskalnego rozliczeniowego, łącznych raportów fiskalnych okresowych, łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego i raportów fiskalnych zdarzeń w postaci papierowej", o ile zostaną one przesłane do komputerowych systemów ogólnodostępnych i możliwe będzie dokonanie ich zapisu lub wydruku w tych systemach.
W projekcie rozporządzenia zaproponowano także ujednolicenie formatu zapisów danych tworzących QR kod, który drukowany jest przez kasy rejestrujące na żądanie Centralnego Repozytorium Kas (CRK).
"Zmiana w kasach rejestrujących może być wprowadzona poprzez aktualizację oprogramowania, a więc wprowadzenie regulacji nie będzie powodować automatycznego obowiązku wymiany kas. Ujednolicenie formatu zapisu danych umożliwi weryfikację paragonów fiskalnych wysyłanych do CRK np. w trakcie ogłoszonej loterii paragonowej. Możliwa będzie ich jednoznaczna weryfikacja. Obecnie format zapisu danych QR kod nie jest sformalizowany i każdy z producentów stosuje własne dowolne rozwiązania" - stwierdzono w uzasadnieniu.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock