REGON to skrót od Rejestru Gospodarki Narodowej. Numer REGON to także identyfikator firmy, umieszczony w rejestrze ewidencji przedsiębiorców, prowadzonym przez Prezesa GUS. REGON nadawany jest osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej i osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.
● REGON to skrótowa nazwa Rejestru Gospodarki Narodowej. ● REGON to także numer identyfikacyjny firmy, figurujący w rejestrze ewidencyjnym przedsiębiorców. ● Numer REGON nadawany jest przez Główny Urząd Statystyczny.
Numer identyfikacyjny REGON
REGON, rozumiany jako numer identyfikacyjny REGON, to dziewięcio- lub czternastocyfrowy numer, który podobnie jak NIP, jest unikatowy i stały. Nie zmienia się po zlikwidowaniu działalności gospodarczej i rozpoczęciu innej. REGON to także skrót od Rejestru Gospodarki Narodowej. Rejestr REGON to zbiór aktualizowanych na bieżąco informacji o podmiotach gospodarczych.
Gdy REGON ma dziewięć cyfr, pierwsze dwie to informacja o województwie, w którym zarejestrowana jest firma, kolejnych sześć cyfr numeru REGON to liczba porządkowa, dziewiąta to cyfra kontrolna. Taki REGON jest przeznaczony dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Gdy REGON ma czternaście cyfr, pierwszych dziewięć to numer identyfikacyjny jednostki prawnej (głównej), kolejne cztery cyfry to liczba porządkowa dla konkretnej jednostki lokalnej, a czternasta cyfra to cyfra kontrolna. Jest to REGON dla jednostek lokalnych (kiedy firma działa w różnych województwach, jego lokalne jednostki otrzymują czternastocyfrowe numery REGON).
Rejestr REGON
Rejestr REGON, czyli Rejestr Gospodarki Narodowej, jest ogólnodostępną bazą danych o podmiotach gospodarczych. Rejestr REGON służy głównie do celów statycznych. Pozwala Głównemu Urzędowi Statystycznemu zbierać informacje dotyczące polskiej gospodarki.
W rejestrze REGON można sprawdzić m.in. adres firmy, numer NIP, rodzaj wykonywanej działalności i status działalności – datę rozpoczęcia, zawieszenia, wznowienia, likwidacji.
Kto musi mieć REGON?
Zgodnie z art. 62. Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej obowiązek posiadania numeru identyfikacyjnego REGON mają:
– osoby prawne, – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, – osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne, – jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Kto nadaje REGON?
Numer REGON nadaje Główny Urząd Statystyczny właściwy dla miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności. Otrzymanie REGON jest bezpłatne. Sposób składania wniosku o nadanie numeru REGON zależny jest od formy prawnej zgłaszanej działalności:
● nadanie numeru REGON dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – wniosek o nadanie REGON jest automatycznie przesyłany do GUS-u w momencie rejestracji działalności gospodarczej na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (podczas składania wniosku CEIDG-1);
● nadanie numeru REGON firmom zarejestrowanym w KRS – podczas rejestracji firmy w KRS wniosek zostaje przesłany do GUS-u, nie później niż trzy dni robocze od dokonania wpisu w KRS;
● nadanie numeru REGON bez wpisu w CEIDG i KRS – w tym przypadku trzeba złożyć do GUS-u wniosek o przyznanie numeru REGON. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej składają wniosek na druku RG-OP, a osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą nierejestrowaną w CEIDG (np. rolnicy) – na druku RG-OF.
Wyszukiwarka REGON
Numer REGON można sprawdzić w wyszukiwarce REGON na stronie wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. Jeśli działalność gospodarcza została zarejestrowana na podstawie wpisu do CEIDG, nr REGON można też sprawdzić w wyszukiwarce CEIDG. Jeśli przedsiębiorca uzyskał numer REGON na podstawie wpisu do KRS, może sprawdzić jego REGON w wyszukiwarce KRS.
Zaświadczenie o nadaniu REGON
Potwierdzeniem nadania numeru REGON jest zamieszczenie informacji o firmie na stronie internetowej GUS. Wystarczy wydrukować informację o wpisie do rejestru REGON ze strony GUS. Jeśli jednak przedsiębiorca chce otrzymać zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, musi złożyć stosowny wniosek do urzędu statystycznego, Urząd statystyczny ma siedem dni na wydanie takiego zaświadczenia od dnia otrzymania żądania.
Akty prawne: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń Dz. U. poz. 2009, z późn. zm.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock