Prowadzenie firmy wiąże się z wydatkami i prowadzeniem rozliczeń, dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z produktów bankowych. Są to zarówno rachunki bieżące z kartami płatniczymi, jak i produkty kredytowe zwiększające płynność i pozwalające na finansowanie większych przedsięwzięć. Zobacz, z jakich produktów bankowych dla firm jednoosobowych możesz skorzystać i dlaczego warto.
Produkty bankowe dla firm – czym tak właściwie są?
Produkty bankowe dla firm to ogół usług świadczonych klientom biznesowym. Ich celem jest zaspokajanie bieżących potrzeb przedsiębiorców poprzez usprawnianie rozliczeń, finansowanie inwestycji czy przyjmowanie bezgotówkowych płatności od klientów.
Główny podział produktów bankowych dla firm obejmuje: ● depozyty – rachunki bieżące z wydanymi do nich kartami płatniczymi (i kartami służbowymi dla pracowników), w tym rachunki w walutach obcych, ● kredyty na firmę jednoosobową – inwestycyjne, limity kredytowe w rachunkach, kredyty samochodowe, ● gwarancje bankowe, ● papiery wartościowe[1].
Banki zazwyczaj przygotowują kilka wariantów produktów depozytowych czy kredytowych. Pozwoli Ci to na znalezienie takiego produktu bankowego, który najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie. Musisz długo czekać na opłacenie faktur? Rozważ faktoring. Chcesz kupić auto lub unowocześnić park maszynowy? Pomyśl o kredycie inwestycyjnym lub leasingu.
Czego potrzebuje jednoosobowa działalność gospodarcza?
Podstawowym produktem bankowym jest konto firmowe z wydaną do niego kartą debetową. Do rachunku firmowego możesz uzyskać kredyt odnawialny na finansowanie działalności obrotowej i bieżących potrzeb firmy lub inny rodzaj kredytu – na finansowanie inwestycji, zakup samochodu czy założenie instalacji fotowoltaicznej. Jeśli natomiast chcesz dać klientom możliwość płacenia kartą, rozważ terminal w telefonie SoftPOS lub tradycyjny terminal POS.
Konto firmowe
Konto firmowe to zazwyczaj podstawowy produkt bankowy, z którego korzystają małe, średnie i duże firmy. Służy ono do prowadzenia rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym i opłacania składek obowiązkowych do ZUS, ale też przyjmowania płatności bezgotówkowych od kontrahentów i klientów. Jeśli w Twoim sklepie, biurze czy restauracji można płacić kartą, wówczas konto firmowe z terminalem POS jest niezbędne.
Polskie prawo nie nakazuje posiadania osobnego rachunku firmowego – właściciele działalności jednoosobowych mogą korzystać tylko z konta prywatnego. Mimo tego wielu z nich decyduje się na rozdzielenie finansów osobistych od firmowych i zakłada rachunek biznesowy.
Zaletą tego rozwiązania jest m.in.: ● dostęp do wygodnej aplikacji mobilnej, ● błyskawiczne przelewy Express Elixir, ● usługa paczek przelewów, ● przelewy płatność podzielona VAT, ● łatwość opłacania składek zdrowotnych do ZUS i podatków.
Na przykładzie konta dla firmy jednoosobowej Solista Biznes w banku Credit Agricole widać, że posiadacze rachunków firmowych mogą być zwolnieni z jakichkolwiek opłat za nie (pod warunkiem spełnienia określonych w ofercie warunków), a nawet… otrzymać premię do 2400 zł za założenie i prowadzenie konta biznesowego. Uwaga! Promocja jest ograniczona czasowo i trwa do 30.06.2023 – czas ucieka!
Pożyczka lub kredyt dla jednoosobowej firmy
Zdarza się, że firma ma przejściowe trudności finansowe lub traci płynność (np. dlatego, że kontrahenci zalegają z opłacaniem faktur). To samo dzieje się, gdy prowadzisz działalność sezonową – smażalnię ryb nad morzem, wyciąg narciarski w górach, sprzedaż ozdób choinkowych, wypożyczalnię rowerów itd. Przez kilka miesięcy w roku nie zarabiasz lub zarabiasz znacznie mniej niż w szczycie sezonu.
W każdej z opisanych sytuacji możesz rozważyć produkt kredytowy, który pozwoli Ci przetrwać trudniejszy czas. Warto zastanowić się, który będzie najlepszy.
Banki proponują bowiem przedsiębiorcom różne formy wsparcia: ● kredyt inwestycyjny na sfinansowanie inwestycji w rzeczowy majątek związany z prowadzeniem firmy – np. budowę czy zakup nieruchomości, maszyn, samochodów, ● odnawialny kredyt w rachunku bieżącym w postaci dodatkowych środków, które zwiększają saldo dostępne, a każda wpłata na konto zmniejsza zadłużenie, ● biznesowa pożyczka dla firmy jednoosobowej na dowolny cel bez zabezpieczeń, ● zielony kredyt – coraz popularniejszy produkt bankowy dla firm, które chcą inwestować w nowe technologie, np. instalacje fotowoltaiczne czy auta elektryczne, ● faktoring – bank wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności i wypłaca Ci za nie pieniądze. W tej sytuacji nie martwisz się tym, kiedy Twój klient opłaci fakturę i unikasz zatorów płatniczych. Zazwyczaj zdecydowanie się na kredyt firmowy wiąże się z otworzeniem rachunku bieżącego. Warto to zrobić choćby dlatego, aby móc terminowo spłacać raty poprzez ustanowienie spłaty automatycznej z konta.
Terminal płatniczy
Jeśli chcesz prowadzić nowoczesną firmę i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, udostępnij im możliwość płacenia za produkty lub usługi kartą. W tym celu potrzebujesz terminala płatniczego. Dzisiaj dostawcy terminali – m.in. banki – oferują różne warianty urządzeń dopasowane do charakteru działalności. Mogą to być:
● proste terminale w telefonie z opcją zwolnienia z opłat za urządzenie nawet przez 12 miesięcy, brak prowizji do 100 tysięcy złotych obrotu (przy skorzystaniu z programu Polska Bezgotówkowa), ● terminale POS (również bezpłatne na takich samych zasadach, jak wyżej), dostępne w opcji stacjonarnej, przenośnej i mobilnej.
Terminal w firmie to także Twoja szansa na dodatkowy zarobek. Jak? Wystarczy, że zdecydujesz się sprzedawać doładowania elektroniczne, realizować transakcje CashBack (wypłaty gotówkowe) lub/i przeliczać waluty zagranicznych klientów.
Leasing pojazdów
Popularną formą finansowania jednoosobowej działalności jest leasing. Można skorzystać z niego przy nabywaniu: ● środków trwałych, ● wartości niematerialnych, ● wartości prawnych. Jeśli planujesz rozwój działalności, a nie masz wystarczającej ilości gotówki, a nawet wymaganego wkładu własnego, leasing może okazać się najlepszy. Począwszy od auta, przez wyposażenie magazynu, aż po oprogramowanie informatyczne – podpisujesz umowę, a potem spłacasz comiesięczne raty. Co ważne, w ramach niektórych ofert ich wysokość można dopasować np. do sezonowości swojego biznesu.
[1] Źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Produkt_bankowy
Źródło zdjęcia głównego: Credit Agricole