Pojęcie i rodzaje pasywów. Pasywa i aktywa w bilansie księgowym

Źródło:
TVN24 Biznes
Huebner o Polskim Ładzie: To program przeciwko nam wszystkim. Podcina podstawy naszego rozwoju
Huebner o Polskim Ładzie: To program przeciwko nam wszystkim. Podcina podstawy naszego rozwojuTVN24
wideo 2/3
Huebner o Polskim Ładzie: To program przeciwko nam wszystkim. Podcina podstawy naszego rozwojuTVN24

Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej, czyli aktywów. Podzielić można je na kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Co istotne, w bilansie księgowym, który stanowi obowiązkowy element sprawozdania finansowego, zestawiane aktywom pasywa powinny odpowiadać ich wielkości.  

Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej, czyli jej aktywów.Pasywa dzielą się na kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania.Zgodnie z zasadą równowagi bilansowej suma aktywów i pasywów w bilansie księgowym powinna być równa. Do ewidencji zmian w stanie aktywów i pasywów uwzględnionych w bilansie wykorzystuje się konta bilansowe.W związku z pojawieniem się różnic pomiędzy wartością bilansowaną danego składnika aktywów lub pasywów a jego wartością podatkową powstaje tzw. podatek odroczony.

Pasywa – pojęcie i rodzaje

Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej, inaczej jej zasobów. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnej określonej wartości powstałych w wyniku przeszłych zdarzeń, które w przyszłości spowodują wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych to zaś tzw. aktywa. Zatem pasywa to źródła finansowania aktywów. 

Pasywa dzielą się na kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitał własny to podstawowy sposób finansowania aktywów. Stanowi on wartość środków wniesionych przez właścicieli, w postaci pieniądza lub aportów rzeczowych, a także środków, które zostały wygospodarowane w trakcie działalności. 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości zobowiązania to zaś wynikające z przeszłych zdarzeń obowiązki wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości powodujące wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów. Rezerwy to natomiast zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne.

Pasywa podzielić można także ze względu na inne kryteria. Z uwagi na źródło pochodzenia dzieli się je na:

– kapitał własny, czyli własne źródła finansowania, – kapitał obcy, czyli zewnętrzne źródła finansowania, takie jak np. kredyty.

Pasywa i aktywa w bilansie księgowym

W ramach bilansu księgowego suma aktywów powinna być równa sumie pasywów. Jest to tzw. zasada równowagi bilansowej, zgodnie z którą każdy element majątku, który jest na stanie musi mieć swoje źródło finansowania. 

Co to jest bilans? Bilans księgowy, nazywany także bilansem przedsiębiorstwa lub bilansem finansowym, to obowiązkowy element sprawozdania finansowego, będący zestawieniem posiadanych aktywów i wskazujący źródła ich finansowania, czyli pasywa. Jego cechą charakterystyczną jest to, że odzwierciedla on stan majątku na moment swojego sporządzenia. Na ogół przygotowywany jest on na koniec roku obrachunkowego.

Kształt i zasady sporządzania bilansu określa ustawa o rachunkowości. W bilansie, będącym zestawieniem dwustronnym aktywów i pasywów, po stronie zasobów majątkowych uwzględnia się aktywa trwałe i aktywa obrotowe. Po stronie źródeł ich finansowania zaś kapitał własny i zobowiązania, szczegółowo precyzując składniki tych grup. 

Struktura bilansu po stronie pasywów jest następująca:

● Kapitał własny: – kapitał podstawowy, – należne wpłaty na kapitał podstawowy, – udziały własne, – kapitał zapasowym – kapitał z aktualizacji wyceny, – pozostałe kapitały rezerwowe, – zysk z lat ubiegłych, – zysk netto, – odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego.

● Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania:rezerwy na zobowiązania: – zobowiązania długoterminowe, – zobowiązania krótkoterminowe, – rozliczenia międzyokresowe.

● Pasywa razem.

Analiza bilansu księgowego pozwala na ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstwa, wskazanie zagrożeń dla jego prowadzenia i tym samym określenie możliwych sposobów na ich przeciwdziałanie lub wyeliminowanie. Obejmuje ona:

analizę pionową, czyli badania sumy bilansowej, jej dynamiki oraz wybranych pozycji aktywów oraz pasywów, – analizę poziomą, która zakłada badanie struktury aktywów i pasywów oraz wewnętrznej struktury wybranych pozycji, – analizę pionowo-poziomą, czyli badanie struktury kapitałowo-majątkowej oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi aktywami i pasywami.

Konta bilansowe

Konto bilansowe to jedno z narzędzi księgowych, które wykorzystywane jest do ewidencji zmian w stanie aktywów i pasywów uwzględnionych w bilansie. Konto bilansowe składa się ze strony prawej, nazywanej stroną „Winien” oraz strony lewej tzw. „Ma”. 

Konta bilansowe dzielone są na konta aktywne, konta pasywne i konta aktywno-pasywne.

Konta aktywne to konta aktywów, które pokazują zmiany w majątku danej jednostki, uwzględniając stan w określonym momencie bilansowym. Konta pasywne to konta uwzględniające zmiany w pasywach, czyli źródłach finansowania tych aktywów oraz stany w określonym momencie bilansowym. Na kontach aktywno-pasywnych ewidencjonowane są zaś należności i zobowiązania. 

Podatek odroczony 

Z pojęciem aktywów, pasywów oraz bilansem księgowym wiąże się także pojęcie podatku odroczonego. Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 2 podatek odroczony powstaje w związku z pojawieniem się różnic przejściowych, czyli różnic pomiędzy wartością bilansowaną danego składnika aktywów lub pasywów a jego wartością podatkową. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W ramach wielu zmian, które mają wpłynąć na moderowanie postów, filmów i innych treści online, Meta dostosuje zasady przeglądu treści na Facebooku i Instagramie. Firma ma pozbyć się weryfikatorów i wprowadzić "notatki społecznościowe" użytkowników - przekazał szef Mety Mark Zuckerberg, na którego powołał się portal stacji CNN. - Oznacza to, że będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy, ale zmniejszymy również liczbę postów i kont osób przypadkowo usuniętych - przyznał Zuckerberg.

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Źródło:
CNN

Joe Biden zakazał nowych odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego na części Atlantyku oraz Pacyfiku, przede wszystkim wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump już zapowiedział, że cofnie ten zakaz, co jednak według mediów może okazać się bardzo trudne.  

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Ponad 700 pracowników brytyjskich restauracji McDonald's przyłączyło się do pozwu zbiorowego o nękanie przeciwko amerykańskiej firmie. Stało się to półtora roku po śledztwie dziennikarzy stacji BBC ujawniającym te praktyki.

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Źródło:
PAP

Tuńczyk o wadze 276 kg został sprzedany za drugą rekordową cenę w historii. Kosztował około 1,3 miliona dolarów (207 milionów jenów) - przekazał CNN. Transakcja odbyła się na popularnych japońskim targu rybnym w Tokio, a złowił ją japoński rybak.

Milionowa ryba. W Japonii sprzedano tuńczyka za ogromną kwotę

Milionowa ryba. W Japonii sprzedano tuńczyka za ogromną kwotę

Źródło:
PAP

Rząd przeznaczy ponad 60 miliardów na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, państwo udzieli publicznego wsparcia w latach 2025-2030 dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Tak zakłada przyjęty we wtorek projekt ustawy.

Pieniądze na pierwszą elektrownię atomową. Duży przelew od rządu

Pieniądze na pierwszą elektrownię atomową. Duży przelew od rządu

Źródło:
PAP

Obywatele 48 krajów, w tym USA, Kanady i Australii, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, od środy muszą uzyskać przed przyjazdem do tego kraju Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów. Od 2 kwietnia obowiązek ten dotyczyć będzie także obywateli Polski.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok. W tym roku informację otrzyma ponad 3 miliony 300 tysięcy płatników składek na swój profil w PUE/eZUS - przekazał we wtorek ZUS.

Ważna informacja od ZUS

Ważna informacja od ZUS

Źródło:
PAP

Japoński producent stali Nippon Steel złożył pozew w sądzie federalnym w sprawie uchylenia decyzji prezydenta Joe Bidena o zablokowaniu przejęcia US Steel za blisko 15 miliardów dolarów. Co więcej, oba koncerny pozwały konkurencyjną Cleveland-Cliffs za działania prowadzące do blokady fuzji.

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Źródło:
PAP

Zarobki szefów dużych firm w Polsce rosły w ubiegłym roku wolniej niż średnie wynagrodzenie w tym sektorze, ale i tak doganiają płace kolegów na Zachodzie - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Na najwyższych stanowiskach kadry menedżerskiej rynek staje się międzynarodowy - dodano.

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Źródło:
PAP

Maksymalny poziom inflacji będzie w lutym na poziomie 5 procent. Od marca będziemy mieli spadek, w tym bardzo mocny spadek od lipca - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. - Drożyzna definiowana jako galopująca inflacja, czy nawet pełzająca inflacja, jest już za nami - dodał.

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Źródło:
TVN24

Burmistrz miejscowości Belcastro w Kalabrii na południu Włoch w wydanym rozporządzeniu zabronił mieszkańcom zachowań, które mogą być groźne dla ich zdrowia. Zakaz wytłumaczył brakiem opieki medycznej w miasteczku. Zalecił wszystkim, by możliwie najwięcej odpoczywali, nie podróżowali i nie uprawiali sportu.

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

Źródło:
PAP

Ceny masła spadną - zapewnił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Przypomniał, że resort rolnictwa sprzeciwia się umowie UE - Mercosur oraz zaznaczył, że nie dojdzie do dymisji wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Źródło:
PAP

Litwini przyjęli euro 10 lat temu. Pomimo obaw społeczeństwa europejska waluta okazała się dla Litwy kluczowa w trudnych czasach. Przyciągnęła też zagranicznych inwestorów - uważa ekonomistka Indres Genyte-Pikciene, cytowana przez agencję Elta.

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

Źródło:
Elta, "Rzeczpospolita"

Najbardziej zakorkowanym miastem w Europie w 2024 roku był Londyn - wynika z raportu firmy analitycznej Inrix. W stolicy Wielkiej Brytanii kierowcy spędzili w korkach średnio 101 godzin. Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Źródło:
PAP

Alicante to kolejne miasto, które walczy z popularnym wśród turystów wynajmem krótkoterminowym. Radni miejscy wprowadzili zakaz wydawania nowych licencji na prowadzenie takiej działalności. Nowe przepisy mają obowiązywać przez dwa lata.

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

W 2024 roku sieć rządowa Tajwanu była obiektem aż 2,4 miliona ataków hakerskich dziennie - poinformowało tajwańskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Dodało, że za większością tych operacji mają stać Chiny. Pekin regularnie zaprzecza tego typu zarzutom.

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

Źródło:
PAP

W poniedziałek kilku europejskich przywódców, między innymi premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron, zdecydowało się na krytyczne wypowiedzi pod adresem Elona Muska. Tego samego dnia portal Politico napisał, że amerykański miliarder może wpłynąć na wybory w europejskich krajach w 2025 roku, między innymi w Polsce.

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - wskazuje czasopismo naukowe "Science". Ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych cieczowych chłodziarek.

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Źródło:
PAP, "Science"

Służba celna w Finlandii wszczęła prawie tysiąc postępowań o naruszenie międzynarodowych sankcji od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę. Do Rosji próbowano przewozić między innymi produkty do zastosowań wojskowych - wynika ze statystyk fińskiego urzędu celnego.

Niemal tysiąc postępowań za omijanie sankcji

Niemal tysiąc postępowań za omijanie sankcji

Źródło:
PAP

System kaucyjny w początkowej fazie ma dotyczyć około 20-30 tysięcy sklepów w Polsce - stwierdził szef Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Przedstawiciele największych sieci handlowych podkreślili, że wdrożenie tego systemu będzie skomplikowane i kosztowne. W sklepach trwają przygotowania.

Nowy system w handlu. Tyle sklepów ma objąć na początku

Nowy system w handlu. Tyle sklepów ma objąć na początku

Źródło:
PAP

Microsoft zamierza w tym roku zainwestować około 80 miliardów w budowę centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję. Inwestycje w sztuczną inteligencję gwałtownie wzrosły, odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w 2022 r.

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

Źródło:
Reuters

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz odniosła się krytycznie do propozycji nowego programu mieszkaniowego, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak twierdzi, nowa wersja programu, zawierająca rozwiązania znane z "Mieszkania dla Młodych" wpłynie negatywnie na ceny oraz przyczyni się do rozwoju patodeweloperki.

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Źródło:
PAP