Przyjechali do Polski za pracą. Zaskakujące kierunki

Źródło:
PAP
Rząd PiS straszył Polaków obcokrajowcami. Nie przeszkadzało to ich ministrom ułatwić wydawania wiz
Rząd PiS straszył Polaków obcokrajowcami. Nie przeszkadzało to ich ministrom ułatwić wydawania wizJakub Sobieniowski/Fakty TVN
wideo 2/12
Rząd PiS straszył Polaków obcokrajowcami. Nie przeszkadzało to ich ministrom ułatwić wydawania wizJakub Sobieniowski/Fakty TVN

W Polsce pracuje ponad 1,17 miliona obcokrajowców. Najliczniejsza grupa to Ukraińcy, ale widać wyraźny wzrost wśród obywateli z takich państw jak Nepal, Filipiny i Kolumbia. W ujęciu rocznym przybyło ich odpowiednio o 46, 60 i 337 procent - wynika z raportu Gi Group.

Jak zauważyli autorzy raportu, liczba zezwoleń na pracę dla Filipińczyków wzrosła w pierwszej połowie 2024 r. o 60 proc., dla obywateli Nepalu o 46 proc., a Kolumbii - o 337 proc. (w porównaniu z pierwszym półroczem 2023). Jednak zgodnie z danymi ZUS we wrześniu br. najliczniejszą grupą pracujących obcokrajowców stanowili obywatele Ukrainy, których było 779 tys. Ich liczba, jak wynika z raportu, wskazuje nieznaczny spadek udziału procentowego w ogóle pracujących cudzoziemców, który od 2018 roku spadł o 7,8 p.p.

Obcokrajowcy pracujący w Polsce

Rośnie liczba pracowników z Nepalu, Kolumbii, Filipin, a także Indii. "Tylko w pierwszej połowie 2024 roku wydano ponad 173 tys. zezwoleń na pracę, z czego większość trafiła właśnie do cudzoziemców z krajów Azji i Ameryki Południowej" - stwierdziła Gi Group. Według raportu w Polsce pracuje ponad 1,17 mln obywateli innych państw. W ocenie autorów raportu zatrudnienie obcokrajowców jest "coraz częstszym rozwiązaniem w obliczu 'demograficznej zimy', starzenia się społeczeństwa i deficytów kadrowych".

Wypełnienie deficytu i obniżenie kosztów

Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców (55,5 proc.) widzi w zatrudnianiu cudzoziemców sposób na wypełnienie deficytów kadrowych, a 30 proc. możliwość obniżenia kosztów. Z kolei 26 proc. dostrzega w zagranicznych pracownikach nowe perspektywy i kreatywne podejście, a podobny odsetek (23 proc.) - poprawę efektywności pracy. Z badania wynika również, że 75 proc. firm z międzynarodowymi zespołami zatrudnia obywateli Ukrainy, 38 proc. obywateli UE, 25 proc. przedsiębiorstw zatrudnia pracowników z innych krajów bloku wschodniego, a 18,5 proc. - z np. Azji, Afryki i Ameryki Płd. Gi Group zaznaczyło też, że obywatele Unii częściej pracują w większych firmach, szczególnie w usługach, sektorze publicznym oraz transporcie i logistyce. Natomiast Ukraińcy zatrudniani są "bez względu na wielkość firmy, sektor czy region działalności pracodawców". Cudzoziemcy z bardziej odległych regionów świata pracują zazwyczaj w największych przedsiębiorstwach. W ocenie firmy może wynikać to z "bardziej złożonego procesu rekrutacyjnego". Przedstawiciele przedsiębiorstw deklarują też, że nie planują zwiększać liczby zatrudnionych cudzoziemców (30 proc.), lub że jeszcze nie podjęli takiej decyzji (35 proc.). Zwiększenie etatów dla obcokrajowców planuje 38 proc. firm, z czego 14,5 proc. planuje zatrudnić osoby z UE, 13,5 proc. z Ukrainy i po 5 proc. z krajów bloku wschodniego oraz np. Afryki i Azji.

Obcokrajowcy to także wyzwania

Badani wskazywali też na wyzwania związane z zatrudnianiem takich osób. Przede wszystkim na złożoność formalności i procedur (35 proc.), trudności w interpretacji przepisów (24,5 proc.) oraz długość oczekiwania na pozwolenia (24 proc.). Natomiast wśród trudności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców badani najczęściej wskazywali na bariery językowe i problemy z komunikacją (41 proc.). Wspominali też o odmiennych standardach pracy i podejścia do obowiązków (23,5 proc.) i problemy z integracją z polskimi pracownikami (17,5 proc.). Cytowany w raporcie dyrektor Gi Group Holding w Polsce Marcos Segador Arrebola stwierdził, że "zatrudnianie cudzoziemców, zwłaszcza z odległych kulturowo krajów, budzi pewne obawy". - Polska, przez lata kraj homogeniczny kulturowo i religijnie, stoi dziś przed wyzwaniem adaptacji do zmieniającej się struktury społecznej - ocenił. Według niego dyskusja na ten temat jest ważna, aby "ostatecznie korzyści odniosły wszystkie strony". Raport "Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wyzwania i szanse" został opracowany przez Gi Group, a zawarte w nim dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez SW Research metodą CAVI w dniach od 8 listopada do 13 listopada br. na grupie 200 przedstawicieli średnich i dużych firm. Gi Group Poland S.A. jest firmą oferującą usługi HR, w zakresie doradztwa, zatrudnienia stałego i tymczasowego oraz outsourcingu.

Autorka/Autor:jw/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP

Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Źródło:
PAP

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział uszczelnienie luk prawnych wykorzystywanych przez "patodeweloperów". Jak stwierdził, kładzie się to cieniem na całej branży.

"To kładzie się cieniem na całej branży"

"To kładzie się cieniem na całej branży"

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters