Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika jest konieczne. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo na najwyższym poziomie i poprawne sprawdzanie danych dotyczących rejestracji czasu pracy zatrudnionych. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Jedną z aplikacji, która ułatwia prowadzenie takiej procedury, jest inEwi. Jej twórcy niezmiennie dbają o to, aby spełniała ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Firma inEwi przystąpiła do realizacji projektu, który jest finansowany z Funduszy Unijnych. Projekt występuje pod nazwą „Innowacyjna technologia wieloetapowej weryfikacji pracowników i wykrywania nadużyć podczas rejestracji czasu pracy”. Głównym założeniem tego projektu jest zminimalizowanie ryzyka błędnej weryfikacji pracownika do zera.
Artykuł sponsorowany
Prowadzenie rejestracji czasu pracy – internetowy system ewidencji czasu pracy
Odpowiednio prowadzona karta rejestracji czasu pracy powinna zawierać informacje na temat pracy w poszczególnych dniach, także w święta oraz niedziele, w nocy oraz nadgodzinach. Ponadto, muszą się w niej znaleźć odpowiednie zapisy odnośnie dni wolnych od pracy w zazwyczaj pięciodniowe tygodnie pracy. Nie może w niej również zabraknąć informacji o dyżurach, urlopach, zwolnieniach czy innych nieobecnościach w pracy, niezależnie od tego, czy są one usprawiedliwione czy nie.
Papierowa lista obecności, karta ewidencji czasu pracy, zeszyt wyjść i wejść czy książka ze spóźnieniami – wszystko to może przysporzyć sporo kłopotów, a także zajmować wiele miejsca. Rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego systemu ewidencji czasu pracy, który gwarantuje bezpieczną rejestrację czasu pracy zatrudnionych.
Elektroniczna ewidencja czasu pracy – popularność na rynku
W przypadku większych firm problematyczne może być prowadzenie rejestracji czasu pracy w sposób papierowy w związku z dużą liczbą pracowników. Ponieważ należy ją prowadzić osobno dla każdego z pracowników, bardzo łatwo popełnić błąd. W takiej sytuacji może dojść do nałożenia kary przez inspektora PIP, której wysokość jest zależna od stopnia naruszenia przepisów prawnych.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na elektroniczną rejestrację godzin pracy, aby uniknąć pojawiania się nieprawidłowości w zapisach czy oszustw dokonywanych ze strony pracowników.
Firma inEwi posiada szerokie grono zadowolonych Klientów i niezmiennie wdraża nowe rozwiązania, tak aby jeszcze bardziej usprawnić działanie swojej aplikacji, która już teraz wyróżnia się wdrożoną technologią umożliwiającą rozpoznawanie twarzy osoby, która zgłasza czas rozpoczęcia lub skończenia swojej zmiany. Nie jest to rozwiązanie często stosowane przez inne, konkurencyjne firmy.
Aplikacja inEwi – efektywna rejestracja czasu pracy
Realizowany przez firmę inEwi projekt dofinansowany z Funduszy Unijnych. Prezes Jacek Pytlik wskazuje, że "jego celem jest zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa i poprawności ewidencji czasu pracy". Przyczyni się on także do "obniżenia kosztów wprowadzania systemu ewidencji czasu pracy w porównaniu z firmami, które posiadają w swojej ofercie podobne rozwiązania".
Istotnym innowacyjnym elementem systemu, który powstanie w wyniku prac przewidzianych w projekcie, jest moduł służący do rozpoznawania nadużyć w trakcie dokonywania rejestracji czasu pracy w przypadku, kiedy inny pracownik podejmuje próbę rejestracji czasu pracy innej zatrudnionej osoby.
W przypadku wykrycia możliwość dokonania oszustwa przez algorytm, obraz zostanie przesłany na serwer i sprawdzony pod kątem rozpoznania obiektów mogących służyć do ewidencji czasu pracy jednego pracownika przez innego pracownika. Rozpoznawane będą najpopularniejsze przedmioty i metody służące do oszustw, takie jak przyłożenie wydrukowanego zdjęcia czy tabletu.
Niskie koszty implementacji
Wdrożony system sprawi, że przestanie być konieczne instalowanie sprzętu wyposażonego w co najmniej dwie kamery czy nawet dodatkowe czujniki służące do rozpoznawania twarzy danego pracownika. Dzięki temu koszt inwestycyjny dla potencjalnych Klientów chcących zaimplementować elektroniczną ewidencję czasu pracy do swoich firm będzie zminimalizowany. Wspomniane rozwiązanie będzie mogło być stosowane zarówno w aplikacjach webowych jak i mobilnych.
Osiągnięcie wspomnianych celów będzie możliwe dzięki przeprowadzeniu prac B+R pogrupowanych w 3 etapy. Pierwszy z nich to implementacja algorytmu do rozpoznawania twarzy razem z kodem QR z użyciem kamery o minimalnej rozdzielczości 480x360 px i zoptymalizowanie algorytmu pod kątem szybkości przetwarzania obrazu. Do drugiego etapu zalicza się budowę zbioru testowego, algorytmu rozróżniającego próby nadużyć i detektora obiektów. Trzeci etap to budowa interfejsu, testy w środowisku rzeczywistym i integracja algorytmów z platformą inEwi.
W opinii prezesa Jacka Pytlika "realizowane przez firmę inEwi przedsięwzięcie to innowacja na skalę światową, dzięki której ewidencjonowanie czasu pracy stanie się prostsze, wygodniejsze i stosunkowo tanie. Implementacja rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji z jednoczesną możliwością wykorzystania do weryfikacji biometrycznej dostępnych w firmie urządzeń - to wszystko sprawia, że inEwi nie ma sobie równych wśród aplikacji do rejestrowania czasu pracy".
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowy