Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nadchodzących zmianach w tak zwanej tarczy branżowej. Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o: zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe.
Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia br. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
Wnioski o pomoc będą mogli składać przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą, oznaczoną według określonych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Z rządowych szacunków wynika, że pomoc trafi nawet do 420 tys. firm, zatrudniających ok. 1,4 mln osób.
Jakie zmiany?
Nowelizacja rozporządzenia pomocowego wejdzie w życie 26 kwietnia 2021 r. w zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i dotacji do 5 tys. zł, zaś regulacje dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS będą obowiązywać od 4 maja 2021 roku.
Przedstawiciele ZUS wyjaśnili, że po wejściu przepisów w życie 4 maja, przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: za styczeń 2021 r., albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r., albo za marzec i kwiecień 2021 r., albo za kwiecień 2021 roku.
Wnioski będzie można składać do 30 czerwca.
"Zmieni się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 30 czerwca 2021 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów" - czytamy w komunikacie.
Rozporządzenie wprowadzi także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie pięć razy. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii COVID-19.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock