Branding – co to jest i jakie są jego cele? Rodzaje brandingu

Źródło:
TVN24 Biznes
Zeznania byłej pracownicy Facebooka przed amerykańskim Senatem. Relacja Marcina Wrony z USA
Zeznania byłej pracownicy Facebooka przed amerykańskim Senatem. Relacja Marcina Wrony z USA TVN24
wideo 2/2
Zeznania byłej pracownicy Facebooka przed amerykańskim Senatem. Relacja Marcina Wrony z USA TVN24

Branding to jedna z technik marketingowych, która polega na kreowaniu i utrwalaniu w świadomości konsumentów pozytywnego wizerunku marki. Wszystko to ma na celu przyniesienie wymiernych korzyści w postaci zwiększenia zysków firmy. Jednym z elementów budowania świadomości marki jest jej logo. 

Branding to jedna z technik marketingowych polegająca na kreowaniu i utrwalaniu pozytywnego wizerunku marki w świadomości klientów.Wyróżnić można świadomość natychmiastową, spontaniczną i wspieraną marki.Personal branding to budowanie własnego wizerunku.Employer branding to budowanie wizerunku pracodawcy.Employer branding dzieli się na zewnętrzny, kierowany do potencjalnych pracowników, i wewnętrzny, zmierzający do angażowania i zatrzymania pracowników.

Branding – co to jest?

Termin "branding" pochodzi od angielskiego słowa brand, czyli marka. To technika marketingowa, która polega na kształtowaniu wizerunku marki i utrwalaniu go w świadomości konsumentów. Podejmowane działania zmierzają do wzbudzenia wśród konsumentów pozytywnych skojarzeń z marką oraz oferowanymi przez nią produktami. 

Podstawą brandingu jest przede wszystkim spójna strategia działań, skierowana do określonej grupy docelowej. Wśród metod budowania świadomości marki wymienia się zaś:

- nazwę,  – logo, – hasło reklamowe, – adres strony internetowej, – spójny layout materiałów i przekaz reklamowy.

Cele brandingu

Celem brandingu jest wykreowanie z góry określonego wizerunku marki i utrwalenie go w świadomości klientów, co w efekcie przynosić ma korzyści. Większa rozpoznawalność i popularność czy udziały w rynku przekładają się zaś na możliwość kształtowania cen na wyższym poziomie i zwiększenie osiąganych zysków.   

Marka i jej świadomość

Świadomość marki – która w dzisiejszych czasach nie jest już utożsamiana z ekskluzywnością produktów, ale z lepszą ich jakością, większą trwałością i innowacyjnością – definiuje się jako umiejętność jej rozpoznania lub przypomnienia sobie przez konsumenta kategorii produktów, do których należy. 

Wyróżnia się trzy rodzaje świadomości marki:

– świadomość natychmiastową, – świadomość spontaniczną, – świadomość wspieraną.

Świadomość natychmiastowa, tzw. top-of-mind określa, która marka danej kategorii produktów lub usług jest pierwszą spośród rozważanych marek w chwili decyzji o zakupie. Wysoka świadomość natychmiastowa wyrażona w procentach wskazuje, jak duży odsetek badanych osób rozważa daną markę jako pierwszą. 

Świadomość spontaniczna marki, czyli tzw. spontaneous brand awareness, to określenie pola wyboru klienta, którym jest zwykle kilka marek. To one mają dla niego największe znaczenie podczas dokonywania zakupu. W polu tym mieści się także marka świadomości natychmiastowej.

Świadomość wspierana pokazuje zaś, które marki są dla klienta znane.  

Logo – logo desinger

Pojęcie logo definiowane jest jako graficzne przedstawienie nazwy firmy lub produktu. Jest ono jednym z najważniejszych elementów budowania brandingu marki. Grafik zajmujący się projektowaniem logo nazywany jest logo designer.

Co to jest personal branding?

Personal branding to budowanie własnej marki przez odpowiednie zarządzanie swoim wizerunkiem. Działania z zakresu personal brandingu prowadzą specjaliści do spraw wizerunku.

W Polsce personal branding jest utożsamiany z osobami publicznymi – celebrytami i politykami, działania prowadzone są zaś przez agencje public relations. Warto jednak podkreślić, że personal branding nie jest przypisany wyłącznie dla tych grup. W krajach anglosaskich, skąd się wywodzi jest on bowiem podstawą funkcjonowania wielu uczestników życia publicznego, zakorzenionym w tradycji biznesu. 

Celem brandingu jest wykreowanie z góry określonego wizerunku marki i utrwalenie go w świadomości klientów, co w efekcie przynosić ma korzyści. Większa rozpoznawalność i popularność czy udziały w rynku przekładają się zaś na możliwość kształtowania cen na wyższym poziomie i zwiększenie osiąganych zysków.   

Co to jest employer branding?

Employer branding w dosłownym tłumaczeniu oznacza budowanie wizerunku pracodawcy, określane także skrótem „EB”. EB definiowany jest jako długoterminowa strategia przyciągania, angażowania i zatrzymywania pracowników w organizacji. 

Employer branding dzieli się na wewnętrzny i zewnętrzny.

EB wewnętrzny to działania, które kierowane są do pracowników firmy. Polega on przede wszystkim na stworzeniu przyjaznej atmosfery pracy, ścieżki rozwoju i konkurencyjnego środowiska pracy. Opierają się ona organizowaniu szkoleń, kursów, opracowywaniu programów rozwojowych. Działania te są zatem skoncentrowane na angażowaniu i zatrzymywaniu najlepszych pracowników.

EB zewnętrzny zaś to działania, które mają na celu przyciąganie pracowników. Polegają one na stworzeniu wizerunku firmy, jako atrakcyjnego miejsca pracy. Jest to zatem uczestnictwo w targach pracy, promocja wśród studentów, budowanie ofert pracy.

Co to jest rebranding?

Rebranding to odświeżenie i unowocześnienie marki. Opiera się on na zmianie wszystkich jej elementów lub ich części. Należy jednak pamiętać, że działania muszą mieć charakter kompleksowy – nie można bowiem zmiany logo określić mianem rebrandingu, będzie to bowiem wyłącznie zmiana identyfikacji wizualnej. 

Modelowy, ale jednocześnie skuteczny rebranding powinien opierać się na opracowaniu nowej strategii dla marki, w tym identyfikacji wizualnej, a także jej komunikowaniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Przy czym niezbędne jest wprowadzenie zmian we wszystkich kanałach komunikacji z klientami.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad 700 pracowników brytyjskich restauracji McDonald's przyłączyło się do pozwu zbiorowego o nękanie przeciwko amerykańskiej firmie. Ma to miejsce półtora roku po śledztwie dziennikarzy stacji BBC ujawniającym te praktyki.

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Źródło:
PAP

Joe Biden zakazał nowych odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego na części Atlantyku oraz Pacyfiku, przede wszystkim wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump już zapowiedział, że cofnie ten zakaz, co jednak według mediów może okazać się bardzo trudne.  

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Obywatele 48 krajów, w tym USA, Kanady i Australii, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, od środy muszą uzyskać przed przyjazdem do tego kraju Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów. Od 2 kwietnia obowiązek ten dotyczyć będzie także obywateli Polski.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok. W tym roku informację otrzyma ponad 3 miliony 300 tysięcy płatników składek na swój profil w PUE/eZUS - przekazał we wtorek ZUS.

Ważna informacja od ZUS

Ważna informacja od ZUS

Źródło:
PAP

Japoński producent stali Nippon Steel złożył pozew w sądzie federalnym w sprawie uchylenia decyzji prezydenta Joe Bidena o zablokowaniu przejęcia US Steel za blisko 15 miliardów dolarów. Co więcej, oba koncerny pozwały konkurencyjną Cleveland-Cliffs za działania prowadzące do blokady fuzji.

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Źródło:
PAP

Zarobki szefów dużych firm w Polsce rosły w ubiegłym roku wolniej niż średnie wynagrodzenie w tym sektorze, ale i tak doganiają płace kolegów na Zachodzie - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Na najwyższych stanowiskach kadry menedżerskiej rynek staje się międzynarodowy - dodano.

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Źródło:
PAP

Maksymalny poziom inflacji będzie w lutym na poziomie 5 procent. Od marca będziemy mieli spadek, w tym bardzo mocny spadek od lipca - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. - Drożyzna definiowana jako galopująca inflacja, czy nawet pełzająca inflacja, jest już za nami - dodał.

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Źródło:
TVN24

Burmistrz miejscowości Belcastro w Kalabrii na południu Włoch w wydanym rozporządzeniu zabronił mieszkańcom zachowań, które mogą być groźne dla ich zdrowia. Zakaz wytłumaczył brakiem opieki medycznej w miasteczku. Zalecił wszystkim, by możliwie najwięcej odpoczywali, nie podróżowali i nie uprawiali sportu.

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

Źródło:
PAP

Ceny masła spadną - zapewnił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Przypomniał, że resort rolnictwa sprzeciwia się umowie UE - Mercosur oraz zaznaczył, że nie dojdzie do dymisji wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Źródło:
PAP

Litwini przyjęli euro 10 lat temu. Pomimo obaw społeczeństwa europejska waluta okazała się dla Litwy kluczowa w trudnych czasach. Przyciągnęła też zagranicznych inwestorów - uważa ekonomistka Indres Genyte-Pikciene, cytowana przez agencję Elta.

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

Źródło:
Elta, "Rzeczpospolita"

Najbardziej zakorkowanym miastem w Europie w 2024 roku był Londyn - wynika z raportu firmy analitycznej Inrix. W stolicy Wielkiej Brytanii kierowcy spędzili w korkach średnio 101 godzin. Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Źródło:
PAP

Alicante to kolejne miasto, które walczy z popularnym wśród turystów wynajmem krótkoterminowym. Radni miejscy wprowadzili zakaz wydawania nowych licencji na prowadzenie takiej działalności. Nowe przepisy mają obowiązywać przez dwa lata.

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

W 2024 roku sieć rządowa Tajwanu była obiektem aż 2,4 miliona ataków hakerskich dziennie - poinformowało tajwańskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Dodało, że za większością tych operacji mają stać Chiny. Pekin regularnie zaprzecza tego typu zarzutom.

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

Źródło:
PAP

W poniedziałek kilku europejskich przywódców, między innymi premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron, zdecydowało się na krytyczne wypowiedzi pod adresem Elona Muska. Tego samego dnia portal Politico napisał, że amerykański miliarder może wpłynąć na wybory w europejskich krajach w 2025 roku, między innymi w Polsce.

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - wskazuje czasopismo naukowe "Science". Ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych cieczowych chłodziarek.

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Źródło:
PAP, "Science"

Służba celna w Finlandii wszczęła prawie tysiąc postępowań o naruszenie międzynarodowych sankcji od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę. Do Rosji próbowano przewozić między innymi produkty do zastosowań wojskowych - wynika ze statystyk fińskiego urzędu celnego.

Niemal tysiąc postępowań za omijanie sankcji

Niemal tysiąc postępowań za omijanie sankcji

Źródło:
PAP

System kaucyjny w początkowej fazie ma dotyczyć około 20-30 tysięcy sklepów w Polsce - stwierdził szef Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Przedstawiciele największych sieci handlowych podkreślili, że wdrożenie tego systemu będzie skomplikowane i kosztowne. W sklepach trwają przygotowania.

Nowy system w handlu. Tyle sklepów ma objąć na początku

Nowy system w handlu. Tyle sklepów ma objąć na początku

Źródło:
PAP

Microsoft zamierza w tym roku zainwestować około 80 miliardów w budowę centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję. Inwestycje w sztuczną inteligencję gwałtownie wzrosły, odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w 2022 r.

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

Źródło:
Reuters

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz odniosła się krytycznie do propozycji nowego programu mieszkaniowego, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak twierdzi, nowa wersja programu, zawierająca rozwiązania znane z "Mieszkania dla Młodych" wpłynie negatywnie na ceny oraz przyczyni się do rozwoju patodeweloperki.

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Źródło:
PAP

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

Włosi narzekają na wysokie ceny w sklepach. Masło podrożało w ciągu roku o 48 procent - to wyniki analizy przeprowadzonej przez krajowe stowarzyszenie konsumentów i ośrodek badań konsumpcji w największych włoskich miastach. Więcej trzeba też zapłacić za jeden z ulubionych włoskich napojów - kawę.

W tym kraju ceny masła poszybowały. Jest drożej blisko o połowę

Źródło:
PAP

Firma Apple zapłaci 95 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego, który złożono ze względu na naruszenie prywatności użytkowników. W związku z tym każdemu poszkodowanemu przysługiwać będzie zadośćuczynienie sięgające 20 dolarów. Apple zaprzeczyło, że popełniło przestępstwo.

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

Źródło:
Reuters

Od niedzieli rośnie opłata za wjazd mostami i tunelami do Nowego Jorku. Stawki wzrosną do ponad 16 dolarów w godzinach szczytu oraz 14 dolarów poza szczytem. Zdaniem władz podwyżki są konieczne w celu ograniczenia ruchu drogowego, a także modernizacji systemu transportowego.

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki, a kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 4 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto w górę

Kumulacja w Lotto w górę

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań ustabilizowała się w grudniu. Dwie trzecie wprowadzanych do sprzedaży inwestycji ma ceny niższe od średniej rynkowej dla danego miasta. Z danych dotyczących prawie 46 tys. mieszkań wynika, że deweloperzy obniżyli ceny w cennikach dla blisko 14,5 tysiąca lokali – poinformował portal Tabelaofert.

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach, ze względu na święto Trzech Króli, sklepy będą zamknięte przez dwa dni z rzędu. Jak wynika z przepisów, w styczniu doczekamy się jednak pierwszej, tegorocznej niedzieli handlowej. Wyjaśniamy, w które niedziele zrobimy zakupy w 2025 roku.

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Turyści coraz chętniej wybierają Hiszpanię. Jak podaje tamtejszy Narodowy Instytut Statystyczny, od stycznia do listopada 2024 r. Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba 88,5 mln zagranicznych turystów. To więcej niż w całym 2023 r.

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Źródło:
PAP

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl