Obecnie ponad 80 procent klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje świadczenia emerytalne bezpośrednio na rachunek bankowy - przekazał ZUS. - Jest to rozwiązanie bezpieczne, bo ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako metoda na wnuczka czy na policjanta - skomentowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.
Coraz więcej seniorów ma konto w banku, korzysta z kart płatniczych i ze specjalnych aplikacji na telefony komórkowe. Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. W 2005 r. było ich ok. 40 proc., a w 2008 r. – połowa.
Korzystanie z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na koniec 2020 r. wskaźnik ubankowienia w obszarze emerytur wyniósł 76,9 proc., co oznacza, że ponad 6,2 mln emerytur wpływało na rachunki bankowe. Roku później wskaźnik ten wynosił 78,4 proc., a na koniec 2022 r. – 79,8 proc. - Według najnowszych danych na koniec kwietnia 2023 r. już 80,3 proc. świadczeń emerytalnych ZUS przekazywał na rachunki bankowe – wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.
Wykluczenie cyfrowe: dzisiejsi seniorzy to zupełnie inne osoby niż 10 lat temu
Prezes ZUS podkreśliła, że wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym, bo ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako metoda na wnuczka czy na policjanta. Ponadto seniorzy coraz lepiej odnajdują się w korzystaniu z kart płatniczych i z bankowości elektronicznej. - Dzisiejsi seniorzy to zupełnie inne osoby niż jeszcze 10-15 lat temu. Nie są narażeni tak bardzo jak jeszcze kilka lat temu na wykluczenie cyfrowe. Nie oznacza to jednak, że to zjawisko nie istnieje. Należy mu skutecznie przeciwdziałać i ZUS aktywnie działa na tym polu – stwierdziła Uścińska. ZUS zwraca uwagę na aspekt finansowy – pojedynczy przekaz emerytury pocztą to koszt kilku złotych. Łącznie rocznie daje to wielomilionowe koszty.
Czytaj także: Tyle wynosi przeciętna emerytura w Polsce
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock