Niemal 290 milionów dni zwolnień lekarskich. Na co chorują pracujący Polacy?

Co zamiast ZUS-u? Co zamiast podatków? I jak nie w Unii, to gdzie? Odpowiada Michał Wawer
Co zamiast ZUS-u? Co zamiast podatków? I jak nie w Unii, to gdzie? Odpowiada Michał WawerTVN24
wideo 2/5
Co zamiast ZUS-u? Co zamiast podatków? I jak nie w Unii, to gdzie? Odpowiada Michał WawerTVN24

W porównaniu do 2021 roku nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej, jak i liczby zaświadczeń lekarskich - poinformował Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w analizie "Absencja chorobowa w 2022 roku". Podano, że Polacy są najczęściej na L4 ze względu na choroby układu mięśniowo-szkieletowego, oddechowego, ciążę oraz zaburzenia psychiczne.

Z analizy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Absencja chorobowa w 2022 roku" wynika, że w 2022 roku w Rejestrze zaświadczeń lekarskich zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji chorobowej (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny).

Zwolnienia lekarskie - jak długa nieobecność w pracy?

Jak czytamy w raporcie, w porównaniu do 2021 r. nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej o 2,2 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich o 9,7 proc.

"Osobom ubezpieczonym w ZUS wystawiono ogółem 25,2 mln zaświadczeń lekarskich na liczbę 253,2 mln dni. W liczbie tej 21,8 mln zaświadczeń to zaświadczenia wystawione z tytułu choroby własnej. W porównaniu z rokiem poprzednim obserwujemy ich wzrost o 6,7 proc. Liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń wyniosła 239 mln dni i była niższa od zanotowanej w 2021 r. o 0,4 proc. - podano.

Pozostałe dni, które składają się na łączną liczbę niemal 290 milionów dni absencji, są rejestrowane przez KRUS oraz inne instytucje działające w Polsce i za granicą.

Dodano, że przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego wystawionego osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 10,95 dnia, uległa skróceniu o 6,6 proc. Liczba osób ubezpieczonych w ZUS, którym w ciągu 2022 roku przynajmniej raz zostało wystawione zaświadczenie lekarskie z tytułu choroby własnej, wyniosła 7,1 mln. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił wzrost odsetka tych osób o 9,3 proc.

Napisano, że przeciętna długość absencji chorobowej w 2022 roku przypadająca na jedną osobę ubezpieczoną w ZUS wyniosła 33,41 dnia (w 2021 r. – 36,66 dnia). W 2022 r. zaświadczenia lekarskie wydane osobom ubezpieczonym w ZUS z tytułu choroby własnej były najczęściej wystawiane na okres do 5 dni – 40,6 proc. zaświadczeń opiewało na taką liczbę dni (w tym zaświadczeń jednodniowych wystawiono 5,8 proc).

"Zaświadczenia o długości absencji chorobowej 6-10 dni stanowiły 24,3 proc. ogółu liczby zaświadczeń lekarskich, a zaświadczenia o długości 11-30 dni – 30,2 proc. Wśród osób ubezpieczonych w ZUS przebywających na zaświadczeniach lekarskich z tytułu choroby własnej w 2022 r. nieznacznie przeważały kobiety, stanowiąc 55,5 proc. tej populacji" - czytamy w analizie.

Powody zwolnień lekarskich

W opracowaniu ZUS wskazał, że analiza liczby dni absencji chorobowej według wieku wykazała, że najwyższy odsetek (27,5 proc. dni absencji chorobowej) odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat.

"W populacji kobiet najwyższy udział absencji chorobowej (wynoszący 31,4 proc.) obserwujemy właśnie w tej grupie wiekowej. Natomiast udział absencji chorobowej mężczyzn rośnie w tej populacji wraz z wiekiem i najwyższy (stanowiący 23,7 proc.) odnotowujemy w grupie wiekowej 40-49 lat" - zaznaczono.

Zakład również poinformował, że absencję chorobową w 2022 r. z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS (w kontekście liczby dni absencji) najczęściej powodowały choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej - 16,4 proc. ogółu liczby dni absencji chorobowej (w 2021 r. - 16,5 proc.).

Kolejnymi powodami zwolnień były:

- ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. ogółu liczby dni (w 2021 r. – 17 proc.) - choroby układu oddechowego – 14,2 proc. (w 2021 r. – 11,6 proc.) - urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc. (w 2021 r. – 13,1 proc.) - zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. (w 2021 r. – 10,5 proc.) - jednostki chorobowe związane z COVID-19 – 2,1 proc. (w 2021 r. – 2,3 proc.)

Czytaj też: Zamiast chorować remontują mieszkania lub wyjeżdżają na wakacje

Autorka/Autor:jr/ams

TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg