- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.
Agnieszka Dziemianowicz- Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, mówiła podczas konferencji w Warszawie o zagrożeniach dla pracy przez technologię AI.
- Odpowiedzią na ryzyko bezrobocia (w związku z rozwojem AI - red.) nie może być wyłącznie więcej edukacji, przekwalifikowania, szkoleń, tylko instrumenty, które zagwarantują miejsca pracy lub je stworzą. - Potrzebne są regulacje dotyczące bezpieczeństwa pracowników, też standardy globalne – powiedziała ministra.
- Dobrze, że na poziomie europejskim takie inicjatywy są podejmowane. Powinniśmy w swoim myśleniu (…) stawiać odważne zadania, wyzwania i tezy. Taką tezą - do dyskusji oczywiście, bez przesądzania, czy jest to już wykonalne - jest objęcie pewnych zawodów, obszarów szczególną ochroną, regulacjami przed wpływem sztucznej inteligencji - mówiła Dziemianowicz-Bąk.
- Mamy tu na myśli kwestie związane na przykład z pracownikami kultury czy sektora kreatywnego - dodała.
20 najbardziej narażonych zawodów
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeanalizował w ostatnim czasie, które zawody najbardziej są wystawione na działanie sztucznej inteligencji. Jak zauważyli eksperci, do "najbardziej narażonych zawodów" zaliczają się w szczególności te, które wymagają wyższych kwalifikacji, takie jak finansiści, prawnicy, programiści.
"Przedstawionych danych nie należy interpretować jako liczba miejsc pracy, które będą zastąpione przez sztuczną inteligencję. Osoby pracujące w zawodach wystawionych na AI mogą się spodziewać, że część ich zadań będzie możliwa do wykonania przez narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję. Może to oznaczać zarówno szansę na ułatwienie pracy, nabycie nowych umiejętności i zwiększenie produktywności, jak i ryzyko redukcji zatrudnienia i konieczność szukania nowego zawodu" - wyjaśnił PIE.
- Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy. Upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności - zwrócił uwagę Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
Z analizy wynika, że w 20 najbardziej narażonych na działanie AI zawodach jest zatrudnionych w Polsce około 3,68 miliona osób, z czego większość to kobiety.
Lista zawodów najbardziej narażonych na wpływ AI:
1. Specjaliści do spraw finansowych 2. Matematycy, aktuariusze i statystycy 3. Specjaliści z dziedziny prawa 4. Urzędnicy państwowi do spraw nadzoru 5. Specjaliści do spraw administracji i zarządzania 6. Analitycy systemów komputerowych i programiści 7. Sekretarki 8. Kierownicy do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju 9. Pracownicy do spraw finansowo-statystycznych 10. Nauczyciele akademiccy 11. Inżynierowie (z wyłączeniem elektrotechnologii) 12. Literaci, dziennikarze i filolodzy 13. Kierownicy do spraw obsługi biznesu i zarządzania 14. Kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych 15. Specjaliści do spraw sprzedaży, marketingu i public relations 16. Specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych 17. Średni personel do spraw finansowych 18. Specjaliści do spraw baz danych i sieci komputerowych 19. Bibliotekoznawcy, archiwiści i muzealnicy 20. Pracownicy obsługi biurowej
Czytaj również: 20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce >>>
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara