Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 nie wykluczyła w rozmowie z Onet Rano, że w przyszłości potrzebne będzie podniesienie wieku emerytalnego w Polsce, ale podkreśliła, że teraz najważniejsze są zachęty do tego, by seniorom opłacało się dłużej pracować, zwłaszcza kobietom.
- Należy stworzyć takie warunki, jeśli chodzi o emerytury, żeby seniorom opłacało się dłużej pracować, zwłaszcza seniorkom - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
- Dzisiaj jest tak, że teoretycznie dłuższe składkowanie to jest większa emerytura, ale ponieważ zdecydowana większość seniorek i tak ma i będzie miała emeryturę minimalną, to dłuższe pięć lat pracy nic nie zmienia, więc trzeba zrobić tak, żeby dłuższa praca zawsze owocowała większą emeryturą i bodźcem ekonomicznym spowodować, żeby zwłaszcza kobiety chciały, żeby im się opłacało (dłużej pracować - red.) - dodała.
Zauważyła, że fakty są takie, że w Polsce wiek emerytalny kobiet jest najniższy w całej Europie, a różnica między kobietami i mężczyznami jest tylko w Polsce i w Rumunii, przy czym w Polsce jest ona największa.
- To są fakty. Natomiast skuteczna polityka w moim przekonaniu powinna iść tutaj nie przymusem, ale zachętą - podkreśliła.
Czytaj też: Emerytury w górę. Wyliczenia
Wyższy wiek emerytalny? "Nie wykluczam tego"
- Nie wykluczam tego, tak, ale na dzisiaj najważniejsza jest (zachęta) i to na pewno zadziała, jeżeli będzie bodziec ekonomiczny dla seniorów, że im się będzie opłacało dłużej pracować i w związku z tym kobiety będą miały gwarancję bezpieczniejszej samodzielnej emerytury - dodała Pełczyńska-Nałęcz, dopytywana, czy może się zdarzyć, że w przyszłości trzeba będzie podwyższyć wiek emerytalny w Polsce.
W tym kontekście wymieniła rentę wdowią.
- Natomiast docelowo powinniśmy tak budować polityki, żeby kobiety niezależnie od tego, czy są w związkach, czy nie, miały niezależną mocną sytuację finansową i wszyscy seniorzy (...) plus trzeba dać seniorom kompetencje - mówiła.
Czytaj także: Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy
Wiek emerytalny w Polsce
Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Rząd PO-PSL wprowadził w 2013 roku reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany były rozłożone w czasie - wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany cofnął PiS w roku 2017.
- Do przymusowego podniesienia wieku emerytalnego na pewno nie będę wracał – mówił w ubiegłym roku w Łodzi szef PO Donald Tusk.
W lutym resort pracy w odpowiedzi na interpelację ocenił, że "brak jest przyzwolenia społecznego" na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock