Jak w 2021 roku wypadają święta Bożego Narodzenia i jak długa będzie przerwa od pracy? Ile dni wolnych czeka uczniów i studentów? Dla osób pracujących tegoroczne Boże Narodzenie w kalendarzu wygląda mało korzystnie.
● Ustawowo wolne od pracy są tylko dwa dni świąt Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia. ● Za wypadające w sobotę święto 25 grudnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Dzień ten wyznacza pracodawca. ● Dla uczących się przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 2 stycznia 2022 roku. W ramach obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 wprowadzono dodatkowo okres nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia. ● Oprócz przerwy świątecznej uczniów i studentów obowiązuje też przerwa zimowa.
Dni ustawowo wolne od pracy, wśród nich święta Bożego Narodzenia, ustanowione zostały na mocy ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Kwestie rozliczania czasu pracy, m.in. odbierania dni wolnych za święta wypadające w soboty, określa ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Kalendarz roku szkolnego jest z kolei regulowany rozporządzeniami: Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.
Przerwa świąteczna 2021
Przerwa świąteczna z okazji Bożego Narodzenia jest inna dla osób uczących się, a inna dla aktywnych zawodowo. W przypadku osób pracujących ustawowo wolne od pracy są jedynie dwa dni: 25 i 26 grudnia. Oznacza to, że normalnym dniem roboczym pozostaje Wigilia Bożego Narodzenia, jak również wypadający niedługo później sylwester 31 grudnia. Wyjątkiem w tym zakresie jest natomiast praca w handlu, która 24 grudnia jest co do zasady dozwolona jedynie do godziny 14.00
W 2021 roku święta Bożego Narodzenia wypadają mało korzystnie dla osób, które liczyły na dłuższy odpoczynek. 25 i 26 grudnia to bowiem dwa dni weekendowe: sobota i niedziela. Tym samym przerwa świąteczna w tym roku dla wielu osób może potrwać tyle, co zwykły weekend.
Dzień wolny za święto w sobotę
Dla większości osób pracujących przerwa świąteczna w 2021 roku może się jednak okazać dłuższa. Wszystko za sprawą Kodeksu Pracy, który zobowiązuje pracodawców do oddania pracownikom dnia wolnego od pracy za święta wypadające w soboty. Przepis ten wynika z faktu, że soboty są dla wielu osób normalnymi dniami pracującymi, wypadające w nie święto wolne od pracy musi więc w jednakowym stopniu obniżać wszystkim wymiar czasu pracy.
Wielu pracodawców zdecyduje się w tej sytuacji na oddanie dnia wolnego za sobotę 25 grudnia dzień przed lub dzień po świętach Bożego Narodzenia, czyli 24 albo 27 grudnia. Dla zatrudnianych przez nich pracowników oznaczać to będzie wydłużenie przerwy świątecznej do trzech dni. Należy przy tym pamiętać, że decyzja, który dzień uczynić wolnym od pracy, zależy w tym przypadku w całości od pracodawcy.
Kolejne święto wolne od pracy – Nowy Rok 1 stycznia – również wypada w sobotę, w tym przypadku raczej nie będzie jednak można liczyć na dalsze wydłużenie przerwy świątecznej. Wynika to z obowiązku pracodawcy, aby wyznaczył on dzień wolny za święto w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło dane święto. Ponieważ większość osób ma miesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny za 1 stycznia będą one mogły odebrać dopiero w styczniu.
Kalendarz szkolny: grudzień 2021 - styczeń 2022
Z dłuższej przerwy świątecznej skorzystać będą mogli wszyscy uczący się. Zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa bowiem od 23 do 31 grudnia albo od 22 do 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek.
Ferie świąteczne w 2021 roku dla uczniów i studentów potrwają więc od 23 do 31 grudnia włącznie. Ponieważ Nowy Rok 1 stycznia również jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a 2 stycznia to niedziela, ferie świąteczne w praktyce potrwają w sumie aż 11 dni – od 23 grudnia 2021 roku do 2 stycznia 2022 roku. Po tym, jak rząd ogłosił obostrzenia związane z czwartą falą pandemii, czas ten został jednak wydłużony o okres nauki zdalnej, który rozpoczyna się 20 grudnia, a kończy 9 stycznia.
Ferie zimowe 2022
Ferie świąteczne to nie jedyne dłuższe wolne, jakie przysługuje zimą uczniom i studentom. W styczniu lub lutym czekać na nich będą również dwutygodniowe ferie zimowe. Terminy ferii zimowych zostały wyznaczone w 2022 roku odrębnie dla każdego z województw.
Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy; Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego; Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock