Prognozy na 2025 rok wskazują, że sukces na rynku pracy osiągną organizacje skutecznie łączące innowacje z troską o pracowników - wskazał Rafał Nachyna, członek zarządu Grupy Pracuj. W raporcie firmy podkreślono, że najbardziej poszukiwane specjalizacje "to sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta oraz finanse i ekonomia".
2024 rok był okresem stabilizacji na rynku pracy, a obecna sytuacja jest sygnałem dojrzewania rynku - w organizacjach widać dążenie do efektywnego zarządzania talentami, a wśród pracowników aktywne poszukiwanie optymalnych warunków zatrudnienia - uważa Nachyna, cytowany w raporcie "Rynek Pracy Specjalistów".
W ub.r. pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl 773 tys. ogłoszeń o pracę, a liczba aktywnych klientów wyniosła 59 061. Serwis zanotował 15-proc. wzrost liczby aplikacji rok do roku - podano.
Praca zdalna i hybrydowa wciąż na rynku
W raporcie wskazano, że TOP5 poszukiwanych specjalizacji "to sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta oraz finanse i ekonomia".
"Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora handlu detalicznego, odpowiadając za 10 proc. ofert w serwisie" - poinformowali autorzy raportu.
Zwrócili uwagę, że 28 proc. udziału wśród wszystkich ofert pracy stanowią ogłoszenia zakładające przynajmniej jeden z elastycznych modeli pracy (zdalnej lub hybrydowej).
Nachyna przekazał, że w ubiegłym roku liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 2023 r. W grudniu jednak widoczny był wzrost, co daje podstawy - jego zdaniem - do optymistycznego spojrzenia na nadchodzące miesiące.
- Prognozy na 2025 rok wskazują, że sukces na rynku pracy osiągną organizacje skutecznie łączące innowacje z troską o pracowników. Kluczowa będzie też otwartość pracowników na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności - podkreślił Nachyna.
Jak wskazano w raporcie "Rynek Pracy Specjalistów", pod kątem najbardziej poszukiwanych specjalizacji w 2024 r. na szczycie listy pozostawała sprzedaż. Ogłoszenia dla specjalistów z tego zakresu stanowiły ponownie 19 proc. wszystkich opublikowanych w serwisie ofert pracy.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy drugą najczęściej rekrutowaną specjalizacją była praca fizyczna - oferty z tego obszaru stanowiły 17 proc. wszystkich ogłoszeń. Na kolejnym miejscu znalazło się IT - w 2024 r. specjalizacja ta odpowiadała za 9 proc. ofert pracy w Pracuj.pl. Pierwszą piątkę zestawienia zamykały obsługa klienta (7 proc.) oraz finanse i ekonomia (6 proc.).
Najaktywniejsze branże
Wśród najaktywniejszych branż na 1. miejscu był handel detaliczny i sprzedaż B2C, który odpowiadał za 10 proc. wszystkich ofert pracy. Bankowość, finanse i podobne obszary zawodowe uplasowały się na 2. pozycji (9 proc.). Produkcja FMCG i dóbr użytkowych miała 7-proc. udział.
Pierwszą piątkę zestawienia najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż zamknęły budownictwo i inżynieria oraz handel hurtowy i sprzedaż B2B – każda z nich odpowiadała za 6 proc. publikowanych ogłoszeń.
Liczba aplikacji złożonych w odpowiedzi na ogłoszenia - jak podano - wzrosła o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
"Z perspektywy pracodawców oznacza to większe możliwości znalezienia odpowiednich kandydatów, lecz także wyzwanie związane z selekcją rosnącej liczby aplikacji. W tym kontekście coraz większą rolę odgrywają narzędzia HR wspierające rekrutację, takie jak systemy ATS czy narzędzia oparte o AI, które pozwalają na bardziej precyzyjne dopasowanie aplikacji do oczekiwań pracodawcy" - wskazali autorzy raportu.
Praca fizyczna w pierwszej trójce
W ub.r. sprzedaż była najatrakcyjniejszym obszarem dla kandydatów, przyciągając 17 proc. wszystkich aplikacji. Drugą najczęściej wybieraną kategorią była administracja biurowa, z udziałem 15 proc. Praca fizyczna znalazła się na trzecim miejscu z wynikiem 10 proc., a kolejne miejsca zajęły: obsługa klienta i IT - po 9 proc.
"W zdecydowanej czołówce zestawienia ofert pracy króluje praca fizyczna, która nie tylko pozostaje w TOP3, ale także zwiększa swój udział w liczbie wszystkich ofert pracy. Widoczny jest istotny wzrost w porównaniu do 2023 roku, kiedy ogłoszenia dla pracowników fizycznych stanowiły 11 proc. udziału wśród wszystkich ofert pracy opublikowanych w serwisie" - podano.
Zestawienie zostało oparte na danych wewnętrznych Grupy Pracuj, przedstawiających statystyki ofert pracy zamieszczonych w serwisie między styczniem a grudniem 2024 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock