Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Na listę doradców podatkowych, którą prowadzi Krajowa Rada Doradców Podatkowych, może zostać wpisana osoba fizyczna spełniająca określone warunki, przede wszystkim – zdała państwowy egzamin.
● Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. ● Uprawnienia i warunki wykonywania zawodu doradcy podatkowego zostały określone w Ustawie o doradztwie podatkowym. ● Doradcą podatkowym może zostać osoba fizyczna, pod warunkiem spełnienia łącznie ustawowo określonych warunków. ● Krajowa Izba Doradców Podatkowych to samorząd zawodowy, który tworzą doradcy podatkowi.
Zawód doradcy podatkowego należy do zawodów zaufania publicznego. Uregulowany został w 1996 roku Ustawą o doradztwie podatkowym, która określa między innymi warunki jego wykonywania, a także zasady działania samorządu doradców podatkowych. W myśl przepisów tytuł „doradcy podatkowego” podlega ochronie prawnej.
Doradca podatkowy – jakie ma uprawnienia?
W ramach czynności doradztwa podatkowego, doradca posiada uprawnienia do:
– udzielania podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami; – prowadzenia w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg rachunkowych, podatkowych i innych ewidencji oraz udzielania pomocy w tym zakresie; – sporządzania w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielania pomocy w tym zakresie; – reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w określonych ustawowo sprawach; – wykonywania niezależnego audytu funkcji podatkowej.
Jak zostać doradcą podatkowym – egzamin na doradcę podatkowego
Doradcą podatkowym może zostać osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki:
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych, – korzysta z pełni praw publicznych, – jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu, – posiada wyższe wykształcenie, – odbyła w Polsce sześciomiesięczną praktykę zawodową, – złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego, – wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę doradców podatkowych nie później niż w ciągu trzech lat od zdania egzaminu.
Egzamin na doradcę podatkowego, który przeprowadza komisja egzaminacyjna, ma charakter państwowy. Obejmuje on sprawdzenie teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów, a jego zakres został szczegółowo wskazany w art. 20 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej, przy czym warunkiem dopuszczenia do etapu ustnego jest zdanie części pisemnej.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Krajowa Izba Doradców Podatkowych to samorząd zawodowy, który tworzą doradcy podatkowi. Przynależność do niego ma charakter obowiązkowy i powstaje z chwilą wpisu na listę doradców podatkowych.
Organami Krajowej Izby Doradców Podatkowych są:
– Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, który odbywa się co cztery lata, – Krajowa Rada Doradców Podatkowych, – Krajowa Komisja Rewizyjna, – Wyższy Sąd Dyscyplinarny, – Sąd Dyscyplinarny, – Rzecznik Dyscyplinarny.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest samorządem niezależnym, podlegającym wyłącznie ustawom.
Ile zarabia doradca podatkowy
Zarobki, które może uzyskać doradca podatkowy, uzależnione są od wielu czynników. Bardzo istotny wpływ ma na nie wybór specjalizacji. Ponadto uzależnione są one od doświadczenia, ilości lat przepracowanych w zawodzie, a także od miejsca jego wykonywania. Według portalu wynagrodzenia.pl, "miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 7 240 PLN brutto. Co drugi doradca podatkowy otrzymuje pensję od 5 980 PLN do 8 380 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych doradców podatkowych zarabia poniżej 5 980 PLN brutto. Na zarobki powyżej 8 380 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych doradców podatkowych."
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym Dz. U. 1996 nr 102 poz. 475.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock