Narodowe Święto Niepodległości coraz bliżej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku święto wypada jednak w sobotę. W związku z tym przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie.
Zgodnie z przepisami mamy w sumie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Na liście jest m.in. Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada), które w tym roku wypada w sobotę.
Zgodnie z przepisami za święto przypadające w sobotę pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Święto 11 listopada w sobotę - czy przysługuję dodatkowy dzień wolny?
"Udzielenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę powinno nastąpić w ramach przyjętego/ustalonego u pracodawcy okresu rozliczeniowego" - wyjaśnia firma doradcze Deloitte. "Pracodawca wyznacza termin dnia wolnego samodzielnie, nie ma obowiązku uzgodnienia go z pracownikami. Ustanowienie terminu następuje poprzez ogłoszenie go ramach zarządzenia lub obwieszczenia lub w inny sposób przyjęty u pracodawcy" - dodaje.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że odbierając dzień wolny za święto np. 10 albo 13 listopada, mamy licząc z weekendem trzy dni wolnego z rzędu.
Warto natomiast pamiętać, że pracodawca nie może przyznawać po kilka godzin wolnego dziennie zamiast całego dnia poza pracą – zgadzać musi się bowiem liczba dni niepracujących w danym okresie rozliczeniowym.
Część urzędników dzień wolny za Narodowe Święto Niepodległości odbierała w czwartek, 2 listopada. To efekt rządowego zarządzenia w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy.
Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło), a także wykonującym niektóre zawody, np. nauczycielom.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock