Szybko spada poziom wody w Narwi. "Rzeka wkrótce pokaże swoje dno"

Spadki poziomu wody widać na brzegach
Mariusz Sachmaciński: dobowe spadki poziomu wody rzędu siedmiu centymetrów, powodują że w najbliższym czasie rzeka pokaże swoje dno
Źródło: TVN24

Każdej doby o kilka centymetrów spada poziom wody w rzece Narew, co może bardzo negatywnie wpłynąć na cały ekosystem. Dyrektor tutejszego parku krajobrazowego Mariusz Sachmaciński, który spotkał się z naszą reporterką w dolinie Narwi na wysokości Piątnicy (woj. podlaskie), przyznał, że jest zaniepokojony sytuacją. Według niego rzeka wkrótce pokaże swoje dno. 

- Mimo że niesie ze sobą duże masy wody – bo dziś głębokość wynosi około dwóch i pół metra – i ma kilkanaście dołów o głębokości dziewięciu, a nawet do 13 metrów, to dobowe spadki poziomu wody rzędu siedmiu centymetrów, powodują, że w najbliższym czasie rzeka pokaże swoje dno – powiedział na antenie TVN24 Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Nasza reporterka Anna Borkowska-Mińko rozmawiała z nim w dolinie na wysokości Piątnicy. Spadki wody, o których mówił, występowały zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, a mamy dopiero początek czerwca.

Spadki poziomu wody widać na brzegach
Spadki poziomu wody widać na brzegach
Źródło: TVN24

Czekają na deszcz

- Bardzo nas to niepokoi. Historia z deficytem wody zaczęła się od 10 maja. Gehenna trwa do dzisiaj. Spadki poziomu wody są zauważalne i na brzegach rzeki, i w środowiskach wodno-błotnych otaczających dolinę. Mimo tego że ta przestrzeń jest bardzo urozmaicona – ma wiele rezerwuarów wody takich jak starorzecza, zabagnienie czy rowy melioracyjne – tam wszędzie jest już sucho – stwierdził dyrektor.

Czytaj też: Urządzenia się zużyły, do rzeki wpływały nie do końca oczyszczone ścieki

Poziom wody spada już od 10 maja
Poziom wody spada już od 10 maja
Źródło: TVN24

Zjawisko może mieć niestety negatywny wpływ na przyrodę całej doliny.

- Spadki poziomu wody nie pozwolą nam nawet do końca lipca na utrzymanie zasobów gatunków ryb, które tu przebywają. Ta strefa stanie się mniej atrakcyjna wędkarsko i turystycznie – powiedział Sachmaciński, dodając, że tak jak wszyscy czeka na opady deszczu.

Trudno będzie utrzymać zasoby gatunków ryb, które tu obecnie przebywają
Trudno będzie utrzymać zasoby gatunków ryb, które tu obecnie przebywają
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: