"Wierni nie zostali wpuszczeni do świątyni przez SB i ZOMO. Zaczęło się pałowanie i wsadzanie ludzi do suk"

Źródło:
TVN24 Białystok
Fragment spotu IPN na temat zdarzeń Grudnia'70
Fragment spotu IPN na temat zdarzeń Grudnia'70IPN
wideo 2/4
Fragment spotu IPN na temat zdarzeń Grudnia'70IPN

Bili i wsadzali do milicyjnych suk wiernych, którzy chcieli wziąć udział w mszy. Ta miała się odbyć w "stolarni". To była kaplica wzniesiona bez zgody władz. W grudniu 1973 roku w podbiałostockim Sobolewie doszło do dramatycznych wydarzeń.

- Jeszcze wtedy nie mieszkałem w tych okolicach. Pamiętam, że odwiedzałem brata. Był 7 grudnia 1973 roku. Od rana wszystkie drogi dojazdowe do Sobolewa i Grabówki obstawione były przez SB i ZOMO – mówi Tadeusz Karpowicz, były sołtys Grabówki. 

Wszystko zaczęło się w 1972 roku, kiedy ks. Piotr Zabielski uzyskał zgodę na budowę stolarni, którą chciał postawić na swojej prywatnej posesji w pobliskim Sobolewie.

Kaplica jako stolarnia, plebania jako dom

- W tym czasie budował też "dom". Trzeba tu zastosować cudzysłów, bo tak naprawdę ksiądz budował plebanię, a w "stolarni" miała być kaplica. Wiadomo, że w tamtych czasach władze nie wydawały zgody na stawianie obiektów sakralnych. Ksiądz postanowił więc zrobić to cichaczem. Ukrywał zresztą, że jest duchownym. Wiedzieli o tym tylko wtajemniczeni okoliczni mieszkańcy, którzy pomagali w budowie – opowiada Karpowicz.

Na początku grudnia 1973 roku w "stolarni" odprawiono pierwszą mszę.

– Na drugiej mszy, następnego dnia rano, mieszkańcy zauważyli jakichś obcych, którzy przez całe nabożeństwo ani razu nie klęknęli. To samo powtórzyło się na mszy wieczornej. Tyle że obcych i "nieklękających" było więcej. Następnego dnia rano, czyli 7 grudnia, wierni nie zostali wpuszczeni do świątyni przez SB i ZOMO. Zaczęło się pałowanie i wsadzanie ludzi do suk – wspomina Tadeusz Karpowicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

"Ojciec pokazywał plecy sine od milicyjnych pał"

Marek Bielawski miał wtedy siedem lat. - Pamiętam, że mój świętej pamięci ojciec Józef wrócił do domu pobity. Pokazywał plecy sine od milicyjnych pał. Opowiadał później, że jak już go wypuścili, to szło za nim dwóch tajniaków. Obawiał się, że skoro prawo pozwala zatrzymać obywatela tylko na 48 godzin, to zaraz znów go zatrzymają, pobiją, wypuszczą i tak w kółko. Na szczęście do tego nie doszło – mówi mieszkaniec Grabówki.

W pamięci utkwiło mu też, że ojciec przyszedł bardzo głodny i brudny. - Nie dali mu nic do jedzenia i nie pozwolili się umyć – opowiada.

Księdza zamknęli w szpitalu psychiatrycznym

Podczas pacyfikacji mundurowi zaplombowali kaplicę, a księdza zabrali. Potem przewieziono go do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, gdzie musiał spędzić pół roku.

- Opowiadał mi po latach, że SB nie podnosiło ręki na obiekty sakralne. Stąd też pacyfikacja nastąpiła właśnie wtedy, gdy na "stolarni" miał być umieszczony krzyż. Jeśli ktoś chciał budować kaplicę czy też kościół, musiał działać na zasadzie faktów dokonanych. Zresztą zanim ksiądz Piotr przybył do naszej gminy, miał już na swoim koncie kilka takich nielegalnych "budów" w innych częściach kraju. W 1965 roku sąd w Krakowie skazał go na 2,5 roku więzienia za głoszenie treści antypaństwowych w homiliach. Kapłan wyszedł po dziesięciu miesiącach. Ale z całą pewnością nie spokorniał – wspomina mieszkaniec Grabówki Piotr Todorczuk.

Akcja o kryptonimie "Duet"

Z dokumentów, jakie po latach Instytut Pamięci Narodowej udostępnił wspomnianemu na wstępie Tadeuszowi Karpowiczowi wynika, że SB faktycznie początkowa nie znała przeszłości księdza. Nie zorientowała się nawet, że jest duchownym.

- Z tych dokumentów wiem, że akcja milicyjna w Sobolewie miała kryptonim "Duet" – mówi Tadeusz Karpowicz.

Tablica pamiątkowa w 35. rocznicę

Uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy w grudniu 2008 rokuPiotr Todorczuk

Mienie należące do księdza zostało wywłaszczone i przeszło na Skarb Państwa, a po przemianach ustrojowych - na gminę. Działała tam m.in. świetlica, obecnie funkcjonuje przedszkole.

W grudniu 2008 roku, w 35. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, na budynku została umieszczona pamiątkowa tablica. W uroczystym odsłonięciu tłumnie wzięli udział mieszkańcy. Przybył też ks. Piotr Zabielski.

Na pytanie dziennikarzy, czy nie żałuje tego co zrobił, odparł: - Nie. Się przeszło (to wszystko) dla Kościoła. Nie ma co żałować. 

Gdy zapytano go, czy w grudniu 1973 roku się bał, powiedział, że tak, bo "wtedy to SB – bracie – najeżdżało".

Po półrocznym pobycie w szpitalu psychiatrycznym do Sobolewa nie miał już po co wracać. Choć w 2008 roku wspominał, że nieraz przyjeżdżał, by zobaczyć, co się dzieje z mieniem, z którego go wywłaszczono.

Obecnie w budynku mieści się przedszkole, o wydarzeniach sprzed 47 lat przypomina tablicaPiotr Todorczuk

Kapelan "Solidarności"

- W 1977 roku trafił do diecezji łomżyńskiej. Do czerwca 1981 roku był wikariuszem parafii świętego Michała Archanioła w Łomży - mówi rzecznik diecezji łomżyńskiej ks. Jan Krupka.

We wrześniu 1980 roku ks. Piotr Zabielski informował wiernych podczas mszy o wydarzeniach na Wybrzeżu. Odwiedzał też strajkujących w łomżyńskich zakładach i wzywał do zakładania związków zawodowych. Był łomżyńskim kapelanem Solidarności. W latach 80. wybudował też kościół w Radulach. W latach 90. ks. Zabielski był m.in. proboszczem w Ostrołęce, Osuchowie i Gąsewie. W 2000 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w 2012 roku w Grajewie.

Ksiądz po wydarzeniach z 1973 stracił działkę i budynek. Mieściła się tam świetlica, a teraz przedszkoleTadeusz Karpowicz
Google Maps

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Tadeusz Karpowicz

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl