TVN24 | Białystok

Umowa podpisana, pierwszy podlaski odcinek Via Carpatii ma być gotowy do 2024 roku

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
TVN24 Białystok
Budowa autostrady A18. Stan prac na wrzesień 2020
Budowa autostrady A18. Stan prac na wrzesień 2020GDDKiA
wideo 2/5
GDDKiABudowa autostrady A18. Stan prac na wrzesień 2020 (wideo ilustracyjne)

GDDKiA podpisała właśnie umowę z wykonawcą prawie 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Białystok Południe do Plosek nad Narwią. To pierwszy fragment, z dziesięciu, międzynarodowej trasy Via Carpatii w województwie podlaskim, który przechodzi do etapu realizacji. Do końca roku planowane jest podpisanie umów na kolejne dwa odcinki. Dzięki temu w realizacji będzie już cała tzw. południowa obwodnica Białegostoku.

Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstanie też m.in. 16 obiektów inżynieryjnych, w tym 160-metrowy most nad doliną Narwi i osiem przejść dla zwierząt.

Umowa dotyczy 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Białystok Południe do Plosek nad NarwiąGDDKiA

Chodzi o pierwszy podlaski fragment Via Carpatii, na którego realizację podpisała właśnie umowę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka Mota-Engil Central Europe zaprojektuje i zbuduje prawie 13-kilometrową trasę między węzłem Białystok Południe a miejscowością Ploski.

Inwestycja obejmie też budowę węzła Zabłudów, który ma zapewnić relację Białystok - Zabłudów - Bielsk Podlaski - Juchnowiec Kościelny.

Wartość zadania to 396,9 mln zł. Na drugi kwartał 2022 roku planowane jest uzyskanie ZRID-u, czyli zgody na realizację inwestycji drogowej. Prace budowlane mają się zaś zakończyć w 2024 roku.

Droga za 27 miliardów złotych. Połączy cztery województwa.

Via CarpatiaGDDKiA

W tym roku jeszcze dwie umowy

- Jeszcze w tym roku planujemy podpisać kontrakty z wykonawcami odcinków Księżyno - Białystok Południe (wraz z DK65 do Grabówki) oraz Białystok Zachód - Księżyno. W ten sposób w realizacji będzie już cała tzw. południowa obwodnica Białegostoku wraz z wylotem w stronę Bielska Podlaskiego. – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - W pierwszej połowie 2021 r. planujemy podpisanie umów na pozostałe odcinki S19 w woj. podlaskim, na które w tym roku ogłosiliśmy przetargi.

Umowa podpisanaGDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

S19 to jedna z najważniejszych dróg wschodniej Polski i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Ten ostatni ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Natomiast droga S19 połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Ta 570-kilometrowa trasa ma przebiegać przez cztery województwa: podkarpackie, mazowieckie, lubelskiej oraz podlaskie.

Przebieg Via CarpatiaPAP

Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości