- Są ceglane, spaja je zaprawa wapienno-piaskowa i mają przebieg odpowiadający linii łączącej ulicę Nową z ulicą Chopina – tak dr Dominik Szulc, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego, opowiada o fundamentach odkrytych na placu budowy nowego oddziału ginekologiczno-położniczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku przy ulicy Chopina 13. Jak twierdzi, są one pozostałością po 24. Pułku Ułanów, stacjonującym tu przed II wojną światową. A może nawet - jak przyznaje Szulc - jednostek, które stacjonowały tu jeszcze wcześniej.
Odkryli i wkrótce zasypią
- Odsłonięte fundamenty są płytkie. Mają jedynie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Nie mogły więc "nosić" budynku o znacznej kubaturze i ciężarze. Źródła mówią, że teren, na którym wznoszona jest obecnie porodówka, zajmował plac alarmowy i jedna z ujeżdżalni szwadronowych. Jednak to, jaką funkcję pełnił budynek, którego fragment odkryto, jest dziś trudne do ustalenia – mówi historyk.
Lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski przyznaje, że mógł to być obiekt związany z pułkiem ułanów, ale na sto procent tego nie wiemy. - Niemniej dobrze, że do takiego odkrycia doszło. Zostało ono udokumentowane – podkreśla.
Odkryte fragmenty fundamentów zostaną w najbliższym czasie zasypane. Znalezisko nie wpłynie na tempo robót budowlanych.
Dzieje koszar sięgają połowy XIX wieku
Niedaleko miejsca, o którym mowa, zlokalizowane są wzniesione w latach 1910-1913 stajnie, które wchodziły w skład zabudowań koszarowych. Jak pisaliśmy w kwietniu, budynki - pod adresami Kopernika 3 oraz Kopernika 5 - zachowały się w dobrym stanie.
Koszary powstały w II połowie XIX wieku. Pierwotnie stacjonował w nich 9. Pułk Kozaków Dońskich. Przed wybuchem I wojny światowej rozciągały się w obrębie prostokąta ograniczonego dzisiejszą aleją Tysiąclecia i ulicami: Urzędowską, Koszarową i Nową. Wszystkich budynków - zarówno murowanych, jak i drewnianych – było około 30. Mieściły się tu między innymi: budynek sztabu, domy mieszkalne oficerów, różnego rodzaju magazyny, cerkiew.
Oprócz dwóch wspomnianych stajni, zachowała się też wartownia koszarowa i magazyn mundurowy. Zostały jednak przebudowane w taki sposób, że w niewielkim stopniu przypominają swoje pierwotne bryły.
W czasie II wojny mieścił się tu obóz pracy przeznaczony dla jeńców sowieckich
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości koszary do 1921 roku były siedzibą 7. Pułku Ułanów Lubelskich, a od 1922 roku do wybuchu II wojny światowej - 24. Pułku Ułanów. Podczas okupacji niemieckiej w barakach mieściły się koszary niemieckie i obóz pracy przeznaczony dla jeńców sowieckich.
OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>
- Część z nich została tu zamordowana i pochowana w pobliżu baraków. W 1944 roku koszary przejęło Wojsko Polskie, które po 1947 roku przekazało ten teren Powiatowej Radzie Narodowej pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. W drugiej połowie lat 50. i w latach 60. XX wieku miejsce większości budynków garnizonu zajęły bloki – mówił nam w kwietniu dr Szulc.
Autorka/Autor: Tomasz Mikulicz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: dr Dominik Szulc