Na X-XIII wiek datowany jest topór wyłowiony z Bugu na odcinku gminy Horodło (woj. lubelskie) przez członków stowarzyszenia z Hrubieszowa. Miłośnicy historii trafili na artefakt przeszukując koryto rzeki za pomocą magnesu. Topór trafi niebawem do muzeum.
Członkowie Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Grossus" z Hrubieszowa przekazali zamojskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie żelazny topór bojowy z okresu wczesnego średniowiecza.
Artefakt datowany jest na X-XIII wiek. Został wyłowiony za pomocą magnesu neodymowego z koryta rzeki Bug na odcinku gminy Horodło.
W bardzo dobrym stanie
"Stowarzyszenie od kilku lat uzyskuje pozwolenia konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań. W marcu 2023 roku, korzystając z niskiego jeszcze stanu wody w rzece i sprzyjających warunków atmosferycznych, członkowie stowarzyszenia postanowili przeszukać dno rzeki Bug" – czytamy na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Topór jest duży i masywny. Zachował się w bardzo dobrym stanie. Ma 26,5 centymetrów długości. Długość lekko łukowatego ostrza wynosi natomiast 10 cm, a średnica otworu na stylisko - 3,5 cm.
Szukali poza obszarem znanych stanowisk archeologicznych
Topór trafi niebawem do jednego z muzeów.
Służby konserwatorskie informują, że miłośnicy historii przeszukiwali koryto rzeki przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej z Horodła, a poszukiwania były prowadzone poza obszarami zarejestrowanych i znanych stanowisk archeologicznych oraz poza strefą ochrony obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie