Budynek dawnej cerkwi odsłania kolejne tajemnice. "To jest właśnie cały urok zabytków"

Źródło:
tvn24.pl
Chełm. Kolejne odkrycie w budynku dawnej cerkwi. W ścianach są wnęki, o których milczą źródła (materiał z 4.01.2023)
Chełm. Kolejne odkrycie w budynku dawnej cerkwi. W ścianach są wnęki, o których milczą źródła (materiał z 4.01.2023)Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie
wideo 2/7
chelm

Najpierw była kapsuła czasu, potem krypta ze szczątkami kilku osób. Teraz przyszedł czas na -zamurowane przed laty - wnęki, których istnienie jest dla badaczy sporym zaskoczeniem. W sali ekspozycyjnej muzeum w Chełmie (Lubelskie), która mieści się w budynku dawnej cerkwi unickiej, dokonano kolejnych odkryć. 

- Ten budynek odsłania przed nami kolejne tajemnice. To jest właśnie cały urok zabytków. Trzeba tylko te tajemnice odgadnąć. Czasem przychodzi to łatwiej, a czasem trzeba sobie zadać nieco trudu - przyznaje Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Chodzi o budynek przy ulicy św. Mikołaja 4 w Chełmie, gdzie już od dłuższego czasu trwają prace remontowe. Dziś mieści się tu sala ekspozycyjna Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Przed laty w obiekcie funkcjonowała m.in. cerkiew unicka pod wezwaniem św. Mikołaja.

W dwóch ścianach odkryto pięć wnęk. Ta po prawej to otwór drzwiowy, który stanowił wejście do, nieistniejącej już, zakrystiiPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie 

Wcześniej była kapsuła czasu i krypta

W lipcu 2022 roku pisaliśmy, że natrafiono tam na tajemniczą kryptę, o której nie było żadnych wzmianek w archiwach. Najprawdopodobniej spoczęło w niej 10 osób, w tym siedmioro dzieci. Pochówki datowane są na drugą połowę XVII lub pierwszą połowę XVIII wieku.

Miesiąc wcześniej w jednej ze ścian świątyni znaleziono wnękę, której obrys wyznaczały niewielkie rysy na tynku. Kiedy usunięto cegły, okazało się, że było to dawne przejście do budynku pobliskiego seminarium. Przy okazji kompleksowego remontu w połowie lat 70. ubiegłego wieku umieszczono tam kapsułę czasu. Znajdowały się w niej elementy ołtarza głównego i drewniany krucyfiks z lat 20. XX wieku oraz - złożone w worku - kości zwierzęcia.

Dwie ściany i pięć nieznanych wcześniej wnęk

Oprócz tej jednej, w budynku odkryto jeszcze cztery wnęki. Dwie z nich zlokalizowane są po obu stronach przejścia, w którym odkryta została kapsuła czasu. Są nieco mniejsze.

W sali ekspozycyjnej muzeum trwa remontPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie 

- W jednej odkryliśmy na murze ślady po farbach, którymi świątynia była pierwotnie wymalowana. Natomiast w drugiej znaleźliśmy fragmenty tapet oraz ślady świadczące o tym, że pełniła funkcję, swego rodzaju, szafki, w której zapewne trzymano paramenty. Czyli przedmioty potrzebne do sprawowania liturgii. Myślę, że była to wtórna funkcja tej wnęki. Może z czasów XX-lecia międzywojennego, gdy funkcjonowała tu świątynia rzymskokatolicka - mówi nasz rozmówca.

Dodaje, że o ile - analizując chociażby archiwalne dokumenty - można było spodziewać się istnienia tych trzech wnęk, to dwie pozostałe są sporym zaskoczeniem.

- Chodzi o otwór okienny, który odkryliśmy nad wnęką z kapsułą czasu oraz otwór drzwiowy na drugiej ze ścian. Wszystko wskazuje na to, że ten ostatni stanowił wejście do nieistniejącej już - prawdopodobnie drewnianej - przybudówki, w której mieściła się zakrystia. Domyślam się, że w XIX wieku przejście przestało być potrzebne, więc zostało zamurowane - relacjonuje Wira.

Niewykluczone, że przywrócą świątyni dawne kolory. Przy wnękach umieszczą opisy z rysem historycznym

Remont ma się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku. Odkryte wnęki będą pokazywane zwiedzającym.

Czytaj też: Na strychu szpitala psychiatrycznego znaleźli zabytkową szopkę. Brakujące figurki zrobili pacjenci

W środkowej wnęce znaleziono kapsułę czasu Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie 

- Oczywiście pojawią się przy nich opisy z rysem historycznym. W planach jest też zmiana kolorystki sali ekspozycyjnej. Wszystko na to wskazuje, że pierwotnie wnętrze świątyni nie było białe, lecz wymalowane kilkoma kolorami. Chcielibyśmy te kolory przywrócić. Bo trzeba pamiętać, że pierwotnie była tu świątynia barokowa. A w baroku nie zdarzało się, aby cerkwie czy też kościoły były jedynie pobielone - podkreśla konserwator.

Czytaj też: Przy wieży odkryli tajemniczy tunel. "Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne"

Część kompleksu seminarium, później szpitala wojskowego

Źródła mówią, że budynek wzniesiono najprawdopodobniej po 1720-1721, a przed 1730 rokiem jako cerkiew unicką, która była nie tylko świątynią parafialną, ale też stanowiła część kompleksu budynków unickiego seminarium duchownego. Po tym jak w 1875 roku nastąpiła likwidacja diecezji chełmskiej (co było konsekwencją kasaty unii brzeskiej z 1596 roku, w ramach której powstał Kościół unicki), w zabudowaniach mieściło się seminarium prawosławne. Świątynia stała się zaś seminaryjną kaplicą.

Chcą przywrócić pierwotną kolorystykę Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie 

- Po tym, jak w połowie 1915 roku, w czasie pierwszej wojny światowej, w Chełmie pojawiły się wojska niemieckie i austro-węgierskie, w kompleksie seminaryjnym mieścił się szpital wojskowy. Można więc przypuszczać, że również świątynia została przejęta na podobne cele - opisywał Wira w czerwcu ubiegłego roku.

W XX-leciu międzywojennym budynek był świątynią katolicką

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kaplicę św. Mikołaja przejął Kościół katolicki. Rekoncyliacja - czyli obrzęd liturgiczny przywracający miejscom sprofanowanym charakter sakralny - nastąpiła 15 października 1922 roku.

Budynek wzniesiono najprawdopodobniej po 1720-1721, a przed 1730 rokiemPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie 

W czasie II wojny światowej kaplica został zajęta przez wojska niemieckie. Natomiast po wojnie odbywały się tu lekcje religii. Uczęszczali na nie uczniowie szkoły publicznej, która działała w budynkach po dawnym seminarium (dziś mieści się tam IV Liceum Ogólnokształcące im. dr Jadwigi Młodowskiej). Funkcję tę świątynia pełniła do 1961 roku, kiedy to w szkołach publicznych zaprzestano nauczania religii.

Ostatni kompleksowy remont miał miejsce niemal pół wieku temu

Po 1961 roku budynek nadal był użytkowany przez szkołę, ale jego stan podupadł. Przez pewien okres mieścił się tam skład opału. Po tym jak w 1975 roku utworzone zostało województwo chełmskie, w mieście zaczęto tworzyć urząd ochrony zabytków. Właśnie dzięki staraniom ówczesnego konserwatora Leszka Samockiego, budynek przeszedł - w drugiej połowie lat 70. XX wieku - kompleksowy remont. Realizowany był przez Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków, czyli przedsiębiorstwo państwowe, które remontowało zabytki w całym kraju.

Trwający właśnie remont budynku jest więc pierwszym na taką skalę od niemal pół wieku.

Dawna cerkiew unicka mieści się w Chełmie przy ulicy św. Mikołaja 4

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości

Rosyjskie dowództwo podjęło decyzję o wywiezieniu sprzętu z bazy lotniczej Humajmim w Syrii - podały propagandowe kanały na Telegramie. Wcześniej liderzy syryjskiej opozycji zapewnili władze na Kremlu, że rosyjskie bazy wojskowe w ich kraju "są bezpieczne". Bazę w Tartus opuszczają z kolei rosyjskie okręty.

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

Źródło:
The Moscow Times, Ważnyje Istorii, Reuters, PAP, tvn24.pl

W centrum Warszawy ratownicy medyczni zostali zaatakowani podczas udzielania pomocy rannemu mężczyźnie. Jak podało warszawskie pogotowie ratunkowe, agresorem okazał się funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. 48-latek usłyszał już zarzuty.

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został objęty zakazem opuszczania kraju. Ma to związek z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego, który zniósł po kilku godzinach.

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Źródło:
Reuters, PAP

Goście "Faktów po Faktach" generał Bogusław Pacek i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiali na temat Rosji i stojących przed nią wyzwań po upadku reżimu Baszara al-Asada. W opinii generała Packa wycofanie się Rosjan z Syrii "będzie jedną z największych porażek Putina". - Rosja dostaje mocnej zadyszki, nawet na Ukrainie - stwierdził Nowakowski.

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

Źródło:
TVN24

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeżeli kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich będzie Magdalena Biejat, to będzie to naprawdę świetny wybór - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - My, kobiety patrzymy na politykę trochę inaczej. Mam dosyć walenia się łopatkami przez facetów w polityce - dodała.

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Źródło:
TVN24

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, by omówić kwestię Syrii - poinformowały agencje AFP i dpa, powołując się na źródła w dyplomacji. O zwołanie posiedzenia zawnioskowała w niedzielę Rosja.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Źródło:
PAP

Nowojorska policja udostępniła dwa nowe zdjęcia mężczyzny, który jest podejrzany o morderstwo szefa giganta ubezpieczeniowego Briana Thompsona. FBI oferuje nagrodę w wysokości do 50 tysięcy dolarów za informacje związane z zabójstwem.

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Źródło:
PAP

Resort obrony Tajwanu poinformował w poniedziałek, że w Cieśninie Tajwańskiej manewruje 14 chińskich okrętów wojennych, podczas gdy dzień wcześniej było ich osiem. Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan wysokiej gotowości w związku z ogłoszeniem przez Chiny rozległych ograniczeń w przestrzeni powietrznej w pobliżu wschodniego wybrzeża wyspy.

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Obalony syryjski dyktator Baszar al-Asad uciekł z kraju i - jak podają rosyjskie agencje - przybył do Moskwy, gdzie dostał azyl. Amerykanie przeprowadzili naloty na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Policja odnalazła ciało zaginionego przed kilkoma dniami wykładowcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 grudnia.

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek, położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Zdjęć o mało nie przypłaciłem życiem". Erupcja w "bramie do piekieł"

"Zdjęć o mało nie przypłaciłem życiem". Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek rano w części kraju silnie wieje, a nawierzchnie są śliskie. W ciągu dnia do niektórych regionów mogą zawitać intensywne opady śniegu. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Szklanka na drogach, opady śniegu, silny wiatr

IMGW ostrzega. Szklanka na drogach, opady śniegu, silny wiatr

Źródło:
IMGW

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Powstało konto prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w portalu X. Prawo i Sprawiedliwość pokazało w krótkim filmie, jak wyglądały kulisy jego uruchomienia i publikowania pierwszych wpisów. Kaczyńskiemu pomagali Radosław Fogiel i Mariusz Błaszczak.

"Halo, dziękuję ci za serduszko". Pierwsze kroki Kaczyńskiego w mediach społecznościowych

"Halo, dziękuję ci za serduszko". Pierwsze kroki Kaczyńskiego w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

W Szarowie w Małopolsce kierująca samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn wjechała przez szybę do hotelu. Nikomu nic się nie stało. Policja ustala okoliczności tego zdarzenia.

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, że od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych.

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Źródło:
PAP

1020 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Wrogie drony w nocy zaatakowały kilka obwodów tego kraju, nadlatując falami. Projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie, poinformował, że siły rosyjskie prą naprzód w rejonie miasta Kurachowe w Donbasie. Od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie prą naprzód w Donbasie, nocny atak dronami, zawyły alarmy

Rosjanie prą naprzód w Donbasie, nocny atak dronami, zawyły alarmy

Źródło:
PAP, NV, Ukraińska Prawda, Meduza

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poinformował w niedzielę o śmierci profesora tej uczelni Mirosława Kurkowskiego, z którym rodzina nie miała kontaktu od 3 grudnia. W niedzielę częstochowska policja poinformowała o znalezieniu samochodu Kurkowskiego, w środku było ciało.

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Korespondował z kobietą od początku roku, zdobywał jej zaufanie, obiecywał pieniądze i prezenty. "Amerykański lekarz" z sieci okazał się oszustem. Mieszkanka powiatu nowodworskiego straciła blisko 20 tysięcy złotych.

Podawał się za amerykańskiego lekarza, obiecywał prezenty. Straciła 20 tysięcy złotych

Podawał się za amerykańskiego lekarza, obiecywał prezenty. Straciła 20 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z miesięcznicy smoleńskiej 10 września widać, jak Jarosław Kaczyński uderza ręką w twarz aktywistę. Za to właśnie Sejm uchylił prezesowi PiS immunitet. Publikujemy wideo, które zostało wcześniej zaprezentowane posłom na posiedzeniu komisji regulaminowej.

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Talibowie pogratulowali narodowi syryjskiemu i rebeliantom za obalenie reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Wyrazili nadzieję na "przekazanie władzy zgodnie z aspiracjami narodu syryjskiego" i położenie kresu zagranicznej "ingerencji" w wewnętrzne sprawy Syrii.

Talibowie pogratulowali syryjskim rebeliantom

Talibowie pogratulowali syryjskim rebeliantom

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Syryjscy rebelianci obalili rządy Baszara al-Asada, upadły dyktator uciekł z kraju. Rosyjskie agencje - powołując się na źródła na Kremlu - przekazały po południu, że Asad i jego rodzina przebywają w Rosji i otrzymali tam azyl. Na razie nie ma jednak oficjalnych i potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się były już przywódca Syrii.

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Źródło:
PAP, Reuters

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium