"Wyjątkowy akt wandalizmu". Pomnik twórcy esperanto wyrwany z chodnika i przewrócony

Rzeźba została wyrwana z nawierzchni chodnika i przewrócona
Białystok. Ktoś zdewastował pomnik młodego Ludwika Zamenhofa
Źródło: Rafał Rudnicki/FB

W centrum Białegostoku zdewastowany został pomnik młodego Ludwika Zamenhofa - urodzonego w tym mieście twórcy języka esperanto. Postawiony został w 2019 roku.

"Pomnik został wyrwany z nawierzchni chodnika i przewrócony" – napisał w mediach społecznościowych zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Chodzi o rzeźbę młodego Zamenhofa, która od 2019 roku stała w ścisłym centrum miasta - na rogu Rynku Kościuszki i ul. Zamenhofa. Na zdjęciach, które wiceprezydent zamieścił w sieci widać przewrócony pomnik. W poniedziałek wczesnym popołudniem miejsce było już uprzątnięte. Z chodnika wystają stalowe elementy, na których pomnik był osadzony.

Rzeźba została wyrwana z nawierzchni chodnika i przewrócona
Rzeźba została wyrwana z nawierzchni chodnika i przewrócona
Źródło: Rafał Rudnicki/FB

Wiceprezydent: aż trudno uwierzyć

Rafał Rudnicki nazwał to w swoim wpisie "wyjątkowym aktem wandalizmu".

- Aż trudno uwierzyć, że ktoś włożył wysiłek w to, żeby zniszczyć tak charakterystyczny dla naszego miasta pomnik, który jest ozdobą Białegostoku - powiedział wiceprezydent w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Według niego, pomnik został zdewastowany w weekend, najprawdopodobniej w nocy z soboty (10 sierpnia) na niedzielę lub w niedzielę rano. Dodał, że w tym miejscu nie ma miejskiego monitoringu, ale powinno być objęte w monitoringu pobliskiego banku.

Ma wrócić na swoje miejsce jeszcze przed weekendem

- Rzeźba została zabezpieczona, zniszczeniu uległy elementy rzeźby, które mocowały ją do podłoża i to one wymagają naprawy.

W jego ocenie, rzeźba powinna wrócić na swoje miejsce przed zbliżającym się weekendem.

Policja: czynności w kierunku zniszczenia cudzej rzeczy

- We wtorek zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone na policję - informuje Malwina Trochimczuk z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Podaje, że czynności prowadzone są w kierunku zniszczenia cudzej rzeczy. Grozi za to kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z chodnika wystają stalowe elementy, na których pomnik był osadzony
Z chodnika wystają stalowe elementy, na których pomnik był osadzony
Źródło: Rafał Rudnicki/FB

Pomnik na 100. rocznicę śmierci twórcy esperanto

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego. Ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.

ZOBACZ TEŻ: Zbudowali statek piracki dla dzieci. Na zjeżdżalnię wchodzą dorośli. Miasto publikuje zdjęcie z monitoringu

Pomnik młodego Zamenhofa to projekt złożony do budżetu obywatelskiego 2017 roku, w przypadającą wtedy 100. rocznicę śmierci Zamenhofa. Ustawiono go w 2019 roku przy ul. Zamenhofa, gdzie niegdyś znajdował się dom rodzinny twórcy esperanto. Jak wyjaśniali wcześniej ideę pomnika jego twórcy, chodziło o to, aby pokazać młodego chłopaka, który idzie ulicą zamyślony i się zatrzymuje, dlatego też pomnik nie stoi na żadnym postumencie. Natomiast rozsypane wokół niego litery mają symbolizować głosy ludzi i trudności z porozumiewaniem się między sobą, mają być też przenośnią różnych kultur, które na tym rynku się zetknęły, a to miało zainspirować młodego Ludwika do stworzenia języka.

Pomnik został zbudowany w ramach budżetu obywatelskiego
Pomnik został zbudowany w ramach budżetu obywatelskiego
Źródło: Rafał Rudnicki/FB
Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: