Turystów jest mniej i przyjeżdżają na krócej. Po zamieszaniu ze strefą buforową

Źródło:
tvn24.pl
Białowieża z lotu ptaka (nagranie z 11.06.2024)
Białowieża z lotu ptaka (nagranie z 11.06.2024) TVN24
wideo 2/4
Białowieża z lotu ptaka (nagranie z 11.06.2024) TVN24

Do Białowieży (Podlasie) przyjeżdża obecnie nieco więcej turystów niż na początku lipca. Jednak jest ich mniej w tym samym czasie w zeszłym roku i zostają krócej. Przedstawiciele branży agroturystycznej, hotelarskiej czy też gastronomicznej liczą na uruchomienie bonów turystycznych, o których w Białowieży mówił Szymon Hołownia. 

- Chociaż jest gorsza niż w tym samym czasie w zeszłym roku, to w sierpniu sytuacja poprawiła się w stosunku do tej, jaką mieliśmy na początku lipca. A wtedy było źle. Był początek wakacji, a na ulicach było pusto. Mam wrażenie, że obecnie rynek powoli zaczyna się odbudowywać - mówi Sławomir Droń, właściciel jednej z restauracji w Białowieży.

Na początku lipca pisaliśmy o alertach, które były wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa osobom przebywającym w pobliżu granicy z Białorusią. Szczególnie niepokojące były te w języku angielskim, które przestrzegały przez nieuprawnionym przekraczaniem granicy i informowały o tym, że żołnierze mogą użyć broni.

Białowieża leży też na Podlaskim Szlaku Bocianim TVN24

Niepokojące alerty i zamieszanie wokół stref buforowej

Straż Graniczna, która poprosiła RCB o wysyłanie tych sms-ów, tłumaczyła że intencją było zniechęcenie do nielegalnego przekraczania granicy, ale przedstawiciele branży mówili nam, że odstraszają przede wszystkim turystów.

- Migrant, który przebył tyle kilometrów, żeby tu się dostać, nie przestraszy się, a zagraniczny turysta owszem – komentował wtedy Sławomir Droń.

Mówił też, że ogromny wpływ na zmniejszenie się liczby turystów miała też kiepska polityka komunikacyjna rządu, jeśli chodzi o wprowadzanie strefy buforowej nad granicą.

- Najpierw była informacja, że ma objąć jedynie obszar około 200 metrów w głąb kraju, jednak później okazało się, że mają być nią objęte całe miejscowości. Ostatecznie rząd zdecydował się na pierwotne rozwiązanie, ale zamieszanie było bardzo duże – mówił.

Czekają na odpowiedź na list w sprawie rekompensat

Teraz natomiast gdy – jak zauważa – politycy mniej już mówią o strefie buforowej i mniej straszą migrantami, sytuacja powoli się uspokaja.

- Na szczęście nie są już wysyłane alerty (jak potwierdza nam RCB i Straż Graniczna, zaprzestano tego na początku lipca – przyp. red.) – zaznacza.

Dodaje, że wciąż nie otrzymał odpowiedzi na list, który - razem z kilkudziesięcioma innymi przedsiębiorcami z branży turystycznej z rejonu Puszczy Białowieskiej - wysłał do wojewody (w liście była prośba m.in. o pomoc w formie zwolnień z podatków lokalnych czy też składek ZUS).

- 1,1 mln, o których na początku lipca mówił w Białowieży minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, to śmieszne pieniądze (rząd przeznaczył je m.in. na promocję województwa podlaskiego w mediach – przyp. red.) – podkreśla Droń.

Puszcza BiałowieskaAdam Bohdan

Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie bonu turystycznego

Agnieszka Zaorska, która prowadzi w Białowieży agroturystykę, mówi że wszyscy liczą na bony turystyczne, o których w połowie lipca mówił w Białowieży marszałek Sejmu Szymon Hołownia (czyli bon, który każdy mógłby wykorzystać tylko na terenie województwa podlaskiego, ze szczególnym uwzględnieniem gmin przygranicznych – przyp. red.)

- Marszałek mówił, że byłoby to dobrym pomysłem, jako forma wsparcia branży turystycznej. Również tak uważamy. Oczywiście nie udałoby się tego zrobić jeszcze w tym sezonie, ale w kolejnym, myślę że jak najbardziej – podkreśla Zaorska.

Potrzeba ścieżki rowerowej i linii kolejowej

Tak jak Sławomir Droń, zauważa że sytuacja jest lepsza niż w lipcu, ale jest z całą pewnością mniej turystów niż w zeszłym roku.

- Przyjeżdżają też na mniejszą liczbę dni. O ile wcześniej rezerwowali miejsca na tydzień czy nawet dwa tygodnie, obecnie - na trzy czy też pięć dni – zaznacza.

Dodaje, że ostatnio turyści już coraz rzadziej pytają podczas rezerwacji, czy w Białowieży jest bezpiecznie.

– Widać więc, że zamieszanie ze strefą buforową już mija. Niemniej, żeby zwiększyć ruch turystyczny jest jeszcze wiele do zrobienia. Przede wszystkim należałoby ułatwić dostęp do naszej miejscowości, tworząc chociażby ścieżkę rowerową oraz uruchamiając linię kolejową z Hajnówki do Białowieży. O tych potrzebach mówi się od lat, ale na słowach się kończy – podkreśla Zaorska.

Puszcza BiałowieskaAdam Bohdan

Przyjeżdżają na krócej

Poprawę jeśli chodzi o liczbę turystów w porównaniu do początku lipca potwierdza też Oliwia Hurley, która również prowadzi w Białowieży agroturystykę. – Choć nadal sytuacja jest gorsza niż w zeszłym roku. Goście rezerwują też kwatery zazwyczaj w ostatniej chwili i na krótszy okres – mówi.

Ze statystyk Marka Czarnego, który jest właścicielem jednego z białowieskich hoteli, wynika że obłożenie jest mniejsze niż w tym samym czasie w zeszłym roku o ponad 20 procent.

- Niestety, chociaż faktycznie na ulicach Białowieży widać więcej turystów niż na początku lipca, to u nas sytuacja się nie polepszyła. Goście wynajmują też pokoje na krótszy okres – czasami nawet tylko na jedną noc. Pomimo że rosną ceny mediów, staramy się nie podwyższać opłat za pobyt– zaznacza.

Pierwsze efekty promocji Podlasia

Katarzyna Szuma, która sprzedaje w Białowieży rękodzieło ma nadzieję, że sytuację poprawi bon turystyczny czy też inne działania rządu.

- Niedawno było u mnie małżeństwo z Kujaw. Powiedzieli, że usłyszeli w telewizji czy też w radiu o tym, że w Białowieży jest mało turystów i postanowili przyjechać. Może więc promocja przyniesie kiedyś efekty – zaznacza.

Potrzeba czasu na naprawę sytuacji po zamieszaniu ze strefą buforową

Liczy na to również Michał Panfiluk, który sprzedaje w Białowieży pamiątki.

- Chociaż nie ma co liczyć, że uda się w ciągu kilku tygodni naprawić to co się stało. Zamieszanie ze strefą buforową miało miejsce w czasie, gdy turyści planowali dłuższe wczasy. Pojechali więc gdzie indziej, a do nas przyjeżdżają tacy, którzy robią krótki wypad na jeden czy dwa dni. Dobrym rozwiązaniem byłby bon turystyczny – mówi.    

Dodaje, że - z jego perspektywy - choć zeszły tydzień owszem był taki, że turyści byli widoczni, to w początek tego tygodnia jest gorszy. - Być może spowodowane jest to tym, że turyści odkładają przyjazd na długi weekend – zastanawia się.

ZOBACZ TEŻ: Dla miejscowych od zawsze jest "Strażnikiem Puszczy", 400-letni dąb Dunin Drzewem Roku

Rzadziej odwiedzają rezerwat, ale spadek nie jest bardzo duży

Anna Gierasimiuk z Białowieskiego Parku Narodowego podaje nam dane dotyczące turystów, którzy odwiedzali najczęściej odwiedzaną atrakcję, czyli Rezerwat Pokazowy Żubrów.

- Porównując czas od początku stycznia do końca lipca zeszłego roku z takim samym okresem w obecnym roku, liczba jest mniejsza o dziewięć procent. Owszem możemy mówić o spadku, ale nie jest on bardzo duży. Odnotowujemy też fakt, że w bieżącym roku turystów zagranicznych jest więcej, niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że zamieszanie wokół strefy buforowej wpłynęło bardziej na turystów z Polski.

Jeśli chodzi o sierpień, na razie nie ma danych. - Niemniej uważam, że pieniądze, które rząd przeznaczył na promocję Województwa Podlaskiego przynoszą pierwsze efekty. W mediach zauważamy sporo informacji na temat atrakcji turystycznych w Puszczy Białowieskiej i w całym naszym województwie. Gdy pytamy turystów, co ich skłoniło do przyjazdu, nieraz słyszymy, że właśnie promocja regionu w mediach - mówi.

Nie ma czasu rozmawiać, bo musi oprowadzać turystów

Małgorzata Latawiec, przewodniczka PTTK, musi przerwać z nami rozmowę, bo twierdzi że ma tyle pracy, że nie ma czasu i musi oprowadzać turystów.

- Na początku sezonu gości było mniej. Teraz sytuacja się poprawiła – mówi tylko.  

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę rano o rosyjskich rakietach, lecących w kierunku kilku obwodów. W całym kraju ogłoszono alarm powietrzny. Media informują o wybuchach w Charkowie. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu samolotów wojskowych.

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, NV

Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała kancelaria premiera.

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę rano SMS-y ostrzegające przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. Alert otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający na południowym wschodzie kraju.

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
RCB

Śledczy z Korei Południowej pojawili się w środę rano czasu lokalnego (wtorek wieczorem w Polsce) przed seulską rezydencją zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola, wobec którego toczy się dochodzenie w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Po kilkugodzinnym impasie dokonali aresztowania byłego prezydenta, według którego całe postępowanie jest "nielegalne".

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

Źródło:
Reuters, PAP

Kandydat na szefa Pentagonu Pete Hegseth w Senacie zaprzeczał oskarżeniom o napaści i molestowanie seksualne oraz nadużywanie alkoholu w pracy. Zapowiadał, że skupi się na regionie Indo-Pacyfiku.

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Źródło:
PAP

IMGW wciąż ostrzega przed bardzo niebezpieczną gołoledzią. Po marznących opadach na chodnikach i drogach zrobi się szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na terenie 10 województw. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Śliskie drogi i chodniki. Alarmy drugiego stopnia

Śliskie drogi i chodniki. Alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały we wtorek wieczorem opóźnienia kilkudziesięciu pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem PKP Intercity.

Duże opóźnienia na kolei. "Cały czas stoimy, jest zimno"

Duże opóźnienia na kolei. "Cały czas stoimy, jest zimno"

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszony prezydent Korei Jun Suk Jeol został aresztowany. Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Mateusz Morawiecki stanął na czele europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 stycznia.

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Simon Omanik, 19-letni uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie, odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Swój gest wytłumaczył później brakiem zgody na poglądy, jakie polityk promował w czasie kampanii. Głowa państwa nie zareagowała na gest ucznia.  

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Źródło:
PAP, Dennik N

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii trzech rodzajów herbatek ziołowych. W jednym przypadku stwierdzono wysoki poziom nadchloranów, a dwóch pozostałych wykryto alkaloidy pirolizydynowe. GIS podkreślił, że nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikatach.

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Paszporty "Polityki" 2024 rozdane. W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka. Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Źródło:
tvn24.pl

Kamala Harris złożyła hołd zmarłemu Jimmy'emu Carterowi, publikując w mediach społecznościowych wpis poświęcony byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Post cieszy się dużą popularnością, uwagę komentujących przykuło jednak przede wszystkim zdjęcie z pogrzebu Cartera i to, jak zostało wykadrowane.

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Kate we wtorek przekazała informację o remisji jej choroby nowotworowej. Żona księcia Williama odwiedziła we wtorek szpital w Londynie, gdzie przeszła leczenie. Dziękowała lekarzom i personelowi placówki.

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Źródło:
Reuters

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

W Indiach rozpoczęło się święto Kumbh Mela, które stanowi największe zgromadzenie religijne na świecie. W tegorocznych obchodach, które odbywają się przy szczególnych, występujących raz na 144 lata okolicznościach, weźmie udział ponad 400 milionów ludzi.

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

Źródło:
"Guardian"

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl
Śledztwo w sprawie mobbingu w spółce Ireneusza Jakiego umorzone. Brak wzorca "ofiary rozsądnej"

Śledztwo w sprawie mobbingu w spółce Ireneusza Jakiego umorzone. Brak wzorca "ofiary rozsądnej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie za miesiąc - 14 lutego poznamy zespół lub wykonawcę, który będzie reprezentował nasz kraj na 69. Konkursie Piosenki Eurowizji. Właśnie ogłoszono uczestników preselekcji, spośród których publiczność wybierze polskiego reprezentanta na finały w Bazylei.

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Źródło:
TVP, tvn24.pl

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP