Białystok

Białystok

Żubry przy korycie mogą być nerwowe. Zwłaszcza, jeśli jeden drugiemu podkrada buraka. Na filmie z polany w Puszczy Białowieskiej widać, jak najpierw szczelnym kordonem okrążyły nowe koryto wypełnione po brzegi burakami. A kiedy tyle zwierząt przy jednym stole, czasem jeden na drugiego musi warknąć albo nawet ryknąć. W tym przypadku - jak podkreślają leśnicy - żubr ryknął "w dziwny sposób", co nie zdarza się codziennie.

Kierowca volvo potrącił pieszą na oznakowanym przejściu. Zdarzenie w Lublinie zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Kobieta weszła na przejście dla pieszych, patrząc w ekran telefonu. Wcześniej nie upewniła się, czy w pobliżu nie ma samochodów. Na nagraniu widać też, że kierowca volvo zbyt późno ją zauważył i, odbijając w lewo, próbował jeszcze uniknąć potrącenia.

Pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i pięć tysięcy złotych grzywny - taki prawomocny wyrok ogłosił we wtorek białostocki sąd wobec Tomasza T., autora internetowych gróźb kierowanych pod adresem podlaskiego posła KO Krzysztofa Truskolaskiego. Sprawa dotyczyła wulgarnego wpisu w mediach społecznościowych "Będziesz k... wisiał za podp... własnego kraju już niedługo. Zobaczysz".

Karetka transportowa, przewożąca matkę z dzieckiem do szpitala w Lublinie, nad ranem najechała na tył autobusu miejskiego. Dziecku nic się nie stało, jego matka jest jeszcze w szpitalu na badaniach. Okazało się, że kierowca karetki pogotowia nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a prawo jazdy, którym się posługiwał, jest prawdopodobnie podrobione - informuje policja.

Dwie nastolatki w wieku 13 i 14 lat zostały potrącone przez osobowego citroena na przejściu dla pieszych w Bartoszycach (warmińsko-mazurskie). Nastolatki prawdopodobnie szły na lekcje. Poszkodowane trafiły do szpitali. Jedna z nich doznała urazu głowy, druga obrażeń kończyn. Według wstępnych ustaleń policji, kierowca prawdopodobnie nie zauważył dziewczynek na pasach.

Podczas remontu jednej z piwnic oficyny północnej zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce w województwie lubelskim pracownicy znaleźli 15 butelek wina. Były zakopane w piasku. To wina białe i czerwone. Pochodzą z różnych francuskich winnic. Mają ponad 100 lat, czyli są z czasów Konstantego Zamoyskiego.

Od kilku dni na graniczące z Polską zachodnie rejony Białorusi można wjechać bez wizy. Taką możliwość dało turystom rozporządzenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, które uprawnia do wjazdu jedynie z przepustką, którą można uzyskać w pięć minut przez stronę internetową.

Do rozboju doszło na jednej ze stacji paliw w Olsztynie. Zamaskowany napastnik zagroził obsłudze przedmiotem przypominającym broń i zażądał hot doga. Kiedy go dostał, uciekł w nieznanym kierunku. Po kilku godzinach policjantom udało się go schwytać. Sąd zastosował wobec 26-latka trzymiesięczny areszt.

Kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper, które pozyskiwało dotacje od państwa na działalność ośrodków opieki nad seniorami. To samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego, a wśród nich prezydent Olsztyna. Białostocka prokuratura uważa, że nie dopełnili oni swoich obowiązków. Wcześniej zarzuty w śledztwie usłyszał Tomasz K., były agent CBA i były poseł PiS, oraz jego żona Katarzyna K., która założyła Helper.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w nocy z czwartku na piątek w komisie samochodowym w Dąbrówce Kościelnej (województwo podlaskie). Na placu stało łącznie 28 samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Zanim doszło do pożaru, ktoś ukradł mazdę. Właściciel uważa, że było to podpalenie.

Dwa dęby, które od ponad 20 lat są pomnikami przyrody, rosną w pasie drogowym w podlaskiej wsi Puchły. To teren chroniony Natura 2000 i obszar szlaku turystycznego Krainy Otwartych Okiennic. Zgodę na ich wycięcie wydał wójt gminy Narew na wniosek dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. W ocenie urzędników dęby stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, kierowców i ich mienia. Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy przeciwko wycince.

Nie ma prawa jazdy, ale wsiadła za kółko mając prawie trzy promile alkoholu w organizmie. 29-latka na prostej drodze straciła kontrolę nad autem i zjechała na przeciwległy pas. Auto wpadło do rowu i się wywróciło. Wraz z kobietą w samochodzie jechało jej ośmioletnie dziecko. 29-latka trafiła do szpitala. Dziecku nic się nie stało.

Długi na około 40 centymetrów kawałek metalu znaleźli pod ściółką podlascy leśnicy na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Jego kształt wyraźnie wskazuje, że jest to grot włóczni bądź innego narzędzia używanego jako broń. Po analizie porównawczo - typologicznej, jaką wykonali archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, udało się zawęzić datowanie pochodzenia grotu.

Na nagraniu z monitoringu widać, jak młody mężczyzna nagle wyjeżdża zza budynku, "przecina" rowerem chodnik i wjeżdża bez zastanowienia na jezdnię prosto pod koła nadjeżdżającego auta. Młody mężczyzna tłumaczył, że nie zauważył samochodu. Prawdopodobnie nawet go nie słyszał, bo na uszach miał słuchawki.