Białystok

Białystok

Historycy spierali się o to od dziesięcioleci. Sprawę rozstrzygnęły cztery niepozorne naczynia

01:00

Dwa talerze, czarka w kształcie muszli i filiżanka. Te cztery naczynia wydobyte podczas prac archeologicznych na terenie dawnego zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej (województwo lubelskie) dają jasną odpowiedź, jak wyglądała porcelana i fajans wytwarzane w  tamtejszej – znanej w całej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej - farfurni. Do tej pory niektórzy mylili je z wyrobami pochodzącymi z wytwórni istniejącej niegdyś w warszawskim Belwederze.  

Pochodzą z francuskich winnic, w ziemi przeleżały ponad 100 lat. Zostaną w pałacu przy którym je znaleziono

01:10

Na koniec sierpnia planowane jest oddanie do użytku czterech wyremontowanych budynków wchodzących w skład założenia pałacowego w Kozłówce (województwo lubelskie). Od końca XVIII wieku do lipca 1944 roku mieszkali tu Zamoyscy. Przy okazji remontu odkopano pamiątki po dawnych właścicielach – piętnaście butelek z winem oraz kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego. Pojawiła się też nowość – łazienki, do których wchodzi się tak, jakby wchodziło się do szafy.

Przyspieszył i wjechał do lasu, próbując uciec

Miał w organizmie blisko cztery promile, próbował uciekać leśnymi drogami. Już wcześniej stracił prawo jazdy i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz ponownie stanie przed sądem. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Miały być "tymczasowe", tam niemieccy lekarze i strażnicy decydowali, kto trafi do komór gazowych

Barak łaźni męskiej i przylegający do niego bunkier komór gazowych to jedne z najważniejszych zabytków związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W maju zakończyły się prace konserwatorskie i po dwóch latach obiekty te otwarto dla zwiedzających. Jednocześnie, po raz pierwszy w historii Państwowego Muzeum na Majdanku, można oglądać wnętrze baraku łaźni żeńskiej, w którym prace konserwatorskie realizowane były w poprzednich latach.

Zamieszanie wokół Leśnej. Wody Polskie zarzekają się, że nie chcą ingerować w Puszczę Białowieską

W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy mówiące o planach udrażniania koryta rzeki płynącej przez Puszczę Białowieską. Wody Polskie twierdzą, że chodzi wyłącznie o tereny miejskie w Hajnówce (województwo podlaskie). Natomiast zamówiona przez tę instytucję koncepcja programowo-przestrzenna obejmuje również tereny puszczańskie, bo trzeba zbadać "uwarunkowania hydrologiczne całej zlewni".

"Nie ma słów, żeby opisać, jak bardzo tęskniliśmy"

Wszystkie ręce na pokład. Walczymy, bo kto wie, czy nie pojawi się kolejny lockdown - mówi jeden z łódzkich restauratorów. Od dziś obowiązują spore zmiany w dotychczasowych obostrzeniach. To krok ku normalności dla przedstawicieli branż: gastronomicznej, fitness i weselnej.

W kręgu podejrzanych znalazł się przez perfumy. Po 25 latach został skazany za współudział w zbrodni

Sąd pierwszej instancji oparł się na takich poszlakach jak badania DNA, których nie sposób było wykonać w 1996 roku i perfumy znalezione w domu oskarżonego. Sąd apelacyjny potwierdził, że poszlaki te miały dużą wartość dowodową i utrzymał w mocy poprzedni wyrok. 57-letni Dariusz K., oskarżony o współudział w zabójstwie 73-letniej mieszkanki Hajnówki (Podlaskie), spędzi w więzieniu 15 lat.