Atak Rosji na Ukrainę. Manifestacje antywojenne w Polsce. "Ukraińcy są braćmi. Dla Białorusinów i dla Polaków"

Źródło:
PAP
Manifestacja antywojenna w Poznaniu (5.03.22)
Manifestacja antywojenna w Poznaniu (5.03.22)TVN24
wideo 2/29
Manifestacja antywojenna w PoznaniuTVN24

W Poznaniu kopali piłkę z wizerunkiem Putina. W Kielcach porównywali prezydenta Rosji do Adolfa Hitlera. W Białymstoku namawiali do tego, by zostać wolontariuszem i nie korzystać z paliw kopalnych. W Warszawie i Płocku były koncerty. W Bielsku-Białej modlili się razem katolicy, luteranie, prawosławni i Żydzi, Polacy, Ukraińcy i Białorusini. Przez Polskę w sobotę przetoczyły się manifestacje antywojenne.

W sobotę w kilku miastach w Polsce odbyły się manifestacje poparcia dla Ukrainy i sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji.

W Poznaniu od godziny 16 demonstrowano przed konsulatem Federacji Rosyjskiej pod hasłem "Putin morderca". W pikiecie wzięło udział około 50 osób. W czasie protestu uczestnicy kopali papierową piłkę z wizerunkiem Putina, rozlali też czerwoną farbę przed budynkiem konsulatu.

Manifestacja antywojenna w PoznaniuTVN24

- Myślę, że jest ważne, żeby tutaj być, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni z ludźmi z Ukrainy. Jestem mamą i płakać mi się chce, kiedy myślę o tym, co się dzieje z tymi ludźmi. Mam nadzieję, ze nas ktoś usłyszy, że dla kogoś to będzie ważne - powiedziała Magda. "Ukraina bez Putina" - skandowali uczestnicy.

Wieczorem na poznańskim placu Wolności wybrzmiały hymny Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej w wykonaniu orkiestry, do której dołączyli muzycy amatorzy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W Warszawie i Płocku były koncerty

W Plocku koncert "Solidarni z Ukrainą" odbył się przed ratuszem.

Koncert w Płocku "Solidarni z Ukrainą"PAP/Szymon Łabiński

W Warszawie koncertu charytatywny dla dotkniętych wojną obywateli Ukrainy odbył się na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Była to wspólna inicjatywa wszystkich warszawskich teatrów. Cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek z koncertu zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc dla Ukrainy.

Aktorka Ewa Błaszczyk na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu w WarszawiePAP/Marcin Obara

Białystok: będą setki tysięcy uchodźców, jak im pomóc

Manifestację w Białymstoku pod hasłem "Ukraino, jesteśmy z tobą!" współorganizował między innymi Ogólnopolski Strajk Kobiet i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przyszło kilkadziesiąt osób. "Precz z Putinem", "Sława Ukrainie", "Kijów, Warszawa - wspólna sprawa" - skandowali uczestnicy. Odtworzono hymn Ukrainy.

- Przybywa do nas coraz więcej uchodźców, będzie ich w setkach tysięcy przybywało (...). Musimy pamiętać o ich wsparciu, przygotować się na to, że będzie im potrzebny dach nad głową. Te osoby uciekają przed wojną, przed śmiercią. Kiedyś nam Polakom udzielano wsparcia - mówił Łukasz Targoński z Młodych Demokratów.

W kolejnych przemówieniach podkreślano, jak można pomóc - na przykład zostając wolontariuszem, przygotowywać paczki czy wpłacając nawet mały datek na akcję wsparcia.

Targoński mówił, że trzeba zwracać się i komunikować w mediach społecznościowych bezpośrednio z Rosjanami, by "wychodzili na ulice". - Że jak poszedł tłum do Ikei, bo nagle zablokują ten sklep (po zapowiedzi firmy, że wycofuje się z Rosji - red.), to jakoś Rosjanie potrafili się zmobilizować, ale wyjść przeciwko Putinowi jakoś nie potrafią - mówił. Apelował też, by nie kupować rosyjskich towarów.

To kolejna manifestacja w Białymstoku. Od rosyjskiej agresji na Ukrainę takie zgromadzenia - firmowane przez różne organizacje - odbywają się w Białymstoku albo w centrum na Rynku Kościuszki, albo pod konsulatem Białorusi. Tam często uczestniczą w nich również przedstawiciele białoruskiej diaspory, czyli osób, które - głównie z przyczyn politycznych - wyjechały z Białorusi do Polski.

- Ukraińcy są braćmi. Dla Białorusinów i dla Polaków - powiedział nam w czasie sobotniej manifestacji Aleksiej z Białorusi. - Mój kraj, nawet nie mój kraj, a Łukaszenka walczy z narodem ukraińskim. Ja nie mogę siedzieć w domu w takich czasach - dodał, wyjaśniając, dlaczego wyszedł protestować.

Manifestacja antywojenna w Białymstoku
Manifestacja antywojenna w Białymstoku

Kielce: młodzież ukraińska z karykaturami Putina

W Kielcach manifestacja odbyła się na Rynku. Uczestniczyła w niej młodzież z Ukrainy, która uczy się i studiuje w stolicy regionu świętokrzyskiego. Wiec rozpoczął się od odśpiewania ukraińskiego hymnu. Było kilkaset osób, wielu z nich trzymało w rękach transparenty z antywojennymi hasłami oraz krytykujące Władimira Putina, między innymi karykatury porównujące go do Adolfa Hitlera.

- Chciałbym podziękować żołnierzom Ukrainy, wszystkim osobom, które wspierają armię. Dziękuję Polsce i innym krajom, które pomagają osobom, które uciekają od wojny. Musimy być wszyscy razem, wspierać jeden drugiego. Bez tego nie wygramy tej wojny - mówił jeden uczestników manifestacji.

- Wierzyliśmy do ostatniej chwili, że do agresji nie dojdzie, że Putin nie postąpi jak Hitler, ale my nie damy się złamać, będziemy bronić naszego kraju do ostatniego tchu, wykrzykując słowa "Sława Ukrainie" - powiedziała Kateryna, która uczy się w jednej ze szkół w Kielcach, a pochodzi z okolic Kijowa.

- Naszą demonstracją chcemy zwrócić uwagę, na to, co dzieje się w Ukrainie i wykrzyczeć nasz sprzeciw. Widzimy, że cały świat jest z nami. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni - dodała.

Poparcie dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy wyrażali także mieszkańcy Kielc oraz przedstawiciele władz samorządowych. - To, co się dzieje w Ukrainie, można nazwać mordem i krwawą agresją na wolnych ludzi, a Putina należy nazywać zbrodniarzem i dyktatorem – powiedział uczestniczący w manifestacji zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W trakcie manifestacji demonstrujący wznosili okrzyki "Chwała Ukrainie" i "Nie będzie Putina, będzie Ukraina".

- To są dni hańby dla Rosji - powiedziała do zgromadzonych jedna z kielczanek. - My jesteśmy tutaj z wami, ponieważ doskonale wiemy, co to jest wojna. Jesteście wspaniałym narodem i macie wspaniałego przywódcę, który jest wzorem dla Europy, tak jak wy jesteście wzorem walki o demokrację, wolność i niepodległość – dodała.

Aktorzy Natalia Krakowiak i Paweł Mielewczyk na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu WarszawaPAP/Marcin Obara

Bielsko-Biała: wspólnie modlili się Polacy, Ukraińcy i Białorusini

Katolicy, luteranie, prawosławni i Żydzi, Polacy, Ukraińcy i Białorusini - wspólnie modli się w intencji pokoju w Ukrainie na centralnym placu Bielska-Białej. Przeszli w marszu milczenia ulicami starówki pod bielską katedrę św. Mikołaja.

Ordynariusz katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej, inicjator modlitwy, bp Roman Pindel powiedział, że "dzień po dniu widzimy coraz większą agresję, krzywdę, zło, które się dzieje za wschodnią granicą".

- Wierzymy, że Bóg jest panem pokoju. Dlatego chcemy dziś modlić się, wsłuchując w słowa Psalmu 23: Pan jest moim pasterzem. (…) Wszyscy razem zwracamy się do jednego Boga, by wysłuchał naszej modlitwy o pokój, o ustanie prześladowania, zabijania, agresji i gniewu – mówił bp Pindel.

Biskup luterańskiej diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago podkreślił, że wierni zgromadzili się w sobotę, bo nie zapomnieli ludzkich tragedii z przeszłości. - Jesteśmy razem, bowiem nie znamy przyszłości i lękamy się jej. Jesteśmy razem, bo docierają do nas przerażające obrazy tego, co dzieje się w wyniku bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę. Modlimy się o pokój – mówił.

Duchowny podkreślił, że bielszczanie - wierni różnych religii, solidaryzują się z siostrami i braćmi z Ukrainy. W języku ukraińskim prosił o miłosierdzie boże i pokój.

Koncert w Płocku "Solidarni z Ukrainą"PAP/Szymon Łabiński

Zwierzchniczka bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra modląc się, prosiła słowami z biblijnej Księgi Izajasza, abyśmy wszyscy przetrzymali ten trudny czas.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podkreślił, że bielszczanie, Polacy, w tych dniach zdają egzamin z człowieczeństwa. - Możemy być dumni z tego, co robimy – czynem, pomocą, przyjmowaniem uchodźców – powiedział.

Samorządowiec podkreślił, że "jako ludzie wierzący, ufamy w wielką siłę modlitwy". - Jesteśmy tu, by modlić się o pokój. Chcemy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Nie można być obojętnym wobec tego, co dzieje się na naszą wschodnią granicą. Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu – wskazał.

Starosta bielski Andrzej Płonka powiedział, że do pomocy narodowi ukraińskiemu potrzebna jest wytrwałość i modlitwa. Jak mówił, "bez modlitwy nie ma siły".

We wspólnej modlitwie, która zgromadziła kilkaset osób, uczestniczyli także między innymi: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Po modlitwie wierni przeszli ulicami starówki do katedry św. Mikołaja. Bp Roman Pindel odprawił tam mszę świętą w intencji pokoju w Ukrainie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:mag/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów.

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracują służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Bardzo źle się czuję z tym, że nie znalazłem argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż ja - przyznał premier Donald Tusk, odnosząc się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji, który przepadł w Sejmie. Pytany, czy wyjdzie dziś do osób protestujących przed parlamentem w związku z odrzuceniem tego projektu, odparł: - Mam dzisiaj niestety sporo zajęć jeszcze.

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Źródło:
TVN24

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Zmarł Andrzej Milczanowski, były minister spraw wewnętrznych, były szef Urzędu Ochrony Państwa i działacz opozycji w PRL-u. Miał 85 lat.

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

- Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Waldemara Sługockiego ze stanowiska - przekazał premier Donald Tusk. Wiceminister rozwoju i technologii był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Tusk przyznał też, że liczył, iż Roman Giertych "jest w stanie wykazać większą solidarność wobec kobiet". Ocenił jednocześnie, że bilans jego dokonań "jest zdecydowanie korzystny".

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Źródło:
TVN24

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA wrócił we wtorek do Waszyngtonu. Poleciał tam po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia przebywał w izolacji w swoim wakacyjnym domu w stanie Delaware z powodu zakażenia koronawirusem. To pierwsze publiczne pojawienie się amerykańskiego prezydenta od niemal tygodnia.

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w środę wieczorem czasu lokalnego wygłosi orędzie do narodu. Wystąpienie ma dotyczyć - jak przekazał - "zakończenia jego pracy dla amerykańskiego narodu". Kilka dni temu Biden ogłosił decyzję o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich.

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy lata od zbrodni we wsi Borowce, pięć kilometrów dalej, śledczy znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest Jacek Jaworek, poszukiwany za potrójne zabójstwo. Przeprowadzono już sekcję zwłok. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA. Do tego czasu śledczy niewiele ujawniają, a pytania się mnożą.

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie. Romanowski poinformował wcześniej tego dnia, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę. Sprawę komentował premier Donald Tusk.

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja Festiwalu Dookoła Wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24