Wrocław

Urny sprzed 4 tysięcy lat zniknęły z placu budowy

Wrocław

CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Dariusz CierpiałPrawdopodobnie tak wyglądała urna znaleziona przez archeologów na budowie drogi (zdjęcie ilustracyjne)

Urna pochodząca nawet sprzed 4 tys. lat zniknęła ze stanowiska archeologów badających teren przed budową dolnośląskiego odcinka drogi S3. Dwie inne zostały zniszczone. Policjanci sprawdzają teraz kto jest odpowiedzialny za kradzież i dewastację.

Policjanci z Legnicy od kilku dni głowią się nad sprawą zniknięcie urn z wykopalisk przy budowie drogi ekspresowej S3.

- Prowadzimy postępowanie w sprawie kradzieży i zniszczenia urn ze stanowiska archeologicznego w miejscowości Dunino. Doszło tam do wykopania urn z prochami pochodzącymi najprawdopodobniej sprzed 4 tys. lat - mówi podinsp. Sławomir Masojć z legnickiej policji. I dodaje, że ze zgłoszenia archeologów wynika, że dwie urny zostały rozbite, a jedna padła łupem złodzieja.

Ślady po dawnym cmentarzu?

Archeolodzy nie zdążyli skatalogować urn. - Tak naprawdę nie wiemy co to dokładnie było. To coś nowego w tym miejscu. Prawdopodobnie są to ślady cmentarzyska ciałopalnego z okresu kultury łużyckiej. Szczątki składanie były do naczyń do których czasem dołączano przedmioty osobiste zmarłego - tłumaczy Joanna Korus, inspektor ds. ochrony zabytków archeologicznych w legnickiej delegaturze wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jej zdaniem ten kto zabrał i zniszczył odkrycie archeologów powinien odpowiadać także za zbezczeszczenie miejsca obrządku sakralnego.

"Myślą, że skoro będą kopać to można coś tu znaleźć"

Jak urny, które przeleżały w ziemi ponad 4 tys. lat trafiły w ręce rabusia? Po tym jak odkryli je archeolodzy urny nie zostały wykopane z ziemi, bo dopiero rozpoczęli tu prace. To właśnie miało ułatwić zadanie złodziejowi.

- Rozpoczęte prace wskazały miejsce poszukiwaczom. Gdy ludzie widzą, że coś się dzieje to ich zachęca do przyjścia i sprawdzenia danego terenu. Myślą, że skoro będą tu kopać to coś można tu znaleźć - wyjaśnia Korus.

Urna zniknęła ze stanowiska archeologów w Duninie:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Dariusz Cierpiał

Pozostałe wiadomości