Wszystko w jednym miejscu. 40 architektów tworzy wzorcowe osiedle

Projekty wrocławskiego osiedla WUWA2
Projekty wrocławskiego osiedla WUWA2
Źródło: wroclaw.pl | materiały architektów

Pięć tysięcy mieszkań, bazarek, przedszkole, dom kultury, gabinet lekarski i kościół - takie ma być wrocławskie osiedle WUWA2. Jego pierwsza część ma powstać do 2016 roku i stać się jedną z wizytówek miasta podczas ESK 2016.

- Na terenach leżących w okolicy stadionu chcemy stworzyć osiedle kompletne. Jeśli jakiś projekt ma szansę dźwignąć kulturowo i społecznie miasto, to właśnie to osiedle, które będzie materialnym znakiem Europejskiej Stolicy Kultury - mówi prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Blisko do przedszkola

Nowe Żerniki to olbrzymie przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WUWA (Wohnung und Werkraum - Mieszkanie i Miejsce Pracy) sprzed 85 lat. Osiedle powstanie na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W jego projektowanie zaangażowało się ponad 40 wrocławskich architektów, którzy od 1,5 roku dyskutują nad wyglądem osiedla WUWA2.

W pierwszej kolejności powstaną kwartały, w których oprócz 400 mieszkań znajdzie się miejsce na dom kultury, przedszkole, żłobek czy dom opieki. Zajmą 10 hektarów i mają powstać do 2016 roku. 40 mln zł na ich budowę, z wyłączeniem bloków mieszkalnych, przeznaczy miasto.

Mają się stać wizytówką Wrocławia podczas ESK 2016.

Mieszkania będą już finansowane przez inwestorów, którzy podczas budowy będą mogli skorzystać z wcześniej przygotowanych projektów. W planach są zarówno duże budynki wielorodzinne, jak i domy szeregowe i wolnostojące. Wszystko ma być gotowe do 2020 roku. Do dyspozycji wrocławian będzie ok. 5 tysięcy mieszkań.

Jedno z nielicznych

Budowa nawiązuje do osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej.

WUWA powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy "Mieszkanie i Miejsce Pracy". Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej.

Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

Autor: ansa/mz / Źródło: PAP

Czytaj także: