Wrocław

Afrykarium, stadion, wizerunek Wrocławia i... dożywotni tytuł "Superprezydenta". Za co cenią Dutkiewicza wrocławianie?

Wrocław

Aktualizacja:
Jacek Protasiewicz komentuje wyniki wyborów we Wrocławiu
M. Skrobotowicz | TVN24 WrocławPrezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz po raz 4. został wybrany przez wrocławian na prezydenta stolicy Dolnego Śląska. . Z oficjalnych danych przedstawionych przez miejską komisję wyborczą wynika, że otrzymał 54,72 proc. głosów. To - jak na niego - niewiele, ale pozwala rządzić przez kolejne 4 lata. Za co Dutkiewicza cenią mieszkańcy miasta?

Jeszcze przed wyborami prezydent Dutkiewicz mówił, że mijająca kadencja była "najlepszym czteroleciem w historii Wrocławia". Co uważa za swoje największe sukcesy? - To realizacja wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale również remont Teatru Muzycznego Capitol, rewitalizacja Nadodrza i Psiego Pola i wielki sukces związany z zaangażowaniem społecznym, które pokazała druga edycja budżetu obywatelskiego - powiedział prezydent stolicy Dolnego Śląska.

Co na to mieszkańcy miasta?

- Wrocław ma potężny dług, ale nikt tu nie ma wątpliwości, że to miasto największego sukcesu ostatniej dekady. Takiej obwodnicy nie ma nawet stolica, do tego dwa nowe mosty na Odrze, rozrastające się lotnisko, nowoczesne budynki akademickie, odnowione kamienice starego miasta czy nawet piękny choć wciąż niedokończony stadion robią wrażenie i zmieniły wizerunek całego miasta. Miasta, w którym rosną nowe biurowce, apartamentowce jak choćby ten najwyższy drapacz chmur w Polsce - mówił w materiale "Czarno na Białym" wrocławskim muzyk Lech Janerka.

Oblegane Afrykarium

Jednym z największych i najgłośniejszych sukcesów ostatniego miesiąca jest otwarte 26 października Afrykarium we wrocławskim zoo, które jest miejską spółką. To pierwsza tego typu atrakcja w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.

Już teraz można w nim oglądać ponad 100 gatunków zwierząt, które zamieszkują wody Czarnego Lądu. Dyrekcja zapewnia, że to dopiero początek, a odwiedzający zachwycają się nowym obiektem. Po trzech tygodniach od otwarcia Afrykarium odwiedziło je 100 tys. osób.

Wrocławskie Afrykarium oficjalnie otwarte
Wrocławskie Afrykarium oficjalnie otwarteD. Wudniak | TVN24 Wrocław

Nowy stadion i Euro 2012

Kolejnym niezaprzeczalnym sukcesem Rafała Dutkiewicza jest wybudowanie we Wrocławiu stadionu miejskiego. Wprawdzie w trakcie budowy pojawiły się problemy, a niełatwe okazało się także utrzymanie obiektu, ale tak olbrzymiej i nowoczesnej areny sportowych rozgrywek do tej pory w stolicy Dolnego Śląska nie było.

Stadion powstał m.in. po to, by rozgrywać na nim mecze piłkarskiego Euro2012. W czerwcu 2012 roku swoje mecze we Wrocławiu rozegrały reprezentacja Czech, Grecji i Polski. Mistrzostwa Europy przyciągnęły do Wrocławia tysiące kibiców, najwięcej przyjechało Czechów i Rosjan. Dzięki dobrze zorganizowanej imprezie o stolicy Dolnego Śląska pisały zagraniczne media. - Wyłożone pieniądze w pewnym sensie się zwracają poprzez rezonans medialny, czyli to jak o Wrocławiu i Polsce mówiono i pisano. Ten ekwiwalent jest bardzo przyzwoity - mówił w lipcu 2012 roku prezydent miasta.

Postrzeganie Wrocławia i wielcy pracodawcy

Przez trzy kadencje rządów włodarza stolicy Dolnego Śląska zmieniło się postrzeganie miasta. Zarówno to w Polsce, jak i za granicą. - 10 lat temu Wrocław nie był wymieniony zaraz po Warszawie czy Krakowie. W tej chwili jest. Gdy mówimy duże polskie miasta to mówimy Warszawa, Kraków, Wrocław i to niewątpliwie jest sukces Dutkiewicza, którego nikt mu nie odbierze - twierdziła w 2012 roku w materiale "Czarno na Białym" Sylwia Jurgiel, dziennikarka "Radia Wrocław".

Konsekwencją zmiany postrzegania Rafała Dutkiewicza jest m.in. sprowadzenie do miasta wielkich pracodawców. To właśnie urzędujący prezydent przyciągnął do stolicy Dolnego Śląska międzynarodowe koncerny. Do Wrocławia swoje centra finansowe i technologiczne przeniosły takie firmy jak Hewlett Packard, Siemens, Credit Suisse czy Volvo. - One tworzą taką internacjonalizację Wrocławia. Jeżdżę po świecie i widzę, że ten Wrocław się przebija jako jedno z istotnych dużych miast - mówił w 2012 roku Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

Remonty i poprawa estetyki miasta

Rafał Dutkiewicz chwali się tym, że podczas jego prezydentury we Wrocławiu wyremontowano ponad 600 kamienic. Plan rewitalizacji objął m.in. Nadodrze, Dzielnicę Czterech Świątyń i Psiego Pola. Prezydent zapowiada, że to nie koniec a w najbliższej kadencji remonty czekają mieszkańców Przedmieścia Odrzańskiego i Leśnicy.

Za kadencji Dutkiewicza wyremontowano także m.in. plac Nowy Targ.

Kulturalny Wrocław

Za kadencji Rafała Dutkiewicza Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016. - Dzięki programowi Stolic Kultury Unia Europejska daje nam szansę efektywnego kumulowania energii wrocławian i zbudowania Dobrego Miasta. Promujemy nasz sukces jako sukces Polski. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury został ambasadorem Polski, my wszyscy staliśmy się jej ambasadorami - pisze prezydent na stronie ESK.

Oprócz miana "stolicy kultury" stolica Dolnego Śląska została wybrana, przez UNESCO, Światową Stolicą Książki. Tym samym Wrocław dołączył do Madrytu, Amsterdamu i Buenos Aires.

W 2011 roku Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016
W 2011 roku Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016archiwum TVN24
26.06.2014 | Wrocław Światową Stolicą Książki 2016
26.06.2014 | Wrocław Światową Stolicą Książki 2016Patryk Rabiega | Fakty Online

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich i "Europejskie Oscary"

W 2017 roku Wrocław będzie areną World Games, czyli Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Impreza jest przedmiotem krytyki wielu wrocławian i opozycji włodarza stolicy Dolnego Śląska. Jednak dla niego samego jest niewątpliwym sukcesem. Sukcesem, który ma przyczynić się do dalszego rozwoju miasta.

- ESK i World Games są przedmiotem zazdrości ze strony innych miast i jednym z ważnych elementów strategii miasta. Duże imprezy nie są najważniejsze, ale niezbędne dla podtrzymywania marki miasta. To potrzebne na przykład podczas poszukiwaniu nowych inwestorów, którzy z kolei zapewniają miejsca pracy. Przedsięwzięcia te będą także służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców.

Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 roku
Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 rokuarchiwum TVN24

We Wrocławiu 2016 roku odbędzie się ceremonia wręczania najważniejszego wyróżnienia filmowego dla twórców ze Starego Kontynentu. Podczas Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zostaną rozdane Europejskie Nagrody Filmowe, odpowiednik amerykańskich Oscarów. Laureatami nagrody są m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Roman Polański.

Najlepszy prezydent - dożywotnio

W rankingu prezydentów polskich miast przygotowanym przez tygodnik "Newsweek" po kilku zwycięstwach z rzędu Rafał Dutkiewicz nie jest już uwzględniany, by dać szansę na zwycięstwo innym. - Nagrody tygodnika "Newsweek" jako najlepszego w Polsce prezydenta Rafał Dutkiewicz otrzymał trzy lata z rzędu: w 2010, 2011 i w 2012 roku. W 2013 roku tygodnik uznał, że Dutkiewicz dostanie dożywotnio tytuł "Superprezydenta" i wykreślił go z udziału w rankingu, by dać szansę innym - wyjaśniał w czerwcu 2014 roku Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Raporty:
Pozostałe wiadomości