Komisja obok zakonów i domu księży emerytów. Tu Trzaskowski nie wygrał

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Jak głosowały największe miasta? Oficjalne wyniki PKW po pierwszej turze wyborów prezydenckich
Źródło: TVN24

Choć we Wrocławiu Rafał Trzaskowski uzyskał ponad dwa razy lepszy wynik od Karola Nawrockiego, w jednej z komisji w zabytkowym centrum trend był odwrotny. Kandydat PiS był szeroko popierany w lokalu wyborczym nr 7. Głosują w nim między innymi duchowni - obok znajduje się między innymi Dom Księży Emerytów, Pałac Arcybiskupi i domy zakonne.

Jak wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Wrocławiu Rafał Trzaskowski wygrał ze zdecydowaną przewagą, uzyskując 39,67 proc. poparcia. Oznacza to, że głosowało tam na niego 147 372 osób.

Polityk Koalicji Obywatelskiej zostawił tym samym daleko w tyle drugiego w zestawieniu Karola Nawrockiego. Kandydat PiS otrzymał 67 535 osób, co daje 18,18 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajął Sławomir Mentzen, na którego zagłosowało 11,1 proc. głosujących, a na Adriana Zandberga swój głos oddało 10,53 proc. wyborców. Piąta Magdalena Biejat zdobyła - 6,55 proc., Szymon Hołownia - 5,29, a Grzegorz Braun - 3,92 proc. Frekwencja we Wrocławiu wyniosła 73,99 proc.

Ostrów Tumski. Mieszkańcy kościelnego zagłębia zagłosowali za PiS

Mimo że w skali całego miasta najwyższym wynikiem może się poszczycić kandydat Koalicji Obywatelskiej, tak komisja wyborcza nr 7 jest jedyną spośród 76 komisji położonych na terenie Starego Miasta i dawnej dzielnicy Śródmieście, w której Rafał Trzaskowski nie uzyskał najwyższego poparcia spośród kandydatów.

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Źródło: TVN24

Na Ostrowie Tumskim, który jest zagłębiem instytucji Kościoła Katolickiego, w komisji wyborczej nr 7 najwięcej głosów przypadło Karolowi Nawrockiemu. Kandydat PiS uzyskał tam 44,79 proc. poparcia, czyli dokładnie 185 głosów. Na Rafała Trzaskowskiego oddano 95 głosów, co przełożyło się na równe 23 proc. W lokalu przy ulicy Górnickiego oddano łącznie 413 ważnych głosów.

Na trzecim miejscu w komisji nr 7 znaleźli się Sławomir Mentzen i Adrian Zandberg, na których zagłosowało po 35 wyborców (8,47 proc.). Magdalena Biejat uzyskała 22 głosy (5,33 proc.), a Szymon Hołownia i Grzegorz Braun ex aequo po 12 głosów (2,91 proc.).

Kuria, Dom Księży Emerytów i zakonnice

Komisja wyborcza nr 7 zlokalizowana była w Szkole Podstawowej nr 84. Obejmowała ona mieszkańców ulic m.in. Kapitulnej, Katedralnej,  Najświętszej Marii Panny, a także placu Katedralnego.

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Źródło: TVN24

Ostrów Tumski to dawna wyspa, na której mieści się gotycka Katedra św. Jana Chrzciciela i siedziba kurii. W tej okolicy mieszka wielu duchownych - znajduje się tam między innymi Pałac Arcybiskupi i Dom Księży Emerytów, a także klasztor Sióstr Bożego Serca Jezusa. Swój dom prowincjalny przy ulicy św. Józefa mają z kolei siostry elżbietanki, a po sąsiedzku - przy ul. kard. Kominka - siostry marianki.

Wyraźnie widać, że osoby głosujące w lokalu wyborczym obejmującym między innymi powyższe adresy to elektorat znacznie bardziej konserwatywny od tego z pozostałych komisji w centrum Wrocławia. Widać to było także podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. W 2023 roku na Prawo i Sprawiedliwość - jak podaje "Gazeta Wrocławska" - ponad 50 procent wyborców z komisji nr 7 zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. W skali całego miasta PiS uzyskało wówczas 21,64 proc. poparcia, a Koalicja Obywatelska - 40,81 proc.

W 2024 roku w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia komisja na Ostrowie Tumskim odnotowała najniższą frekwencję w całym Wrocławiu - zaledwie 20,83 proc. "Gazeta Wyborcza" sugerowała, że znani z konserwatywnych poglądów mieszkańcy tej okolicy mogli wsłuchać się w apel przegranego kandydata PiS Łukasza Kasztelowicza, który odradzał w drugiej turze głosowanie zarówno na Jacka Sutryka, jak i Izabelę Bodnar.

- Trzeba jasno powiedzieć, że przyjęło się, iż tutaj głosują księża. Ale to nie jest prawda (...). Większość duchownych zamieszkałych na Ostrowie Tumskim jest zameldowanych w innych miejscach, najczęściej tam gdzie mają domy rodzinne - komentował wówczas w rozmowie z "GW" rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: