Rząd odwołuje stan klęski żywiołowej w dwóch województwach. "Nie ma potrzeby"

mid-24a14321
Co oznacza stan klęski żywiołowej dla mieszkańców?
Źródło: TVN24

Stan klęski żywiołowej zostanie odwołany przed upływem 30 dni w części województw dolnośląskiego i lubuskiego - wynika z założeń do projektów rozporządzeń opublikowanych w wykazie prac rządu. "W ocenie Rady Ministrów nie ma potrzeby dalszego utrzymywania stanu klęski żywiołowej" - podkreślono w opublikowanych założeniach.

16 września, z powodu niszczycielskiej powodzi, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, a następnie rozszerzał rozporządzeniem 28 września na kolejne obszary. Pierwsze z rozporządzeń dotyczyło części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Ponieważ stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na maksymalnie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia, to termin pierwszego upływa 15 października.

Decyzja rządu w sprawie stanu klęski żywiołowej

Te wprowadzone rozporządzeniem z 28 września, na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego, zostaną zniesione z dniem 16 października na całym obszarze jego obowiązywania lub na części tego obszaru przed upływem czasu, na który został wprowadzony, jeżeli ustaną przyczyny jego wprowadzenia. Tak poinformowano w wykazie prac rządu, w założeniach do projektu rozporządzenia. "W ocenie Rady Ministrów nie ma potrzeby dalszego utrzymywania stanu klęski żywiołowej" - podkreślono w opublikowanych założeniach.

Projekt w sprawie wykazu gmin

Następny projekt ma odpowiadać na szczególne rozwiązania stosowane na terenie gmin, związanych z usuwaniem skutków powodzi. W związku z planowanym zniesieniem stanu klęski żywiołowej z dniem 16 października 2024 r., ma określić ich wykaz, bez odwołania do rozporządzeń wprowadzających stan klęski żywiołowej.

CZYTAJ TEŻ: Śledztwo w sprawie przerwania tamy w Stroniu Śląskim poprowadzi zespół prokuratorów

Ustawowa pomoc poszkodowanym

Po dokonaniu dodatkowej analizy obowiązujących przepisów pojawiła się potrzeba dodatkowych zmian w przepisach ustawowych w celu ułatwienia udzielania pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym z powodu powodzi.

Na tej podstawie, kolejny projekt którego założenia opublikowano w wykazie prac rządu, zmienia rozporządzenie z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Ma na celu wprowadzenie zmian umożliwiających skuteczniejsze stosowanie tej ustawy oraz niektórych innych przepisów ustaw szczególnych, w związku z powodzią z września 2024 r.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: