Wrocławskie Ossolineum rozpoczęło realizację Muzeum Pana Tadeusza. Ma zostać otwarte w 2016 r. - po przebudowie i wyposażeniu pomieszczeń, w których będzie funkcjonować. Wystawa, której częścią będzie rękopis poematu Adama Mickiewicza, będzie interaktywna.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej Marcin Hamkało z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, wystawa będzie miała przede wszystkim cel edukacyjny. - To będzie interaktywne, multimedialne narzędzie, dzięki któremu będziemy przekazywać określone wartości. Dlatego zakładamy inne programy zwiedzania np. dla dzieci, a inne dla turystów - mówił Hamkało.
Obcowanie z tradycją
Koncepcja muzeum przewiduje powstanie 10 sal ekspozycyjnych, poświęconych osobnym zagadnieniom np. prezentującym tło epoki. Salonik romantyka – to nazwa sali muzealnej, w której zwiedzający będą mogli obejrzeć malarstwo tej epoki. Natomiast w bibliotece romantyka zapoznają się z najwybitniejszymi dziełami literackimi romantyzmu. Centralną salą muzeum będzie ta poświęcona rękopisowi poematu. Oryginał dzieła Adama Mickiewicza będzie eksponowany tylko przez kilkadziesiąt dni w roku, a pozostały okres spędzi w specjalnym skarbcu. Na co dzień zastąpi go reprodukcja.
Nowoczesne muzeum
Widzowie będą mogli podziwiać odpowiednio przygotowane komputerowe zapisy i powiększenia oryginału. Treść Pana Tadeusza będzie również recytowana. Innym pomysłem na opowieść o narodowym poemacie są rekonstrukcje dworu staropolskiego oraz karczmy, w której będą mogły się odbywać lekcje muzealne. „Będziemy się starali przybliżyć w tych miejscach epokę. Pokazać jak biesiadowano, rozmawiano, sejmikowano. Będzie to też opowieść o ówczesnej obyczajowości” - mówił Hamkało.
Autorka koncepcji interaktywnego muzeum Agnieszka Sowa-Szenk nie chciała zdradzać szczegółów tej części wystawy. „Zależy nam na efekcie zaskoczenia. Mogę tylko powiedzieć, że na wystawie będzie się można spotkać z awatarem” - powiedziała Sowa-Szenk.
Muzeum za miliony
Muzeum ma kosztować ponad 45 mln zł. 38 mln zł pochodzi z funduszy europejskich i ministerialnej dotacji w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego".
Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 r. Przez trzy lata trwał generalny remont mieszczącej się na wrocławskim Rynku Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której powstaje placówka. Dotychczas były tam prezentowane wystawy czasowe. Znajdują się tu również gabinety poświęcone postaciom Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, które pozostaną w muzeum.
Autor: mir\kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia