Walka o Wrocław: PO nie angażuje się w kampanię Sutryka, Trzecia Droga liczy na wygraną Bodnar

Źródło:
tvn24.pl
Walka o fotel prezydenta Wrocławia
Walka o fotel prezydenta Wrocławia
wideo 2/5
Walka o fotel prezydenta Wrocławia

Trwa kampania przed drugą turą wyborów na prezydenta Wrocławia. Kandydatkę Trzeciej Drogi w czwartek przyjedzie wesprzeć marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Nic nie wiadomo natomiast na razie o tym, aby w celu poparcia Jacka Sutryka miał Wrocław odwiedzić premier Donald Tusk. Prawo i Sprawiedliwość nie poparło otwarcie Izabeli Bodnar, ale odradziło głosowanie na kandydata popieranego przez PO. Kampania staje się coraz bardziej agresywna.

Już w niedzielę, 21 kwietnia, w drugiej turze wyborów samorządowych w walce o fotel prezydenta Wrocławia spotkają się urzędujący prezydent Jacek Sutryk oraz kandydatka Trzeciej Drogi - Izabela Bodnar. W pierwszej turze dzieliło ich zaledwie 4,5 punktu procentowego. Wtedy Jacek Sutryk zdobył 34,33 proc. głosów, a Izabela Bodnar otrzymała poparcie 29,80 proc. wyborców. 

Kampania jest w toku. Kandydaci prawie codziennie organizują spotkania z mieszkańcami oraz konferencje prasowe. Wykorzystują również zaprzyjaźnionych polityków. Sutryk dostał oficjalne poparcie od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Swojego przyjazdu do stolicy Dolnego Śląska nie zapowiada jednak premier Donald Tusk, który 19 marca nieśmiało udzielił poparcia Sutrykowi. W tym tygodniu na pytanie dziennikarza TVN24: "czy żałuje Pan, że nie wystawiliście swojego kandydata jako Platforma Obywatelska we Wrocławiu" - premier żartobliwie odpowiedział: "mam wrażenie, że są sami kandydaci Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu".

Napięcie przed wyborami samorządowymi we Wrocławiu wzrosło, kiedy ukazał się artykuł Renaty Kim zatytułowany "Afera Collegium Humanum". Sutryk znalazł się na okładce "Newsweeka". Dziennikarka opisuje w artykule, jak wyglądał "handel dyplomami na masową skalę", jaki praktykowano w prywatnej uczelni Collegium Humanum. Wśród absolwentów uczelni dotkniętych aferą znalazł się również Jacek Sutryk. Dodatkowo inne problemy, takie jak niejasne poparcie ze strony Platformy Obywatelskiej, czy sprawa zakupu domu od prezesa dotowanej z miejskiej kasy żużlowej Sparty, sprawiły, że walczący o reelekcje prezydent zaczął unikać spotkań z publicznością. Zamiast prowadzić aktywną kampanię, usunął się na chwilę w cień.

Po wynikach z pierwszej tury obecny urzędujący prezydent zmienił podejście do kampanii. Zaczął wychodzić na ulice i częściej spotykać się z mieszkańcami. Już w powyborczy poniedziałek Jacek Sutryk postanowił wyjaśnić sytuację z Collegium Humanum. Dotąd prezydent unikał wszelkich pytań na temat swojego dyplomu. 8 kwietnia opublikował potwierdzenie opłaty za studia podyplomowe EMBA, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych oraz umowę. 

W rozmowie z dziennikarką Radia ZET zapytany o tę sytuację Sutryk tłumaczył, że "błędem było nieujawnienie dokumentów co do studiów na Collegium Humanum". Wyjaśnił również, że "w oparciu o podpisaną z uczelnią umowę można było zapłacić za studia przed przystąpieniem do egzaminu końcowego".

Hołownia i Kosiniak-Kamysz przyjadą wesprzeć kandydatkę Trzeciej Drogi

Bardzo długo sztaby nie mogły się dogadać, kiedy i na jakich warunkach odbędzie się debata pomiędzy Sutrykiem a Bodnar. Do porozumienia doszło dopiero we wtorek, 16 kwietnia.

Izabela Bodnar zapowiada, że jest otwarta na debatę. Wesprzeć kandydatkę przyjedzie Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz
Izabela Bodnar zapowiada, że jest otwarta na debatę. Wesprzeć kandydatkę przyjedzie Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-KamyszTVN24

Debata została nagrana w środę w TVP Wrocław, natomiast widzowie zobaczą ją w czwartek wieczorem. - Ze względu na kalendarze kandydatów program zostanie zapisany wcześniej "bez cięć". Czas programu to 27 minut, kandydaci będą odpowiadać na pytania dziennikarzy TVP3 Wrocław z czterech zakresów tematycznych, będą też pytania wzajemne oraz swobodna wypowiedź - zapowiadały w mediach społecznościowych FAKTY TVP3 Wrocław.

Napięcie pomiędzy kandydatami rośnie. Kamera TVN24 uchwyciła moment, jak we wtorek przed konferencją Izabeli Bodnar na wrocławskim rynku Jacek Sutryk przechodził obok, jednak nie chciał się przywitać, udając, że nie widzi swojej rywalki.  

Obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przechodzi obok konferencji swojej rywalki Izabeli Bodnar, udając, że jej nie widzi
Obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przechodzi obok konferencji swojej rywalki Izabeli Bodnar, udając, że jej nie widzi

Izabela Bodnar, ubiegając się o prezydenturę w stolicy Dolnego Śląska, przed pierwszą turą uzyskała poparcie Rafała Dutkiewicza - byłego wieloletniego prezydenta Wrocławia.

Chociaż Prawo i Sprawiedliwość nikogo we Wrocławiu nie popiera, otwarcie odradza głosowanie na kandydata popieranego przez PO. - Absolutnie nie wspieramy żadnego kandydata, natomiast przekaz jest prosty: namawiamy do tego, aby nie głosować na kandydata popieranego prze Platformę Obywatelską - powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Dworczyk.

Rodzinne szkielety w szafie Izabeli Bodnar

Izabela Bodnar jest posłanką. W swoim programie wyborczym zapowiada tworzenie miejskich przestrzeni wielofunkcyjnych, program "Wrocławskie mieszkanie dla młodych", rewitalizację dziedzictwa architektonicznego, rozwój infrastruktury zielonej, wsparcie dla start-upów, budowę nowoczesnego centrum kongresowego, a także wprowadzenie miejskich kart kulturalnych i stworzenie osiedlowych domów zdrowia.

W trakcie kampanii wyborczej wyszła na jaw informacja o prokuratorskich zarzutach dla Macieja B., męża kandydatki, który za łapówki miał załatwiać zakończenie licznych kontroli skarbowych w jego firmach z branży śmieciowej. Jak ustaliły media, w kwietniu 2019 roku zatrzymany przez CBA został również szwagier kandydatki Bartosz B. Przedstawiono mu zarzuty udziału w wyprowadzaniu pieniędzy z niesławnej spółki GetBack.

Sobotnia konferencja Izabeli Bodnar we Wrocławiu została zakłócona przez protestujących. To mieszkańcy Czernikowic, którzy krzyczeli, że nielegalne wysypisko zatruwa im życie.

Kandydatka z ramienia Trzeciej Drogi zapowiada pozwy wyborcze. - Tak ogromna fala hejtu, jaka rozlewa się na mnie w sieci oraz zainscenizowane, kłamliwe, obrzydliwe teatry, które są zorganizowane przez moich przeciwników politycznych. Już dłużej nie mogę się temu spokojnie przeglądać, zatem idą pozwy na te osoby, na tych aktorów, na tych przebierańców na tym wysypisku śmieci w Czernikowicach, które teraz w drugiej turze wyborów nagle postanowiły zrobić taki podły spektakl. Są to kandydaci na radnych z list OK Samorząd. Cała ta intryga jest grubymi nićmi szyta, więc pójdą pozwy - zapowiadała Izabela Bodnar.

Izabela Bodnar poległa w quizie z wiedzy o Wrocławiu

Na kanale AntyFakty na TikToku ukazał się quiz z wiedzy o Wrocławiu. Dziennikarz postanowił zapytać Izabelę Bodnar oraz Jacka Sutryka o kilka faktów dotyczących miasta. Kandydaci mieli odpowiadać na typowe pytania dotyczące znajomości Wrocławia, a dokładnie o wygląd herbu, liczebność rady miejskiej, liczbę dzielnic we Wrocławiu, datę nadania praw miejskich, najmłodszy most czy wysokość Sky Tower.

Bodnar odpowiedziała prawidłowo tylko na pytanie o najnowszy most.

@antyfakty

QUIZ O WROCŁAWIU Z KANDYDATAMI NA PREZYDENTA MIASTA! Materiał wzorowany na przepytywaniu przez Beatę Lubecką z Radia ZET minister Dominiki Chorosińkiej. #wroclaw #quiz #dlaciebie

♬ dźwięk oryginalny - AntyFakty

Urzędujący prezydent Wrocławia z łatwością pokonał rywalkę. Sutryk nie pamiętał jedynie, w którym roku została ukończona budowa Sky Tower, czyli najwyższego budynku w mieście.

Sondaże dają odmienne wyniki

Na kilka dni przed ciszą wyborczą opublikowano dwa sondaże. Jak wynika z badania pracowni IBRiS dla TuWroclaw.com, to Izabela Bodnar ma zdecydowaną przewagę nad Jackiem Sutrykiem. 48 proc. ankietowanych deklaruje chęć oddania głosu na kandydatkę Trzeciej Drogi. Na obecnego prezydenta Wrocławia zamierza zagłosować 38 proc. badanych. Według badania 14 proc. respondentów wciąż nie wie, na kogo oddać swój głos.

Nieco inne wyniki prezentuje sondaż Opinii 24 na zlecenie "Gazety Wyborczej". Pokazuje, że to urzędujący prezydent będzie miał przewagę. Według tego badania na Jacka Sutryka zamierza zagłosować 35 proc. ankietowanych, a na Izabelę Bodnar - 28 proc. Aż 37 proc. nie wie jeszcze, na kogo oddać głos.

Autorka/Autor:SK/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czwartkowe burze były aktywne w prawie całym kraju. Do godziny 18 strażacy interweniowali ponad 200 razy, głównie w północnej i środkowej Polsce. Wiał silny wiatr, lał deszcz, lokalnie pojawiły się opady dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Oni się podpierają, że to wszystko było zgodne z prawem, że tam można znaleźć odpowiedni przepis. Ale już widać, że prokuratorzy dopatrują się i myślę, że wyszukają takie punkty, których oni nie zauważyli - mówił w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski (KO), komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Źródło:
TVN24

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy. Konsumenci będą mieli łatwiejszy i tańszy dostęp do naprawy sprzętu. Dyrektywa ma ograniczyć liczbę elektrośmieci w UE i zachęcić producentów do projektowania sprzętów tak, żeby były one bardziej trwałe i łatwiejsze do naprawy.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Źródło:
PAP

Rosyjski resort spraw zagranicznych zapowiedział w czwartek, że "podejmie kroki odwetowe" w stosunku do ambasady RP w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Ma to być odpowiedź na restrykcje dotyczące zasad przemieszczania się dyplomatów rosyjskich na terytorium Polski.

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Źródło:
PAP

Jens Stoltenberg podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO powiedział, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium. Za tym stanowiskiem opowiedział się także czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky, który mówił, że "Ukraina nie może walczyć z Rosją, mając jedną rękę związaną za plecami". Radosław Sikorski mówił, że wojna skończy się, kiedy Rosja uzna, że inwazja była błędem.

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi na początku czerwca Francję - poinformowały w czwartek Pałac Elizejski oraz Biały Dom. Weźmie udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotka się także z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem.

Joe Biden przyleci do Europy

Joe Biden przyleci do Europy

Źródło:
PAP

Aktor Nick Pasqual jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej byłej partnerki, hollywoodzkiej wizażystki Allie Shehorn. Zaledwie kilka dni wcześniej kobieta złożyła wniosek o zakaz zbliżania się do niej byłego chłopaka - poinformowała prokuratura hrabstwa Los Angeles.

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Źródło:
da.lacounty.gov, People, Los Angeles Times

82 tysiące euro próbował przemycić przez polsko-ukraińską granicę 40-letni obywatel Ukrainy. Gotówka znajdowała się w bagażu mężczyzny. Zostało wobec niego wszczęte postępowanie skarbowe.

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Źródło:
PAP

"Ktoś tu szaleje nie tylko w niedzielę", "kiedy proboszcz to lokalny pirat" - komentują ironicznie internauci opublikowane w sieci zdjęcie znaku zakazu. Bo stoi on w dziwnym miejscu i dotyczy tylko jednej osoby. Nie wszyscy wierzą, że znak jest prawdziwy. A jest.

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa usłyszał 46-latek, który śmiertelnie pobił 67-letniego mężczyznę. Jak przekazała policja, sprawca kopał i bił go po całym ciele, a później po nim skakał. W przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Grozi mu dożywocie.

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

Źródło:
tvn24.pl

Oddałem auto do zaufanego serwisu. O tym, że wychuchane subaru jest wrakiem, dowiedzieliśmy się od znajomych, którzy zauważyli je w rowie - opowiada Marcin z Łasku. Mechanik rozbił należące do jego narzeczonej auto w styczniu. - Chciałem się dogadać, ale właściciel chce za wszelką cenę zrobić na mnie dobry interes - kontruje Bartłomiej, który miał serwisować auto. Sprawa skończy się w sądzie. 

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Źródło:
tvn24.pl

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Członkowie komisji konkursowej w ministerstwie musieli zmieniać wcześniej przyznane punkty, tak, by dostosować je do decyzji ówczesnego ministra Kamila Bortniczuka - mówił w TVN24 Grzegorz Łakomski, autor tekstu o wynikach kontroli NIK w resorcie sportu i turystyki.

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Źródło:
TVN24

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

W Poznaniu odbyła się kampanijna potańcówka Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pod hasłem "DJ-sety dla psychiatrii dziecięcej". DJ-ami byli między innymi posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i poseł KO Marcin Bosacki. Wybory do europarlamentu już 9 czerwca.

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24