Impreza urodzinowa w Operze Wrocławskiej. Są wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl, Fakt
Negatywna ocena po kontroli w Operze Wrocławskiej
Negatywna ocena po kontroli w Operze Wrocławskiej TVN24
wideo 2/9
Negatywna ocena po kontroli w Operze Wrocławskiej TVN24

Przedstawiciele Opery Wrocławskiej nie pokazali umowy z Bartoszem Rybakiem, byłym bliskim współpracownikiem ministra Przemysława Czarnka, który zorganizował tam przyjęcie urodzinowe. Tak wynika z wystąpienia pokontrolnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Działania przedstawicieli opery zostały oceniono negatywnie. Kontrolerzy między innymi stwierdzili nieprawidłowości w zakresie użyczenia sceny i sposobu, w jaki wyceniono usługę. 

27 lutego dziennik "Fakt" poinformował, że bliski współpracownik ministra edukacji Przemysława Czarnka - Bartosz Rybak - obchodził huczne urodziny w Operze Wrocławskiej. W imprezie miał wziąć udział minister Czarnek z żoną, a także m.in. kardynał Gerhard Müller, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, rektorzy wyższych uczelni, w tym m.in. Politechniki Wrocławskiej i Akademii Muzycznej, lokalni politycy PiS czy lider zespołu Bayer Full.

Czytaj też: Bal w operze i jego koszty. Co wiadomo, a czego nie po imprezie współpracownika ministra Czarnka?

Po tym, jak sprawa urodzin została nagłośniona, urząd marszałkowski zlecił kontrolę doraźną. Z opublikowanego wystąpienia pokontrolnego wynika, że kontrolerów interesowało między innymi to, jakie przychody opera uzyskała ze sprzedaży biletów na "Cyganerię" (z ustaleń "Faktu" wynikało, że osoby zaproszone na imprezę w operze - według dziennikarzy - nie musiały płacić za bilety).

Kontrola w Operze Wrocławskiej
Kontrola w Operze WrocławskiejTVN24

Sprawdzano też, w jaki sposób udostępniona została przestrzeń opery po zakończeniu spektaklu i ile wynajmujący musiał za to zapłacić. Skontrolowano też, jakie koszty opera musiała ponieść w związku z organizacją urodzin i analizowano, czy zorganizowano je zgodnie z przepisami bhp.

- Wnioski są dwa. Cena wynajmu przestrzeni na prywatne wydarzenie była rażąco niska. Drugi wniosek jest taki, że zostały złamane standardy bezpieczeństwa - podsumowuje wyniki kontroli Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Negatywne wyniki kontroli

Szczegóły wyników można przeczytać w wystąpieniu pokontrolnym. Zwrócono w nim uwagę między innymi na nieprawidłowości w zakresie przychodów ze sprzedaży biletów na spektakl przed urodzinami. Uzyskane przychody - jak ustalono - nie wynikały z przedłożonych kontrolującym cenników ani innych zatwierdzonych dokumentów.

Zaznaczono też, że w operze funkcjonowały sprzeczne ze sobą regulacje wewnętrzne dotyczące sposobu dystrybucji biletów. Kontrolerzy podkreślili też, że nie mogli zobaczyć niektórych oryginalnych dokumentów, między innymi cennika biletów w sezonie artystycznym 2022/2023.

Czytaj też: Burza w Operze Wrocławskiej. Dyrektor artystyczny rezygnuje

Najwięcej wątpliwości jednak wzbudziła procedura udostępnienia powierzchni Opery Wrocławskiej. Kontrolerzy z urzędu marszałkowskiego zaznaczyli, że w operze nie było regulacji wskazujących, na jakich zasadach może być wykorzystywana tamtejsza przestrzeń.

Niska cena, "niższa niż najniższa"

W wystąpieniu pokontrolnym czytamy, że w dniu urodzin Bartosza Rybaka dokonano wyliczeń ceny wynajęcia "według własnego uznania". Zaznaczono przy tym, że przestrzeń udostępniono po cenie niższej niż najniższa określona w cenniku opery cena wynajmu korytarzy czy tarasu.

Cenę wynajmu uzależniono - zdaniem kontrolerów bezpodstawnie - od liczby godzin użytkowania powierzchni i liczby uczestników. Zrobiono to, jak czytamy w dokumencie przedstawionym przez urząd marszałkowski, w cenie proporcjonalnej do wynajmu foyer.

Jak wskazano, przedstawiciele opery w czasie kontroli nie byli w stanie przedstawić kontrolującym umowy najmu lub udostępnienia zawartej z Bartoszem Rybakiem. Tym samym - jak zwrócono uwagę w wystąpieniu pokontrolnym - nie ma pewności, czy złożył oświadczenie, z którego wynikałoby, że jest zaznajomiony o zagrożeniach związanych z użytkowaniem przestrzeni Opery Wrocławskiej oraz o sposobach postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Kontrolerzy zwrócili uwagę, że przedstawiciele opery "przekazywali sprzeczne informacje" dotyczące miejsca urodzin zorganizowanych 17 lutego.

"Cena wynajmu przestrzeni na prywatne wydarzenie była rażąco niska"
"Cena wynajmu przestrzeni na prywatne wydarzenie była rażąco niska"TVN24

Czytaj też: Na czele Opery Wrocławskiej stanie dyrektorski duet. Ma zapewnić "utrzymanie odpowiedniej renomy"

"Obchodzenie konieczności zabezpieczenia imprezy"

To nie koniec listy zastrzeżeń. Kontrola miała wykazać też, że przed urodzinami wprowadzono w błąd pracownika opery odpowiedzialnego za sprawy bhp i przepisów przeciwpożarowych. Przekazano mu bowiem błędne informacje dotyczące rangi wydarzenia - miała do niego dotrzeć informacja, że będzie to "spotkanie z gośćmi po spektaklu, a nie wynajem". Zrobiono to - jak twierdzą kontrolerzy - po to, żeby obejść konieczność zabezpieczenia pod kątem bhp i ppoż.

W wystąpieniu pokontrolnym zwrócono uwagę, że należy jak najszybciej opracować i wdrożyć w operze cennik biletów na wydarzenia artystyczne oraz ustalić jednolite zasady wydawania bezpłatnych zaproszeń.

Zaznaczono też, że trzeba uregulować kwestie związane z wynajmowaniem powierzchni opery.

Po nagłośnieniu sprawy urodzin współpracownika ministra Czarnka ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej została odwołana Halina Ołdakowska

- Dyrektor odwołała się od naszej decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska. My, nie czekając na procedury formalne, powołaliśmy osobę pełniącą obowiązki dyrektora. Pani Izabela Kurc-Kuriata naprawiła te wszystkie zarządzenia, regulaminy. Określiła przepisy, na podstawie których wycenia się wynajętą przestrzeń - przekazuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Naprawione miały też zostać kwestie związane z kwestiami bezpieczeństwa. - Opera już wcześniej kilka razy się spaliła. Na szczęście tym razem do tego nie doszło, ale trzeba uważać - podkreśla Maj.

Halina Ołdakowska odwołana ze stanowiska dyrektor Opery Wrocławskiej
Halina Ołdakowska odwołana ze stanowiska dyrektor Opery WrocławskiejTVN24 Wrocław

Bartosz Rybak traci stanowisko

Po publikacji "Faktu" dotyczącej imprezy w operze Bartosz Rybak został zawieszony w pełnienieniu obowiązków.

Rzeczniczka ministerstwa edukacji Adrianna Całus-Polak poinformowała "Fakt", że "Bartosz Rybak został odwołany ze stanowiska pełnomocnika ministra do spraw współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi 8 marca". - W związku z tym został zwolniony z wszelkich obowiązków wynikających z funkcji pełnomocnika - dodała.

Rzeczniczka uzupełniła, że Rybak "nie pobierał wynagrodzenia, pełniąc funkcję pełnomocnika". "Korzystał natomiast z gabinetu w ministerstwie oraz służbowych samochodów resortu".

Koszt wynajmu sali w budynku takim jak ten należący do opery może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Opera WrocławskaTVN24

Autorka/Autor:bż/tam

Źródło: tvn24.pl, Fakt

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl