Nagi prokurator spacerował po osiedlu i robił zakupy. Ma uniknąć konsekwencji

Źródło:
Kontakt24, TVN24 Wrocław
11.09.2021 | Nagi prokurator spacerował po Świdnicy. "Został zawieszony w czynnościach służbowych"
11.09.2021 | Nagi prokurator spacerował po Świdnicy. "Został zawieszony w czynnościach służbowych"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
wideo 2/5
11.09.2021 | Nagi prokurator spacerował po Świdnicy. "Został zawieszony w czynnościach służbowych"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Nago chodził po Świdnicy (woj. dolnośląskie) i próbował kupić piwo. Gdy wyszło na jaw, że mężczyzna jest prokuratorem, został zawieszony. Ale - według informacji "Gazety Wyborczej" - konsekwencji nie poniesie, bo rzecznik dyscyplinarny uznał, że pijany Maciej W., w momencie gdy robił zakupy bez żadnego ubrania, był niepoczytalny.

Zupełnie nagiego mężczyznę, który spacerował po jednym z osiedli w Świdnicy (woj. dolnośląskie) widziano 8 września 2021 roku przed południem. Odwiedził nawet jeden ze sklepów, chciał kupić piwo. Świadkowie o zdarzeniu powiadomili policję.

Na Kontakt24 pisali internauci, którzy twierdzili, że spacerującym mężczyzną ma być prokurator ze Świdnicy. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy potwierdził, że to jeden z prokuratorów tamtejszego okręgu. Mężczyzna przez Prokuraturę Krajową został zawieszony w czynnościach służbowych.

Nagi mężczyzna spacerował po Świdnicy, wybrał się na zakupyKontakt24/ Internauta

Konsekwencji prawdopodobnie jednak nie poniesie. Jak ustaliła nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", poznański zastępca rzecznika dyscyplinarnego umorzył postępowanie ws. Macieja W., uznając, że w momencie zdarzenia, gdy nagi i pijany wybrał się do sklepu po alkohol, był niepoczytalny. Informację udało im się potwierdzić w kilku źródłach.

Prokurator w kolejnych opałach

"Gazeta Wyborcza" podaje, że to nie jest jedyny problem Macieja W. Mężczyzna miał dopuścić się jeszcze innych nieprawidłowych zachowań. Według portalu gazety chodzi o nocne telefony do pracownic sądu lub prokuratury. Postępowanie w tej sprawie jest w toku, prokurator na czas jego trwania pozostaje zawieszony.

W przeszłości Maciej W. miał z kolei zostać dyscyplinarnie ukarany, bo "będąc pod wpływem alkoholu, narzucał się" policjantce. Jak opisuje "GW", miał wejść na policyjną imprezę i wbrew woli funkcjonariuszki pocałować ją, objąć i dotknąć jej krocza. Skończyło się na naganie.

Chodził nago po osiedlu. "Byłam w szoku"

Przypomnijmy, że do interwencji wobec nagiego mężczyzny doszło 8 września 2021 roku. Był widziany na osiedlu Zarzecze w Świdnicy, w rejonie ulic Kilińskiego, Kopernika i Rolniczej. Odwiedził nawet jeden ze sklepów, chciał kupić piwo. Świadkowie o zdarzeniu powiadomili policję.

- Był nietrzeźwy, ale nie sprawiał problemów. Został przekazany rodzinie - mówiła rzeczniczka świdnickiej policji Magdalena Ząbek.

Skontaktowała się z nami również kobieta, która spotkała nagiego prokuratora w sklepie. To ona powiadomiła policję.

- Byłam pierwszą osobą, która zobaczyła tego mężczyznę. Byłam przy kasie, kiedy ten człowiek wszedł do sklepu. Byłam w szoku. Zostawiłam paczkę, którą zdążyłam odebrać. Chwyciłam za telefon, a wtedy sprzedawca powiedział, żebym nie robiła zdjęć, bo jest to znana osoba w Świdnicy. Nie obchodziło mnie to. Takie zachowania powinny być karane bez względu na to, kto kim jest. Wezwałam policję, ale nie czekałam do ich przyjazdu. Zresztą ten człowiek wyszedł wcześniej ze sklepu - mówiła mieszkanka Świdnicy.

Jak relacjonowała, z nagim mężczyzną "właściwie nie było kontaktu". - Był przy kasie, chciał kupić zgrzewkę piwa, ale sprzedawca powiedział, że nie sprzeda mu alkoholu, bo jest pijany. Przewrócił się na podłogę, nawet się o mnie otarł. Na początku śmiałam się z tej sytuacji, ale teraz jest mi jakoś… dziwnie. Nawet nie wiem, jak to opisać. Cieszę się, że nie było ze mną syna - przyznała kobieta.

Jeden z internautów przekazał nam, że po zatrzymaniu mężczyzna miał znieważać interweniujących funkcjonariuszy. Doniesienia te zdementowała rzeczniczka świdnickiej policji.

Gdy okazało się, że to jeden z prokuratorów prokuratury rejonowej podległej Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy, ruszyła procedura zmierzająca do jego ukarania. - Po otrzymaniu materiałów prokurator okręgowy skierował do rzecznika dyscyplinarnego wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Wszystkie decyzje będą podejmowane przez Prokuraturę Krajową - mówił we wrześniu 2021 roku prokurator Tomasz Orepuk.

Prokuratura Krajowa zawiesiła Macieja W. w czynnościach służbowych, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu.

Startował w wyborach z list PiS, potem został prokuratorem

Maciej W. w 2006 roku z list Prawa i Sprawiedliwości startował w wyborach do rady powiatu. Dostał 206 głosów, co nie wystarczyło do zdobycia mandatu.

Mężczyzna rozpoczął pracę w prokuraturze w 2011 roku. Początkowo był zatrudniony jako asesor w Wałbrzychu. W 2016 roku w trybie nadzwyczajnym bez konkursu został prokuratorem w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy.

Autorka/Autor:ib, ek/ tam

Źródło: Kontakt24, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ Internauta

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu Polska-Holandia w pobliżu strefy kibica w Hamburgu doszło do ataku na policjantów ochraniających tłum. Mężczyzna, uzbrojony w narzędzie przypominające kilof oraz koktajl Mołotowa, został postrzelony przez policję.

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Źródło:
BBC, Bild, PAP

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zakończył się dwudniowy szczyt w Szwajcarii w sprawie pokoju w Ukrainie. Udział wzięli w nim przedstawiciele blisko stu państw i organizacji międzynarodowych. Uczestnicy szczytu przygotowali komunikat końcowy, którego fragmenty cytują agencje prasowe. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że deklaracja szczytu uwzględnia wszystkie główne propozycje Ukrainy. Jak mówił, jego kraj będzie musiał zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w tonie ultimatum. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ustalenia szczytu pozwolą rozpocząć praktyczne działania w kierunku przywrócenia pełnego bezpieczeństwa i pokoju. Format spotkania uznał za sukces.

Szczyt w Szwajcarii. Podpisano komunikat końcowy. Co ustalili przywódcy

Szczyt w Szwajcarii. Podpisano komunikat końcowy. Co ustalili przywódcy

Źródło:
PAP, Reuters

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Powiedziano, że to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez tych konkretnych żołnierzy, że ich koledzy się bali, bo oni strzelali w kierunku nie tylko wycofującej się grupy osób, które forsowały granicę, które już się wycofywały, ale też w kierunku, w którym byli ich koledzy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł Konfederacji Przemysław Wipler, który uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Źródło:
TVN24

Do pożaru samochodu doszło na drodze krajowej w kierunku Jeleniej Góry. W trakcie jazdy auto najpierw zaczęło się dymić, a po chwili stanęło w płomieniach.

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

Zakładnicy przetrzymywani w areszcie śledczym w obwodzie rostowskim zostali uwolnieni. Porywacze zginęli podczas szturmu sił specjalnych na ośrodek - podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na rosyjskie służby więzienne.

Szturm sił specjalnych na areszt śledczy. Porywacze zginęli, zakładników uwolniono

Szturm sił specjalnych na areszt śledczy. Porywacze zginęli, zakładników uwolniono

Źródło:
Reuters, RIA Novosti

W szpitalu zmarł w nocy ciężko pobity 25-letni mężczyzna. Karetka pogotowia zabrała go sprzed dyskoteki, był w stanie krytycznym - poinformowała policja.

Został pobity przed dyskoteką, zmarł w szpitalu

Został pobity przed dyskoteką, zmarł w szpitalu

Źródło:
PAP/tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl