Prezydent, który nie lubi poniedziałków

Prezydent, który nie lubi poniedziałkówTVN24 Wrocław | Olga Bierut, Tamara Barriga

- Ja w liście napisałam, że chcę od prezydenta mieszkanie nad Morzem Czarnym. Tam jest pięknie, a ja mam czteroletniego synka. Czemu prezydent miałby mi nie dać? - pyta Malba. A reporterka tvn24.pl sprawdza, skąd prezydent Abchazji ma na zachcianki obywateli pieniądze. Reportaż stypendystki im. Ungera ukazał się również w "Dużym Formacie".

Aleksander Ankwab siedzi za biurkiem zafrasowany. Nie powie, dlaczego, ale co sprytniejszy się domyśli. Otóż Aleksander Ankwab nie lubi poniedziałków. Sto razy, a przy dobrych wiatrach nawet i dwieście, będzie musiał dziś powiedzieć "dobroje utro". To prawie tyle samo, co sklepikarka w kiosku z winem na głównej alejce prowadzącej nad morze. Tyle że Aleksander Ankwab to nie byle kto, na półkach wokół biurka ma stosy dokumentów, błyszczące ordery, kolorowe dyplomy, pamiątki z zagranicznych wojaży i wszystko, co ważny człowiek powinien na półkach mieć. Bo Aleksander Ankwab to prezydent. I mimo że w jego kraju mieszka tylko ponad 200 tys. ludzi, a na mapie zaznacza go poza Rosją jeszcze tylko Nikaragua, Wenezuela, Nauru i Tuvalu, to Aleksander Ankwab ma co robić. I dlatego pewnie nie lubi poniedziałków.

– A wy z czym do prezydenta? – pyta tęga sekretarka. No tak. A z czym można iść do prezydenta? – No, z prośbą o pomoc – podpowiada szeptem, trochę speszona, też stojąca w kolejce Malba. Wie z doświadczenia, bo stoi tu już drugi raz. I pewnie nie ostatni, bo do władzy warto się dopchać.

Nagryzmolić cyrylicą i do prezydenta

Dotarcie do prezydenta zajmuje średnio godzinę z małym hakiem, wliczając po kolei wszystkie przystanki na trasie rządowych korytarzy. Tylko poniedziałek jest dla ludu, wtorek, środa, czwartek i piątek to już czas na rządzenie. Ale jaki to lud! Powiedzieć, że abchaski – to niewiele powiedzieć. Wypachnieni, wystrojeni, w za dużych garniturach pożyczonych od wuja, w garsonce od mamy, z nagryzmolonymi odręcznie, ślamazarnie, skrupulatnie wykaligrafowanymi literkami: "Panie prezydencie, ja niżej podpisany potrzebuję…". – Z prośbą o pomoc – odpowiada się więc tęgiej sekretarce.

Ale prośba nie wystarczy, do dusznego pokoju trzeba dostarczyć też paszport i list do prezydenta, odczekać swoje w kolejce ludzi z prośbami, pragnieniami, rodzinnymi dramatami, "widzimisiami", dać wszystko odbić i schować w państwowym archiwum, a w zamian dostać bilet – na karteczce imię, nazwisko i pozwolenie na wizytę. Sekretarka do ręki bileciku nie daje, paszportu też nie zwraca petentowi, otwiera boczne drzwi, jej prywatny lufcik do ochroniarzy, którym przekazuje, co trzeba, a ty, człowieku, maszeruj naokoło i jak odstałeś swoje w kolejce do sekretarki, to teraz odstój w kolejce do bramek. Tyle z tego dobrego, że to chociaż stanie na czerwonym dywanie.

Z tekturką do prezydenta się nie da

– Co zrobić, żeby się umówić z prezydentem na wywiad? – można zapytać urzędników, którzy łypną ze zdziwieniem okiem. Polacy? Dziennikarze? W Abchazji? U prezydenta? – A o czym to gadać – machnie ręką sekretarka, ale jednak wyśle trzy ulice dalej. Do rządowego budynku, na ostatnie piętro. To tam mieszczą się redakcje prawie wszystkich abchaskich mediów, gazeta obok telewizji, radio obok gazety, konkurencja obok konkurencji, każdy na "cześć – cześć" czy raczej na "priwiet – priwiet". – Tu proszę wpisać nazwę redakcji, tu mail, numer telefonu, kraj, powód przyjazdu, datę wyjazdu – wskazuje wymalowanym paznokciem przemiła pracownica agencji prasowej, wciskając pod nos długopis i dziennikarską listę obecności w kraju. W zamian wręcza tekturkę, którą nazywa legitymacją, błędnie kaligrafuje na niej imię i nazwisko cyrylicą, ale co tam. – Z tym będzie łatwiej – zapewnia.

Z tekturką można się wybrać w wiele miejsc. No na przykład – do ministrów. Siądą, opowiedzą o tym, że taki na przykład Kan Taniya, 28 lat, i proszę, na wizytówce tytuł Desk Officer at Europe, USA and Canada Department. Taki Kan Taniya zarabia miesięcznie 6 tys. rubli. Czyli tyle co równowartość 45 paczek papierosów, stu ciepłych bułeczek, co to smakują jak pączki, ale nadzienie mają mięsne, osiem kolacji w popularnej knajpce Narta z widokiem na morze. Inar Gitsba też się przywita, dzień dobry, da wizytówkę Head of the Department of Turkey and Middle East, zaproponuje kawę i opowie, że kocha swój kraj, mimo że 6 tys. rubli to rzeczywiście niewiele. Ale sobie radzi, wszyscy sobie radzą.

– Taka Anna Gamisonia na przykład. Rano przy biurku w ministerstwie, a wieczorami przed mikrofonem w knajpkach daje Ruskim posłuchać muzyki na żywo – mówi Inar Gitsba. Jej kolega z biurka obok, co to też na co dzień towarzyszy ministrowi, założył sobie małą fabrykę słodyczy i produkują z ojcem, matką, babcią, dziadkiem. – Ale co z tym prezydentem? – trzeba w końcu przerwać i podetknąć tekturkę. – Polacy? Dziennikarze? U prezydenta? Nie, no nie da się – kręci głową Inar, kręci też i Kan.

Panie prezydencie, poproszę na kosmetyczkę

– Ja w liście napisałam, że chcę mieszkanie. No, w Gagrze, nad samym morzem. Tam jest pięknie, a ja mam czteroletniego synka, gdzieś mieszkać musimy – zajmuje swoje miejsce na czerwonym dywanie w kolejce do władzy Malba. Dwa lata temu w innym liście do prezydenta napisała, że nie może znaleźć pracy i że może w takim razie prezydent dałby jej małe kieszonkowe, tak z kilka tysiączków rubli, może trochę więcej, za to można kupić sobie ubranie, uczesać się, człowiek od razu na rozmowie kwalifikacyjnej inaczej się prezentuje, a jak prezydent sypnie trochę więcej, to i własny biznes rozkręcić można. Malbie się marzył kiedyś, ale co tam będzie opowiadać, prezydent nie dał wtedy nic a nic. No to teraz może da chociaż mieszkanie.

– Kciuki – szepcze, zaciskając małe piąstki na czerwonym dywanie Malba i można odnieść wrażenie, że w wejściu do prezydenckiego budynku przy ul. Łakoby w Suchumi nastrój jak w kościele. Podejść zbyt blisko bramek się nie da i nawet przykucnąć na tych nieszczęsnych schodkach, co to co poniedziałek zamieniają się w poczekalnię, niemożna bez wyraźnego pozwolenia ochroniarzy. – A wy co, terrorysty? Z szacunkiem proszę – grzmi na próby kucania wąsacz, który z bilecików po kolei odczytuje imię i nazwisko następnego w kolejce do prezydenta. Zadania w sumie ma cztery. Przeczytać, przepuścić, odfiltrować aparaty, telefony i inne elektroniczne cudeńka, a następnie zaprosić do kolejnego przystanku na trasie do prezydenta.

– Mnie też tak czytali – mówi dumny Temur Rekvava. W poniedziałek rano włożył marynarkę, zapukał do Aleksandra Ankwaba i powiedział: – Chciałbym 40 tys. rubli, panie prezydencie. Na bilet do Włoch. Prezydent pokręcił nosem, zastanawiał się dwa dni. I w końcu dał 60 tys.

A skąd Aleksander Ankwab ma pieniądze? – Ano od Ruskich przecież – znowu się Malba dziwi, dziwią się też inni, co z nogi na nogi stąpają na czerwonym dywanie, dziwi się też i sklepikarka w kiosku z winem na głównej alejce prowadzącej nad morze. – Ruskie nas kupują za rubelki – krzywi się. Sama nie wzięła ani jednego, ani nawet złamanego rubelka. W swoim kiosku z widokiem na odrapany blok i wielki nasprejowany napis "BMW – bolszaja maszyna" zmieściła łóżko, stolik z ręcznie wydzierganą narzutką,własną córkę i ze 20 rodzajów abchaskich win. – Tylko nie napisz przypadkiem, że gruzińskich – macha palcem, ale zaraz przestaje, bo to niebezpiecznie rozlewać tak nieuważnie wino do plastikowych stakańczyków, jeszcze by się ulało. – Ani rubelka, to napisz.

Kto go tam wie, tego Aleksandra Ankwaba

– Taki prezydent, co to wychodzi cało z sześciu zamachów, musi wiedzieć, jak sobie w życiu poradzić – tłumaczy cierpliwie Malba. Co z tego, że w 2005 roku ktoś zapalił mu auto i zestrzelił je serią 17 pocisków, skoro Aleksander Ankwab jechał drugim samochodem, razem ze swoim zastępcą, i nic a nic mu się nie stało. Co z tego, że ten sam zamachowiec powtórzył atak kilka miesięcy później, skoro Aleksander Ankwab miał przed sobą jeszcze cztery do przeżycia. Kto strzelał? – Mamy trzy wersje: albo był to skorumpowany biznesmen, któremu nie podoba się zacieśnianie rządowej kontroli, albo kryminaliści źli na nową politykę uderzającą w przestępstwa, albo Gruzini, chcący destabilizacji naszego kraju – podsumował wtedy po kilku dniach Jamal Gogia, odpowiedzialny za śledztwo. Kto konkretnie? Nie wiadomo, ale wiadomo, że Aleksander Ankwab przez następne dwa lata miał spokój. Bomba, skonstruowana domowymi sposobami, wybuchła dopiero w kwietniu 2007 roku w Nowym Afonie, tuż nad Morzem Czarnym, kiedy to zaczął się sztorm i prezydent postanowił jednak nie wychodzić z domu, po raz kolejny uchodząc dzięki temu z życiem. Ktoś próbował zmienić to miesiąc później i kiedy Aleksander Ankwab jechał z Gudauty do Suchumi, ostrzelał z granatów jego auto. Po raz kolejny ministerstwo zaoferowało 500 tys. rubli za wskazanie sprawców. Nikt nie wskazał, ale politycy wiedzieli swoje. Gruzini oskarżali o ataki Rosję, sam Aleksander Ankwab – Gruzinów. Prezydent jednak znowu dostał wtedy dwa lata spokoju, zamachowcy z bronią RPG podeszli pod płot jego domu w Gudaucie dopiero we wrześniu 2010 roku i w nocy puścili serię, trafiając prezydenta w ramię i nogę. Nie udały się też trzy kolejne zamachy, raz ochrona w ostatniej chwili zmieniła miejsce spotkania Aleksandra Ankwaba z wyborcami w Alachadzych, drugi raz sami zamachowcy zmienili zdanie i przestraszeni uciekli, nie wysadzając bomby na drodze rządowego auta, a za trzecim razem, mimo że już się nie bali, bomba, zainstalowana na poboczu jezdni na trasie do Aatsi, po prostu sama nie wybuchła. Skorumpowany biznesmen, kryminaliści albo Gruzini wymienili więc bomby na broń, z której ostrzelali Aleksandrowi Ankwabowi auto po kolejnych dwóch latach przerwy od zamachów, kiedy prezydent jechał z domu, z Gudauty do stolicy. Zabili dwóch ochroniarzy, Aleksandra Ankwaba nawet nie raniąc. – Spotkać się z Ankwabem? Nie, nie, nie, nie ma mowy – powtarzają raz jeszcze Inar z Kanem.

Nikt go nie wie, tego Aleksandra Ankwaba

Urodzony w sercu Abchazji, po abchasku mówił tyle co nic. I mimo że zaradny biznesmen, na wybory prezydenckie przyjechał prosto z Moskwy, w walizce wioząc pieniądze i nowy pomysł na państwo, który ubrał w partię i nazwał ją Odrodzenie, odpadł w przedbiegach. – Bo nie znał abchaskiego – mówi sklepikarka ze sklepu z winem przy głównej ulicy. Ale co to za problem, Aleksander Ankwab poparł więc kolegę, Siergiej Bagapsz wygrał i w podzięce dał mu funkcję premiera. – A jak sześć lat później umarł, to się okazało, że i prezydenturę, bo Aleksandr Ankwab zdążył się nauczyć języka, zanim zrobili nam nowe wybory. To go wybraliśmy – tłumaczy sklepikarka.

Ale żeby to tylko prezydent wiedział, jak sobie w życiu radzić. Arifa Kapba też organizuje sobie swój prywatny punkt graniczny na podwórku i zawodowo odprawia zainteresowanych. – Polacy? Dziennikarze? W Abchazji? – zagląda podejrzliwie w paszport, ogląda z każdej strony tekturkę, sprawdza zawartość torby, zanim wpuści do swojej redakcji. Jest dziennikarką w Apsua TV, ostatnio przygotowała materiał o weteranach po wojnie z Gruzją, o mężczyźnie, który maluje wodospady, czy o komputerach, które rząd kupił w prezencie suchumskim podstawówkom. Ale zanim o tym opowie, sprawdzi jeszcze raz paszport, stempelki, dwa razy obejrzy wizę. – Do mojego męża też tak kiedyś przyszli. Mówili, że Anglicy, że chcą pokazać w Londynie, co to jest Abchazja. Mój mąż zaprosił ich do naszej redakcji, wziął na spacer po Suchum, zorganizował kolację, pokazał, co chcieli, cały kraj, biedę i dumę, strach i patriotyzm. A potem co? Potem przeczytaliśmy tę relację w gruzińskiej prasie, bo to szpiedzy byli i dla wroga pracowali. To mojego męża za współpracę z wrogiem z pracy w redakcji zwolnili – denerwuje się Arifa Kapba. Ale jednak zaprasza do środka. – Do prezydenta na wywiad? – przystaje na schodkach, prowadząc do redakcji. – Ktoś tu chyba zwariował – szczerzy się z powątpiewaniem.

Do prezydenta na wprost

Wąsacz odczytuje imię i nazwisko, minę robi raz zdziwioną, raz rozbawioną, bo o co to Polacy mogą prosić Aleksandra Ankwaba. – Prosić, żeby powiedział, ile ma tych rubelków – trzeba ugryźć się w zęby, bo mina się zaraz z rozbawionej robi przysadzista. – Terrorysty! – podejrzliwie zagląda w kieszenie, do plecaków, kurtek, odfiltrowuje telefony, aparaty, dyktafony, w końcu macha ręką i każe zostawić wszystko. Oddaje tylko paszporty i bileciki. – Do prezydenta na wprost aż do schodów.

Na oko dziesięć kroków. Przystanek numer trzy to zaledwie szybka kontrola biletowa. Jest karteczka, można iść dalej. Po schodach do góry, aż do przystanku numer cztery, dokładnie trzy piętra wyżej. Nie, na czerwonym dywanie atmosfera była zaledwie jak w zakrystii. Kościół zaczyna się dopiero na górze. Tu kolejna kontrola biletowa, tym razem szeptana. Karteczka jest, paszport jest, to i prezydent będzie – w prawo, kontroler wskazuje ręką kierunek wycieczki. Dziesięć kroków – i znowu. Po szeptanej przychodzi czas na kontrolę bez słowa. I na skórzaną kanapę w olbrzymim holu, która co poniedziałek, razem z dywanem, staje się poczekalnią. – Kciuki – przypomina bezszelestnie Malba, wtapiając się w obfite obicia przystanku numer sześć, tuż pod gabinetem prezydenta. – Następny – wychodzi asystentka Aleksandra Ankwaba i tyle Malbę widziano.

Jedna literka to też polityka

Aleksander Ankwab nie ma przed gabinetem popielniczki. A co ma? – Rosję, jedyną drogę, dzięki której możemy przetrwać – mówi Inar Gitsba. – Łeb na karku – mówi sklepikarka. – Mieszkanie dla mnie może ma? – zastanawia się Malba. – Spory problem. Przecież tu nawet jedna literka to polityka – kwituje ojciec Piotr Wojnar, polski franciszkanin. Jak podkreśla w Suchum, nie w Suchumi, prowadzi plebanię. A właśnie przez to "i" na końcu w Abchazji rozpoznają gruzińskich wrogów i z uporem maniaka obcinają końcówki, czego nigdy nie zrobiłby Gruzin. – Nic nadzwyczajnego tu nie mam – mówi sam zafrasowany Aleksander Ankwab. Przecież powiedział dziś już ze dwieście razy "dobroje utro", zanim diabeł tu jeszcze Polaków na zwiady przysłał. Mógłby na przykład powiedzieć, skąd ma te pieniądze. Wyjaśnić, na czym polega ich nieuznawana niepodległość. Jak to jest ujść z życiem z tylu zamachów, czy będzie powtórka z wojny i co sądzi o Putinie. Mógłby, ale nie powie. Rozkłada tylko ręce, ściąga na chwilę okulary ze sporego nosa, otwiera ze zdziwieniem oczy, chyba głębiej niż zwykle nabiera powietrza. I mówi: – Wasz prezydent też ma pieniądze. I też je daje ludziom.

– Jeśli jesteście tylko turystami, to miłego wypoczynku. Jeśli naprawdę dziennikarzami z Europy, to napiszcie, że u nas dostatek, pokój i dobre wino. A jeśli kolaborujecie z wrogiem, to pamiętajcie, że każdy wasz ruch nam robi krzywdę – wygania podejrzliwie, bo kto wie, kiedy przyjdzie czas na siódmy zamach. Oto i koniec wycieczki korytarzami przy ul. Łakoby.

Ani rubelka z ilu rubelków?

Ale jak to jest z tymi rubelkami? Otóż sklepikarka nie wzięła ani rubelka z ponad 16 miliardów rubli, którymi Rosja w ciągu ośmiu lat nakarmiła Abchazję. A to tyle co 500 milionów dolarów. W abchaskiej ustawie budżetowej za 2013 rok przewidziano dochody w wysokości 5,029 miliarda rubli, z czego niemal 2 miliardy, dokładnie 1,939 miliarda rubli, to właśnie rosyjskie dotacje. W Suchumi płaci się rosyjskimi rublami, legitymuje się rosyjskimi paszportami, na ulicach mówi po rosyjsku i tylko samochody jeżdżą po ulicach polskie, bo są tańsze. – Akcyza, importy, podatki, proszku do pieczenia tu nie kupisz w żadnym sklepie, papierosy tylko obrysowane szlaczkami z cyrylicą i oklejone banderolami dookoła papierosy Moskwy, drogie słodycze, kosmetyki, co tam chcesz drogie, domowe wino tylko tanie i tanie jeszcze pomidory, ogórki, cebula i chaczapuri, bo na miejscu ugniatane – wylicza sklepikarka.

Pieniądze zaczęły płynąć między Moskwą a Suchumi, jeszcze zanim Rosja oficjalnie uznała Abchazję za niezależne państwo w 2008 roku. To ważny moment. Olbrzymi billboard z Dmitrijem Miedwiediewem, Siergiejem Bagapszem i ich wspólną umową, w której ten pierwszy oświadcza, że wpisuje Abchazję na rosyjskie mapy świata, kontrastowo świeci i błyska kolorami w centrum Oczamcziry. To zrujnowane w czasie wojny miasto, gdzie po nalocie gruzińskich żołnierzy i odwecie abchaskich, z 25 tysięcy ludzi zostało tylko 4 tysiące. Taki sam widać na ulicy w Tkwarcheli, które ten sam Bagapsz uhonorował tytułem "Hero City", bo to przemysłowe serce regionu na froncie straciło 20 tys. mieszkańców. Na billboard może teraz popatrzeć lekko ponad 5 tysięcy.

Tu 5 tysięcy, tam 4 tysiące, ledwo da się uzbierać po całej Abchazji 200 tysięcy mieszkańców, którzy przeżyli jatkę. Co to za siła? Żadna. Dlatego Aleksander Ankwab musi mieć też wygimnastykowane nogi, żeby móc stać niby w Gruzji, ale jednak w Abchazji, a sięgać i do Rosji. Po co? – Przecież po rubelki – puka się w głowę sklepikarka.

***

Autorka jest reporterką tvn24.pl i laureatką pierwszego konkursu na Stypendium im. Leopolda Ungera.

Leopold Unger (1922-2011) był wybitnym dziennikarzem, m.in. "Gazety Wyborczej", belgijskiego "Le Soir" i paryskiej "Kultury". Stypendium jego imienia ufundowali żona, córka i syn. Ma wspomagać młodych dziennikarzy pracujących w mediach lokalnych, studenckich i internetowych. Stypendium przyznaje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Autor: Olga Bierut / Źródło: Duży Format, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | Olga Bierut, Tamara Barriga

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąca z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24