Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyjęły w poniedziałek uchwały w których sprzeciwiają się ostatnim działaniom ws. Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prawników mamy do czynienia z "brakiem poszanowania (...) zasad demokratycznego państwa prawnego".
W głosowaniu nad uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego udział wzięło 60 osób (ze 118 uprawnionych do głosowania). 56 było na "tak", 2 osoby były na "nie", a 2 kolejne wstrzymały się od głosu. W głosowaniu nie uczestniczył prof dr hab. Leon Kieres, który jest członkiem Trybunału Konstytucyjnego.
"Naruszenie norm konstytucyjnych"
Rada WPAiE nie zgadza się zamieszaniem wokół Trybunału. Uchwała składa się z pięciu punktów. Czytamy w nich m.in. o "głębokim zaniepokojeniu brakiem poszanowania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą zasad demokratycznego państwa prawnego", o tym, że Rada "domaga się poszanowania przyjętych w demokratycznym państwie prawnym procedur oraz standardów legislacyjnych" i sprzeciwie wobec "uzależnianiu publikacji orzeczeń TK od ich oceny przez organy władzy wykonawczej".
W poniedziałek podobną uchwałę podjęto na Uniwersytecie Warszawskim. Rada Wydziału Prawa i Administracji wyraziła w niej "głębokie zaniepokojenie z powodu podejmowanych w parlamencie i przez prezydenta działań, które podważają konstytucyjne zasady podziału władz i legalizmu (...)".
Rada zwróciła się również do prezydenta, Sejmu i rządu z apelem "o pełne respektowanie ustroju Rzeczpospolitej, opartego na zasadzie podziału władz oraz opublikowanie i wykonanie wyroków TK z 3 i 9 grudnia".
Wykładowca usunął lekturę
Wcześniej jeden z wykładowców prawa na Uniwersytecie Wrocławskim z wykazu lektur usunął tekst profesora wybranego przez Prawo i Sprawiedliwość do TK. - Nie jestem w stanie z przekonaniem proponować lektury tekstu osoby, która firmuje ostatnie wydarzenia - uzasadniał swoją decyzję prawnik.
Śledztwo prokuratury
W poniedziałek warszawscy prokuratorzy zdecydowali o wszczęciu śledztwa ws. braku publikacji wyroku TK z 3 grudnia. Prokuratorzy uznali, że doszło do podejrzenia przestępstwa poprzez niewydrukowanie wyroku. Czytaj więcej
Uchwałę podjęła Rada Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego:
Autor: tam/kv / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: archiwum tvn24, prawo.uni.wroc.pl