Wrocławskiemu muzykowi z orkiestry kameralnej Leopoldinum, na jednej z ulic nieopodal centrum miasta, skradziono skrzypce. Mężczyzna szuka teraz swojej zguby, na której grał od 20 lat. Dla znalazcy przewidział nagrodę.
Do zdarzenia doszło we wtorkowy poranek. Arkadiusz Pawluś zaparkował samochód na ul. Biskupa Tomasza i poszedł odprowadzić dziecko do szkoły. Na siedzeniu zostawił futerał ze skrzypcami - swoim narzędziem pracy.
- Samochód zostawiłem ok. godziny 7.50. Do auta wróciłem o 8.02. To była chwila - relacjonuje wrocławski muzyk. Ta chwila wystarczyła, by rabuś rozbił szybę, a instrument zniknął. - Złodziej połakomił się także na starą torbę po laptopie, w której trzymałem dwa druciane pulpity, ktoś może pomyślał że jest tam komputer. W futerale były m.in. nuty i dwa smyczki: jeden uszkodzony, a drugi pożyczony - wylicza Pawluś.
Trafiły do lombardu?
Świadkiem zdarzenia była dziewczynka z pobliskiej szkoły. - Widziała biegnącego mężczyznę w biało-czerwono-zielonej czapce. Uciekał w stronę placu Staszica - mówi muzyk. I dodaje, że skrzypce mogły zostać sprzedane w jednym z okolicznych lombardów lub komisów. - Rozwiesiłem ogłoszenia, szukam w internecie, chodzę, pytam, ale potrzebuję pomocy. Może ktoś gdzieś je zobaczy - podkreśla Pawluś.
Skrzypce służyły mu przez 20 lat
Jak poznać skradziony instrument? To kopia Antoniusa Stradivariego, została stworzona w Czechach lub Niemczech na przełomie XIX i XX wieku. Dolna płyta jest porysowana, a lakier na boku przy szyjce jest wytarty. - Skrzypce były kiedyś zniszczone. Widoczne są klejone pęknięcia wzdłuż gryfu i strunnika. Ten z kolei jest rzeźbiony i charakterystyczny. Na podstawku widnieje sygnatura francuskiego lutnika C. Hemery - wymienia skrzypek. I dodaje, że na instrumencie grał od 20 lat. - Ma on dla mnie dużą wartość sentymentalną - podkreśla.
Dla znalazcy skrzypiec lub osoby, która poda informacje na ich temat przewidziana jest nagroda. Informacje można kierować na numer telefonu: 691 356 154 lub na adres mailowy: arpaw@wp.pl.
Do kradzieży doszło na wrocławskim Nadodrzu:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: leopoldinum.art.pl, A. Pawluś