"Zabezpieczenie personelu medycznego jest priorytetem". Szpitale w całej Polsce proszą o pomoc

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Marta Abramczyk o brakach
Marta Abramczyk o brakachTVN24
wideo 2/8
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o medycznym sprzęcie ochronnymTVN24

Sprawne leczenie, to przede wszystkim bezpieczeństwo lekarzy i ratowników medycznych. Rękawice, kombinezony ochronne czy maski to wyposażenie niezbędne w czasie pandemii koronawirusa. Lista potrzeb jest znacznie dłuższa, a zasoby kurczą się w niepokojącym tempie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

"W sytuacji epidemiologicznej, w jakiej znalazły się polskie szpitale oraz w związku z różnymi inicjatywami społecznościowymi, jakie już uruchomiły się na terenie Łodzi, zwracamy się do państwa z apelem: PODZIEL SIĘ, JEŚLI MOŻESZ" - to prośba wystosowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi, ale równie pod takim apelem mogliby się podpisać dyrektorzy wielu innych placówek na terenie kraju.

Co jest potrzebne w łódzkim USK? Półmaski FFP2 i FFP3, maski trzywarstwowe, przyłbice, gogle, czepki jednorazowe, rękawiczki nitrylowe, kombinezony, odzież jednorazowa, fartuchy jednorazowe, odzież operacyjna, osłona na buty, termometry, płyny dezynfekcyjne, maseczki bawełniane z możliwością sterylizacji.

Szpital uruchomił specjalny punkt przy bramie wjazdowej, gdzie bezpiecznie można przekazać takie przedmioty, bez potrzeby wchodzenia na teren szpitala.

Problemy z zaopatrzeniem łódzkiej placówki jak w soczewce skupiają sytuację, w jakiej znalazł się polski system opieki zdrowotnej. A to dopiero początek listy.

Ochrona osobista przede wszystkim

Personel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaapelował o pomoc do firm i osób prywatnych. Jeśli ktoś może wspomóc placówkę kombinezonami ochrony indywidualnej, fartuchami, maskami czy płynami do dezynfekcji, proszony jest o kontakt ze szpitalem pod adresem mailowym pomoc@wszzkielce.pl.

***

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu prosi o pomoc rzeczową i wsparcie finansowe. Oprócz wspomnianych już wyżej przedmiotów ochrony indywidualnej, w szpitalu brakuje chusteczek, płynów i innych środków potrzebnych do utrzymania czystości.

- Środki finansowe z kolei przeznaczone zostaną na zakup respiratorów, kardiomonitorów czy aparatu do szybkiej diagnostyki pacjenta - informuje dyrektor szpitala Mariola Dudziak.

Numer konta znaleźć można na stronie szpitala.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

***

Chcąc być w ciągłej gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom Nowej Soli i całego regionu, również tamtejszy szpital prosi o wsparcie.

"W związku z trwającym w kraju zagrożeniem epidemicznym i przybywającymi z każdym dniem nowymi zachorowaniami na koronawirusa, Szpital w Nowej Soli prosi mieszkańców o wsparcie. Każda maseczka, fartuch czy rękawice są dzisiaj na wagę złota. Personel medyczny potrzebuje większej ilości ubrań ochronnych, czepków, gogli ochronnych, ochraniaczy na buty oraz środków do dezynfekcji. Zabezpieczenie personelu medycznego jest dzisiaj priorytetem, tylko wtedy będzie nas miał kto leczyć" - czytamy w komunikacie na stronie szpitala, gdzie zamieszczono także numer konta do darowizn.

Na apel odpowiedział już m.in obecny senator, a w przeszłości wieloletni prezydent miasta, nadal silnie z nim związany Wadim Tyszkiewicz. W poniedziałek poinformował o tym za pośrednictwem facebooka.

"Cudem udało mi się kupić 500 wysokiej klasy maseczek za własne pieniądze. Jadę po nie. Dostarczę je o godz. 12 do naszego szpitala, który czeka na każdą pomoc. Razem pokonamy tę zarazę. Może i ty możesz czymś wesprzeć swój szpital?" - pisze Tyszkiewicz.

***

16 marca na facebookowym profilu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zamieszczono post z prośbą o pomoc rzeczową i finansową. Lista liczy sobie 15 pozycji. Na niej oczywiście maseczki, czepki, rękawice czy środki do dezynfekcji. Trzy dni później placówka zamieściła kolejny post, tym razem z podziękowaniami.

"Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim za okazane wsparcie i pomoc. Na nasz apel odpowiedziało wiele osób nie tylko z Bolesławca, lecz z całej Polski. Każde Państwa wsparcie w obecnej sytuacji jest bardzo cenne. Dziękujemy!" - czytamy.

To nie oznacza, że potrzeby zostały zaspokojone. Szczegóły na profilu placówki.

***

Również na facebooku prośbę o wsparcie zamieścił Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Placówka precyzyjnie określiła swoje bieżące potrzeby:

- Maseczki FFP3 – 1000 szt.,

- Maseczki FFP2 – 500 szt.,

- Kombinezony – 300 szt.,

- Pokrowce na buty – 300 szt.,

- Gogle ochronne – 300 szt.,

- Fartuchy ochronne – 500 szt.,

- Przyłbice - 150 szt.,

- Rękawice jednorazowe – 200 opakowań,

- Środki dezynfekcyjne do rąk – 300 litrów,

- Środki do mycia higienicznego rąk – 600 litrów,

- Środki do dezynfekcji powierzchni – 600 litrów.

"Wszelka pomoc będzie dla pacjentów oraz personelu medycznego naszego szpitala bardzo cenna, za co składamy serdeczne podziękowanie" - czytamy we wpisie.

Ratownicy w potrzebie

Szpitale to jedno, ale nie wolno zapominać o ratownikach medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

"Kiedy pomoc jest potrzebna, nie zastanawiamy się ani chwili. Teraz sami prosimy was o pomoc. Prosimy o kontakt firmy lub prywatnych przedsiębiorców o pomoc w zakupie masek z filtrami FFP3 i samych filtrów P3 dla ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy pracujących w Pogotowiu Ratunkowym Legnica, w celu ich ochrony, gdyż są bezpośrednio narażeni na kontakt z osobami zakażonymi" - apeluje dyrekcja legnickiego pogotowia.

"Dobre jakościowo maski sporo kosztują, a nie wiadomo, ile ich będziemy potrzebowali. Poświęcamy się i będziemy pełnili dyżury, ale musimy być też dobrze zaopatrzeni w sprzęt chroniący przed koronawirusem" - przyznaje personel pogotowia, prosząc o wsparcie finansowe. Numer konta na stronie pogotowia.

Również ratownicy z Jeleniej Góry apelują o pomoc, o czym już informowaliśmy na naszym portalu.

"Elektroniczne nianie" i kalosze

Jak się okazuje, oprócz tych dość oczywistych, szpitale mają też bardziej niekonwencjonalne potrzeby.

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku poprosił o wszelkiego rodzaju preparaty zapobiegające parowaniu, powszechnie używane np. do gogli narciarskich czy wizjerów w kaskach motocyklowych. Placówka prosiła też o przekazanie 30 "elektronicznych niań" do nadzoru nad pacjentami. Dwa dni po zamieszczeniu apelu, urządzenia już były przy łóżkach chorych.

***

Szpital Uniwersytecki w Krakowie - przy wsparciu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku azotu. Bo higiena i bezpieczeństwo zarówno personelu szpitala, jak i samych pacjentów, są najważniejsze.

- Zabezpieczenie personelu szpitala, to z jednej strony środki ochrony osobistej, ale z drugiej strony też zabezpieczenie powierzchni, w których przebywają pacjenci z ewentualnym zakażeniem koronawirusem. Stąd też apel Szpitala Uniwersyteckiego. Tym, czego potrzebujemy na chwilę obecną jest specjalistyczne urządzenie do dekontaminacji, czyli dezynfekcji pomieszczeń, które pozwala nie sprzątać tego pomieszczenia przez kilkadziesiąt, a czasami nawet do dwóch godzin, ale potrafi w sposób automatyczny oczyścić to pomieszczenie i przygotować je do przyjęcia następnych pacjentów - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala.

Koszt takiego sprzętu to prawie 270 tysięcy złotych. Pieniądze wpłacać można na konto szpitala podane na stronie.

***

Niektóre placówki aktywnie informują w mediach społecznościowych, jak wygląda ich codzienność. Dobrym przykładem jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Placówka, jak wiele innych, zwróciła się z prośbą o najpotrzebniejszy sprzęt ochrony osobistej i, co widać po jej facebookowym profilu, ludzie chętnie na ten apel odpowiedzieli.

Jednak oprócz przyłbic czy rękawiczek, szpital zgłosił zapotrzebowanie m.in. na spray w żółtym (lub innym), kontrastowym kolorze do oznaczenia kierunków poruszania się po terenie szpitala dla pacjentów, aparaty telefoniczne stacjonarne, bezprzewodowe i krótkofalówki.

Co jeszcze?

100 par kaloszy, miski o średnicy nie mniejszej niż 60 centymetrów, maty, a także... namiot 3 na 5 metrów. Co ciekawe, taki namiot znalazł się niespełna pół godziny później.

***

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, oprócz środków ochrony osobistej, potrzebuje aparatury medycznej służącej do leczenia i monitorowania parametrów życiowych. Chodzi o kardiomonitory, respiratory, pulsoksymetry, materace przeciwodleżynowe czy urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Dyrekcja szpitala zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element, dotyczący zapewne również innych placówek na terenie kraju. "Ze względu na zakaz odwiedzin w szpitalu, potrzebne są również produkty, które w normalnej sytuacji przyniosłyby rodziny pacjentów - m.in. środki higieny osobistej, małe wody butelkowane, itp." - czytamy na stronie SP ZOZ w Brzesku.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Kropla w morzu potrzeb"

Wiele szpitali otrzymało już pomoc, o czym zresztą informujemy w tym tekście. Jedną z takich placówek jest Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dyrektor Jerzy Friediger osobiście podziękował za wpłaty w krótkim nagraniu zamieszonym na facebooku.

- Chciałem serdecznie podziękować mieszkańcom Krakowa i instytucjom, tym wszystkim, którzy wykazali się ofiarnością, chęcią pomocy dla szpitala. Zebraliśmy taką kwotę, która pozwoli nam zakupić zaplanowany sprzęt. Cały czas gromadzimy środki ochrony indywidualnej dla naszych pracowników. Trudno się liczyć z tym, że nas szczęśliwie ominie zwiększona ilość zachorowań. Trzeba się przygotować do tego, że to co w tej chwili mamy, niestety się może okazać wkrótce kroplą w morzu potrzeb - mówi dr Friediger.

"Nie doceniono skali zagrożenia"

O brakach w sprzęcie medycznym mówi w poniedziałek rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia, trzeba to sobie jasno powiedzieć - przyznał. - Jeśli chodzi o testy, o płyny ochronne, nie mamy z tym większych problemów. Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, to nie doceniono skali zagrożenia - dodał. - Mieliśmy zdecydowanie za mało maseczek - mówił.

Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny
Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronnyTVN24

Jak dodał, szycie dodatkowych strojów ochronnych "nie jest takie proste". - Większość naszej produkcji zlikwidowaliśmy, została - zresztą z całej Europy - przeniesiona przede wszystkim do Chin. Dziś - w zderzeniu z pandemią, która dotknęła cały świat - Europa ma z tym poważny problem - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego".

***

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, przyjmuje wszelkie przedmioty ochrony osobistej. Ale prosi też na przykład o termometry bezdotkowe, pościel jednorazową, czy koce termiczne.

Personel szpitala bynajmniej nie czeka, aż dary same do niego przyjdą. Z niedostatkami asortymentu próbuje radzić sobie sam.

- Nasze krawcowe szyją każdego dnia około 150 bawełnianych i płóciennych maseczek. Trafiają one do centralnej sterylizatorni, gdzie są sterylizowane i pojedynczo pakowane. I dopiero w takiej bezpiecznej postaci trafiają do personelu. Po użyciu maseczki przekazywane są do ponownej sterylizacji, co pozwala na ich wielokrotnie zastosowanie - mówi Janina Pinkiewicz, kierownik szpitalnej pralni.

- Każdego dnia pracownicy szpitala wykorzystują minimum 500 takich maseczek, ale już widzimy, że ta liczba się zwiększa. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali szpitalowi dodatkową pomoc w szyciu maseczek. Jesteśmy w stanie przyjąć i zdezynfekować niemal każdą ilość - zaznacza Jarosław Czapliński, kierownik działu dezynfekcji i centralnej sterylizacji.

***

Krzysztof Kowalczyk, dyrektor szpitala w Stargardzie, zaapelował na Facebooku: "Materiały higieniczne i środki ochrony osobistej, które jeszcze kilka tygodni temu stanowiły zapasy na długi czas, dziś okazały się niewystarczające. Ponadto, z uwagi na zakaz odwiedzin, wystąpiła potrzeba zakupu dodatkowych środków, które w warunkach otwartych dostarczane były przez najbliższych naszych pacjentów, np. artykułów higienicznych, kosmetyków czy nawet wody butelkowej. Konieczność wygospodarowania środków na tak potrzebne pomoce, a także trudna sytuacja finansowa szpitala spowodowała, że nie pozostało nam nic innego, jak wystąpić z publicznym apelem o pomoc i wsparcie".

Na apel szybko odpowiedzieli lokalni przedsiębiorcy, osoby prywatne, ale też miasto, które przekazało szpitalowi 1500 strojów ochronnych i czepków. Pieniądze mają przekazać także miejskie spółki komunalne.

***

Podobny apel wystosował dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy Dariusz Szczepański.

"Prowadzone reżimy sanitarne w zasadzie wyczerpują nasze zapasy ochrony osobistej i środków dekontaminacyjnych. Dostawcy ograniczają lub odmawiają dalszych dostaw, a nowi oferują spekulacyjne ceny, np. cena masek chirurgicznych dotychczasowa - 10 gr. Obecnie "rynkowa" to 5 zł. Do czasu uruchomienia obiecywanych dostaw rządowych potrzebujemy zabezpieczać personel szpitalny. Bez nich, nasz lokalny system ochrony zdrowia się zawali. Apeluję o wsparcie humanitarne i procesowe. Szpital potrzebuje kombinezonów, fartuchów pełnobarierowych, masek FFP2 i FFP3, gogli, przyłbic, a także płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, lub też środków na ich zakup" - wymienia dyrektor.

Numer konta na stronie szpitala.

Zakaźny też w potrzebie

Sam rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał w TVN24, że Agencja Rezerw Materiałowych nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich szpitali w kraju i skupia swoje siły na placówkach stricte zakaźnych.

Ale wbrew słowom rzecznika, nawet takie miejsca potrzebują wsparcia.

O pomoc zwrócił się właśnie Szpital Wojewódzki w Szczecinie, który został przekształcony w szpital zakaźny. To tu trafiają obecnie wszyscy pacjenci z regionu, z podejrzeniem koronawirusa i to tu będą hospitalizowani w przypadku pozytywnego wyniku. Placówka posiada 900 łóżek i zdeterminowany, oddany swej pracy zespół.

"W konfrontacji z dużą liczbą zakażonych pacjentów, których spodziewany się w najbliższym czasie, te dwa gigantyczne filary mogą okazać się niewystarczające. Potrzebujemy dużo materiałów, środków i sprzętu" - informuje szpital na swoim facebookowym profilu.

Rzecznik szpitala Mateusz Iżakowski mówi, że producentom i dystrybutorom, u których się zaopatrzali, kończą się materiały.

- Trudno powiedzieć, na ile wystarczy tych środków. Kiedyś 20 tysięcy maseczek starczało na miesiąc. Teraz na tydzień - przyznaje Iżakowski.

Szpital zachęca do przekazywania przedmiotów ochrony osobistej jak maseczki właśnie czy kombinezony. Uruchomione zostało też specjalne konto, na które wpłacać można datki. Za pieniądze kupiony zostanie niezbędny sprzęt dla medyków, ale też na przykład respiratory.

- Tych na razie nie brakuje, ale wolimy dmuchać na zimne - dodaje rzecznik szpitala.

Autorka/Autor:ib/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl