"Zabezpieczenie personelu medycznego jest priorytetem". Szpitale w całej Polsce proszą o pomoc

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Marta Abramczyk o brakach
Marta Abramczyk o brakachTVN24
wideo 2/8
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o medycznym sprzęcie ochronnymTVN24

Sprawne leczenie, to przede wszystkim bezpieczeństwo lekarzy i ratowników medycznych. Rękawice, kombinezony ochronne czy maski to wyposażenie niezbędne w czasie pandemii koronawirusa. Lista potrzeb jest znacznie dłuższa, a zasoby kurczą się w niepokojącym tempie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

"W sytuacji epidemiologicznej, w jakiej znalazły się polskie szpitale oraz w związku z różnymi inicjatywami społecznościowymi, jakie już uruchomiły się na terenie Łodzi, zwracamy się do państwa z apelem: PODZIEL SIĘ, JEŚLI MOŻESZ" - to prośba wystosowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi, ale równie pod takim apelem mogliby się podpisać dyrektorzy wielu innych placówek na terenie kraju.

Co jest potrzebne w łódzkim USK? Półmaski FFP2 i FFP3, maski trzywarstwowe, przyłbice, gogle, czepki jednorazowe, rękawiczki nitrylowe, kombinezony, odzież jednorazowa, fartuchy jednorazowe, odzież operacyjna, osłona na buty, termometry, płyny dezynfekcyjne, maseczki bawełniane z możliwością sterylizacji.

Szpital uruchomił specjalny punkt przy bramie wjazdowej, gdzie bezpiecznie można przekazać takie przedmioty, bez potrzeby wchodzenia na teren szpitala.

Problemy z zaopatrzeniem łódzkiej placówki jak w soczewce skupiają sytuację, w jakiej znalazł się polski system opieki zdrowotnej. A to dopiero początek listy.

Ochrona osobista przede wszystkim

Personel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaapelował o pomoc do firm i osób prywatnych. Jeśli ktoś może wspomóc placówkę kombinezonami ochrony indywidualnej, fartuchami, maskami czy płynami do dezynfekcji, proszony jest o kontakt ze szpitalem pod adresem mailowym pomoc@wszzkielce.pl.

***

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu prosi o pomoc rzeczową i wsparcie finansowe. Oprócz wspomnianych już wyżej przedmiotów ochrony indywidualnej, w szpitalu brakuje chusteczek, płynów i innych środków potrzebnych do utrzymania czystości.

- Środki finansowe z kolei przeznaczone zostaną na zakup respiratorów, kardiomonitorów czy aparatu do szybkiej diagnostyki pacjenta - informuje dyrektor szpitala Mariola Dudziak.

Numer konta znaleźć można na stronie szpitala.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

***

Chcąc być w ciągłej gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom Nowej Soli i całego regionu, również tamtejszy szpital prosi o wsparcie.

"W związku z trwającym w kraju zagrożeniem epidemicznym i przybywającymi z każdym dniem nowymi zachorowaniami na koronawirusa, Szpital w Nowej Soli prosi mieszkańców o wsparcie. Każda maseczka, fartuch czy rękawice są dzisiaj na wagę złota. Personel medyczny potrzebuje większej ilości ubrań ochronnych, czepków, gogli ochronnych, ochraniaczy na buty oraz środków do dezynfekcji. Zabezpieczenie personelu medycznego jest dzisiaj priorytetem, tylko wtedy będzie nas miał kto leczyć" - czytamy w komunikacie na stronie szpitala, gdzie zamieszczono także numer konta do darowizn.

Na apel odpowiedział już m.in obecny senator, a w przeszłości wieloletni prezydent miasta, nadal silnie z nim związany Wadim Tyszkiewicz. W poniedziałek poinformował o tym za pośrednictwem facebooka.

"Cudem udało mi się kupić 500 wysokiej klasy maseczek za własne pieniądze. Jadę po nie. Dostarczę je o godz. 12 do naszego szpitala, który czeka na każdą pomoc. Razem pokonamy tę zarazę. Może i ty możesz czymś wesprzeć swój szpital?" - pisze Tyszkiewicz.

***

16 marca na facebookowym profilu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zamieszczono post z prośbą o pomoc rzeczową i finansową. Lista liczy sobie 15 pozycji. Na niej oczywiście maseczki, czepki, rękawice czy środki do dezynfekcji. Trzy dni później placówka zamieściła kolejny post, tym razem z podziękowaniami.

"Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim za okazane wsparcie i pomoc. Na nasz apel odpowiedziało wiele osób nie tylko z Bolesławca, lecz z całej Polski. Każde Państwa wsparcie w obecnej sytuacji jest bardzo cenne. Dziękujemy!" - czytamy.

To nie oznacza, że potrzeby zostały zaspokojone. Szczegóły na profilu placówki.

***

Również na facebooku prośbę o wsparcie zamieścił Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Placówka precyzyjnie określiła swoje bieżące potrzeby:

- Maseczki FFP3 – 1000 szt.,

- Maseczki FFP2 – 500 szt.,

- Kombinezony – 300 szt.,

- Pokrowce na buty – 300 szt.,

- Gogle ochronne – 300 szt.,

- Fartuchy ochronne – 500 szt.,

- Przyłbice - 150 szt.,

- Rękawice jednorazowe – 200 opakowań,

- Środki dezynfekcyjne do rąk – 300 litrów,

- Środki do mycia higienicznego rąk – 600 litrów,

- Środki do dezynfekcji powierzchni – 600 litrów.

"Wszelka pomoc będzie dla pacjentów oraz personelu medycznego naszego szpitala bardzo cenna, za co składamy serdeczne podziękowanie" - czytamy we wpisie.

Ratownicy w potrzebie

Szpitale to jedno, ale nie wolno zapominać o ratownikach medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

"Kiedy pomoc jest potrzebna, nie zastanawiamy się ani chwili. Teraz sami prosimy was o pomoc. Prosimy o kontakt firmy lub prywatnych przedsiębiorców o pomoc w zakupie masek z filtrami FFP3 i samych filtrów P3 dla ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy pracujących w Pogotowiu Ratunkowym Legnica, w celu ich ochrony, gdyż są bezpośrednio narażeni na kontakt z osobami zakażonymi" - apeluje dyrekcja legnickiego pogotowia.

"Dobre jakościowo maski sporo kosztują, a nie wiadomo, ile ich będziemy potrzebowali. Poświęcamy się i będziemy pełnili dyżury, ale musimy być też dobrze zaopatrzeni w sprzęt chroniący przed koronawirusem" - przyznaje personel pogotowia, prosząc o wsparcie finansowe. Numer konta na stronie pogotowia.

Również ratownicy z Jeleniej Góry apelują o pomoc, o czym już informowaliśmy na naszym portalu.

"Elektroniczne nianie" i kalosze

Jak się okazuje, oprócz tych dość oczywistych, szpitale mają też bardziej niekonwencjonalne potrzeby.

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku poprosił o wszelkiego rodzaju preparaty zapobiegające parowaniu, powszechnie używane np. do gogli narciarskich czy wizjerów w kaskach motocyklowych. Placówka prosiła też o przekazanie 30 "elektronicznych niań" do nadzoru nad pacjentami. Dwa dni po zamieszczeniu apelu, urządzenia już były przy łóżkach chorych.

***

Szpital Uniwersytecki w Krakowie - przy wsparciu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku azotu. Bo higiena i bezpieczeństwo zarówno personelu szpitala, jak i samych pacjentów, są najważniejsze.

- Zabezpieczenie personelu szpitala, to z jednej strony środki ochrony osobistej, ale z drugiej strony też zabezpieczenie powierzchni, w których przebywają pacjenci z ewentualnym zakażeniem koronawirusem. Stąd też apel Szpitala Uniwersyteckiego. Tym, czego potrzebujemy na chwilę obecną jest specjalistyczne urządzenie do dekontaminacji, czyli dezynfekcji pomieszczeń, które pozwala nie sprzątać tego pomieszczenia przez kilkadziesiąt, a czasami nawet do dwóch godzin, ale potrafi w sposób automatyczny oczyścić to pomieszczenie i przygotować je do przyjęcia następnych pacjentów - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala.

Koszt takiego sprzętu to prawie 270 tysięcy złotych. Pieniądze wpłacać można na konto szpitala podane na stronie.

***

Niektóre placówki aktywnie informują w mediach społecznościowych, jak wygląda ich codzienność. Dobrym przykładem jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Placówka, jak wiele innych, zwróciła się z prośbą o najpotrzebniejszy sprzęt ochrony osobistej i, co widać po jej facebookowym profilu, ludzie chętnie na ten apel odpowiedzieli.

Jednak oprócz przyłbic czy rękawiczek, szpital zgłosił zapotrzebowanie m.in. na spray w żółtym (lub innym), kontrastowym kolorze do oznaczenia kierunków poruszania się po terenie szpitala dla pacjentów, aparaty telefoniczne stacjonarne, bezprzewodowe i krótkofalówki.

Co jeszcze?

100 par kaloszy, miski o średnicy nie mniejszej niż 60 centymetrów, maty, a także... namiot 3 na 5 metrów. Co ciekawe, taki namiot znalazł się niespełna pół godziny później.

***

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, oprócz środków ochrony osobistej, potrzebuje aparatury medycznej służącej do leczenia i monitorowania parametrów życiowych. Chodzi o kardiomonitory, respiratory, pulsoksymetry, materace przeciwodleżynowe czy urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Dyrekcja szpitala zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element, dotyczący zapewne również innych placówek na terenie kraju. "Ze względu na zakaz odwiedzin w szpitalu, potrzebne są również produkty, które w normalnej sytuacji przyniosłyby rodziny pacjentów - m.in. środki higieny osobistej, małe wody butelkowane, itp." - czytamy na stronie SP ZOZ w Brzesku.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Kropla w morzu potrzeb"

Wiele szpitali otrzymało już pomoc, o czym zresztą informujemy w tym tekście. Jedną z takich placówek jest Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dyrektor Jerzy Friediger osobiście podziękował za wpłaty w krótkim nagraniu zamieszonym na facebooku.

- Chciałem serdecznie podziękować mieszkańcom Krakowa i instytucjom, tym wszystkim, którzy wykazali się ofiarnością, chęcią pomocy dla szpitala. Zebraliśmy taką kwotę, która pozwoli nam zakupić zaplanowany sprzęt. Cały czas gromadzimy środki ochrony indywidualnej dla naszych pracowników. Trudno się liczyć z tym, że nas szczęśliwie ominie zwiększona ilość zachorowań. Trzeba się przygotować do tego, że to co w tej chwili mamy, niestety się może okazać wkrótce kroplą w morzu potrzeb - mówi dr Friediger.

"Nie doceniono skali zagrożenia"

O brakach w sprzęcie medycznym mówi w poniedziałek rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia, trzeba to sobie jasno powiedzieć - przyznał. - Jeśli chodzi o testy, o płyny ochronne, nie mamy z tym większych problemów. Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, to nie doceniono skali zagrożenia - dodał. - Mieliśmy zdecydowanie za mało maseczek - mówił.

Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny
Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronnyTVN24

Jak dodał, szycie dodatkowych strojów ochronnych "nie jest takie proste". - Większość naszej produkcji zlikwidowaliśmy, została - zresztą z całej Europy - przeniesiona przede wszystkim do Chin. Dziś - w zderzeniu z pandemią, która dotknęła cały świat - Europa ma z tym poważny problem - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego".

***

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, przyjmuje wszelkie przedmioty ochrony osobistej. Ale prosi też na przykład o termometry bezdotkowe, pościel jednorazową, czy koce termiczne.

Personel szpitala bynajmniej nie czeka, aż dary same do niego przyjdą. Z niedostatkami asortymentu próbuje radzić sobie sam.

- Nasze krawcowe szyją każdego dnia około 150 bawełnianych i płóciennych maseczek. Trafiają one do centralnej sterylizatorni, gdzie są sterylizowane i pojedynczo pakowane. I dopiero w takiej bezpiecznej postaci trafiają do personelu. Po użyciu maseczki przekazywane są do ponownej sterylizacji, co pozwala na ich wielokrotnie zastosowanie - mówi Janina Pinkiewicz, kierownik szpitalnej pralni.

- Każdego dnia pracownicy szpitala wykorzystują minimum 500 takich maseczek, ale już widzimy, że ta liczba się zwiększa. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali szpitalowi dodatkową pomoc w szyciu maseczek. Jesteśmy w stanie przyjąć i zdezynfekować niemal każdą ilość - zaznacza Jarosław Czapliński, kierownik działu dezynfekcji i centralnej sterylizacji.

***

Krzysztof Kowalczyk, dyrektor szpitala w Stargardzie, zaapelował na Facebooku: "Materiały higieniczne i środki ochrony osobistej, które jeszcze kilka tygodni temu stanowiły zapasy na długi czas, dziś okazały się niewystarczające. Ponadto, z uwagi na zakaz odwiedzin, wystąpiła potrzeba zakupu dodatkowych środków, które w warunkach otwartych dostarczane były przez najbliższych naszych pacjentów, np. artykułów higienicznych, kosmetyków czy nawet wody butelkowej. Konieczność wygospodarowania środków na tak potrzebne pomoce, a także trudna sytuacja finansowa szpitala spowodowała, że nie pozostało nam nic innego, jak wystąpić z publicznym apelem o pomoc i wsparcie".

Na apel szybko odpowiedzieli lokalni przedsiębiorcy, osoby prywatne, ale też miasto, które przekazało szpitalowi 1500 strojów ochronnych i czepków. Pieniądze mają przekazać także miejskie spółki komunalne.

***

Podobny apel wystosował dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy Dariusz Szczepański.

"Prowadzone reżimy sanitarne w zasadzie wyczerpują nasze zapasy ochrony osobistej i środków dekontaminacyjnych. Dostawcy ograniczają lub odmawiają dalszych dostaw, a nowi oferują spekulacyjne ceny, np. cena masek chirurgicznych dotychczasowa - 10 gr. Obecnie "rynkowa" to 5 zł. Do czasu uruchomienia obiecywanych dostaw rządowych potrzebujemy zabezpieczać personel szpitalny. Bez nich, nasz lokalny system ochrony zdrowia się zawali. Apeluję o wsparcie humanitarne i procesowe. Szpital potrzebuje kombinezonów, fartuchów pełnobarierowych, masek FFP2 i FFP3, gogli, przyłbic, a także płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, lub też środków na ich zakup" - wymienia dyrektor.

Numer konta na stronie szpitala.

Zakaźny też w potrzebie

Sam rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał w TVN24, że Agencja Rezerw Materiałowych nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich szpitali w kraju i skupia swoje siły na placówkach stricte zakaźnych.

Ale wbrew słowom rzecznika, nawet takie miejsca potrzebują wsparcia.

O pomoc zwrócił się właśnie Szpital Wojewódzki w Szczecinie, który został przekształcony w szpital zakaźny. To tu trafiają obecnie wszyscy pacjenci z regionu, z podejrzeniem koronawirusa i to tu będą hospitalizowani w przypadku pozytywnego wyniku. Placówka posiada 900 łóżek i zdeterminowany, oddany swej pracy zespół.

"W konfrontacji z dużą liczbą zakażonych pacjentów, których spodziewany się w najbliższym czasie, te dwa gigantyczne filary mogą okazać się niewystarczające. Potrzebujemy dużo materiałów, środków i sprzętu" - informuje szpital na swoim facebookowym profilu.

Rzecznik szpitala Mateusz Iżakowski mówi, że producentom i dystrybutorom, u których się zaopatrzali, kończą się materiały.

- Trudno powiedzieć, na ile wystarczy tych środków. Kiedyś 20 tysięcy maseczek starczało na miesiąc. Teraz na tydzień - przyznaje Iżakowski.

Szpital zachęca do przekazywania przedmiotów ochrony osobistej jak maseczki właśnie czy kombinezony. Uruchomione zostało też specjalne konto, na które wpłacać można datki. Za pieniądze kupiony zostanie niezbędny sprzęt dla medyków, ale też na przykład respiratory.

- Tych na razie nie brakuje, ale wolimy dmuchać na zimne - dodaje rzecznik szpitala.

Autorka/Autor:ib/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) pali się hala magazynowa z pianką do produkcji mebli - poinformowała we wtorek wieczorem warmińsko-mazurska straż pożarna. W akcji gaśniczej uczestniczy 15 zastępów strażackich.

"Mamy rozwinięty pożar wewnątrz budynku". Płonie hala magazynowa

"Mamy rozwinięty pożar wewnątrz budynku". Płonie hala magazynowa

Źródło:
PAP

- Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców i próbują na polski teren przenosić najbardziej brutalne reguły i zwyczaje - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Nie pozwolimy, żeby to wróciło - zapewnił, nawiązując do przestępczości zorganizowanej z lat 90. w Polsce.

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

Źródło:
TVN24

W dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do zdarzenia miało dojść z powodu awarii systemu nawigacyjnego maszyny.

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Źródło:
TVN24

Po zakończonej konferencji prasowej były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował się do sejmowego biura Platformy Obywatelskiej. Kiedy się zorientował, zawrócił i poszedł dalej sejmowym korytarzem. - Po Donalda Tuska idę - skomentował.

"Panie ministrze, nie te drzwi"

"Panie ministrze, nie te drzwi"

Źródło:
TVN24

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

- Prokuratura uznała, że zamiast spotkać się ze mną w kraju i mieć możliwość rozmowy, wysłuchania moich wyjaśnień, postanowiła zatrzymać mnie za granicą - powiedział Michał Kuczmierowski w rozmowie z dziennikarzem TVN24. W poniedziałek były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) opuścił areszt w Londynie. We wtorek stawił się w komisariacie policji.

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Źródło:
PAP

- To dobry moment, żeby Polska w jakimś sensie ustawiła politykę Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, komentując rolę Polski w ewentualnym zakończeniu wojny w Ukrainie. - Mamy niezłe karty, bo my jesteśmy tym krajem, który wydaje na obronność, który przejmuje się tym, co się dzieje za wschodnią stroną naszej granicy - dodał. 

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

Źródło:
TVN24

"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko oraz bliskich zamordowanego ratownika" - napisała w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wiceministra zdrowia Urszula Demkow. W ten sposób wiceszefowa MZ odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi z radiowego wywiadu dotyczącego między innymi sytuacji ratowników medycznych.

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

Źródło:
tvn24.pl

Jurek Owsiak poinformował o zakończeniu wszystkich aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wskazał kwotę, jaką udało się zebrać dzięki nim.

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

Źródło:
PAP, "The Guardian"

Pogoda na jutro, czyli na środę 12.02. Noc w całym kraju będzie mroźna. Dzień przyniesie na ogół słoneczną i pogodną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od -1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bydgoszczy doszło do wykolejenia tramwaju. Pojazd uderzył w budynek dawnego klubu Savoy. Jak podają lokalne media, w składzie było około 30-50 osób.

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Łódź ma o miliard złotych mniejszy budżet niż Wrocław. Choć jest to budżet rekordowy, to widać niebezpieczny trend rozwierania się nożyc pomiędzy tymi dwoma miastami - podobnymi do siebie pod względem wielkości i liczby mieszkańców. Z blisko 900 milionów złotych na inwestycje najwięcej pójdzie na remonty dróg. Warto też zwrócić uwagę na znaczny wzrost inwestycji w nowe szkoły czy w inne obiekty związane z edukacją.

Rekordowe przychody, jeszcze większe wydatki. Co kryje łódzki budżet?

Rekordowe przychody, jeszcze większe wydatki. Co kryje łódzki budżet?

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy nakazali wstrzymanie działalności hotelarskiej w budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, gdzie przez lata działał Marriott, a obecnie Presidential. Powodem są uchybienia związane z ochroną przeciwpożarową na klatkach schodowych. Właściciel budynku twierdzi, że decyzja została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". Hotel nadal przyjmuje gości.

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej 88 między Strzelcami Opolskimi a Nogowczycami doszło do zderzenia trzech samochodów. Trzy osoby zginęły, jedna jest ranna.

Zderzenie ciężarówki z osobówkami. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko

Zderzenie ciężarówki z osobówkami. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w gnieźnieńskim szpitalu zmarł mężczyzna, który trafił do placówki w stanie upojenia alkoholowego. - U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu na poziomie 13 promili - przekazał Mateusz Hen, dyrektor placówki.

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Źródło:
TV Gniezno

Południowokoreańska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci siedmiolatki znalezionej w szkole z ranami kłutymi. Według władz zatrudniona w placówce nauczycielka przyznała się do ugodzenia nożem uczennicy.

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Źródło:
Reuters, BBC

Dożywocie grozi 47-letniemu mężczyźnie, który w gminie Trzydnik Duży (woj. lubelskie) pobił swoją żonę i zostawił ją na podwórku przy ujemnej temperaturze. Kobieta zmarła. Mężczyzna usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Powodem miało być "nieporozumienie małżeńskie".

Pobił żonę i zostawił na mrozie. Rano wezwał pomoc, ale było za późno

Pobił żonę i zostawił na mrozie. Rano wezwał pomoc, ale było za późno

Źródło:
tvn24.pl
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zapowiedzi rządu o "reakcji na przestępczość zorganizowaną cudzoziemców" wykorzystuje kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, przywołując w swoich wystąpieniach liczbę "deportowanych" z Polski w 2024 roku. Jeszcze inną liczbę - jako "wydalonych Gruzinów" - podaje minister Katarzyna Lubnauer. Co to za statystyki?

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

Źródło:
Konkret24

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji kilkudziesięciu operatorów z siedemnastu Centrów Powiadamiania Ratunkowego otrzymało odznaczenia. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ubiegłym roku odnotowano ponad 20 milionów połączeń na numery alarmowe.

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

Źródło:
PAP

Służby apelują o wrażliwość i zwracanie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności, które spotykamy wieczorami na ulicach. Ujemne nocne temperatury i mroźna aura są zagrożeniem dla takich osób, więc każdą taką sytuację należy zgłaszać służbom. W Szczecinie przygotowano 365 miejsc w schroniskach i noclegowniach.

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Źródło:
Denmarkification.com, tvn24.pl

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM