Pani Teresa ma niemal 103 lata. Pokonała koronawirusa i wyszła ze szpitala. "Ma w sobie sporo energii"

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib,
tam/ks/gp
Źródło:
TVN24 Wrocław/PAP
103-latka pokonała koronawirusa. Najstarsza taka pacjentka w PolsceTVN24 Wrocław
wideo 2/9
TVN24 Wrocław103-latka pokonała koronawirusa. Najstarsza taka pacjentka w Polsce

Niemal miesiąc spędziła w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu (województwo opolskie). Teraz - po serii testów sprawdzających, czy pokonała COVID-19 - opuściła placówkę. - To okaz zdrowia, ma w sobie sporo energii - podkreślają lekarze. Kobieta jest najstarszą w Polsce pacjentką, która wygrała z koronawirusem.

Mieszkanka Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach została przywieziona do szpitala zakaźnego 20 kwietnia po dwukrotnym, dodatnim teście. Kobieta miała objawy typowe dla osób chorujących na COVID-19 - kaszel, gorączkę, duszności. Lekarze przyznawali jednak, że biorąc pod uwagę zaawansowany wiek pani Teresy, przebieg choroby był u niej wyjątkowo łagodny, bez zaostrzeń.

KORONAWIRUS W POLSCE. SPECJALNY RAPORT TVN24.PL

- Nie był to stan ciężki, pani nie wymagała respiratora. W najgorszym momencie choroby jej stan był określany jako średni - mówił Jacek Mazur, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zdrowa

Przez kolejne dni stan niemal 103-letniej pacjentki ulegał poprawie, aż objawy całkowicie ustąpiły. Wykonany 13 maja test dał wynik negatywny. - Na razie nie ma żadnych problemów i stan pacjentki można określić jako bardzo dobry. Pierwszy test na obecność koronawirusa był negatywny, ale zgodnie z procedurami czekamy na wyniki drugiego testu - zaznaczał jeszcze w sobotę Jarosław Kończyło, dyrektor kozielskiego szpitala.

Potwierdzenie przyszło dzień później. - Drugi test też jest negatywny. Oznacza to, że nasza pacjentka jest już zdrowa i będzie mogła opuścić szpital - informował Mazur.

- Zdrowa, jeżeli chodzi o infekcję covidową, natomiast ma też inne schorzenia. Staraliśmy się w miarę upływającego czasu reagować na jej dolegliwości, ale pod tym względem też jest w tej chwili wszystko w porządku. Zespół lekarski i pielęgniarski cały czas dbał o jej dobre samopoczucie i jej zdrowie - dodawał.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Pani Teresa jest najstarszą pacjentką w Polsce, która wygrała z koronawirusemSPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu

"To okaz zdrowia"

Wypisanie najstarszej polskiej pacjentki, która wyzdrowiała z COVID-19, zaplanowano na 18 maja. Z placówki nie wyszła o własnych siłach, ale na noszach została przetransportowana do karetki. Ambulansem przewieziono ją do Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach, gdzie pani Teresa mieszka na co dzień.

- To okaz zdrowia. Podczas pobytu w szpitalu przeszkadzało jej to, że wyczerpały jej się baterie w aparatach słuchowych - mówi Michał Glonek, ordynator oddziału neurologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. I podkreśla: - Pani Teresa to osoba, która wygląda na 80 parę lat, a nie na 103. W tej chwili ma w sobie dość sporo energii.

Pani Teresa pokonała COVID-19 i mogła opuścić szpital w Kędzierzynie-KoźluTVN24

Stulatek z Warszawy był pierwszy

Do tej pory najstarszym w Polsce pacjentem, który pokonał koronawirusa, był 100-letni Stanisław Bigos. Były partyzant i strażak był pacjentem Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Autor:ib, tam/ks/gp

Źródło: TVN24 Wrocław/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: